Den, kdy se bude tančit všude!

20.04.2010

Do ulic českých měst vyjdou 29. dubna 2010 od 17 hodin tanečníci všech stylů a žánrů, aby pod záštitou o.s. Vize tance oslavili mezinárodní Den tance jako Den, kdy se bude tančit všude!

V Praze na Palackého náměstí budou tančit například skupiny NANOHACH, VerTeDance, ME-SA, Konzervatoř Duncan centre, Caminito, Tangoalchemie, Batocu, Rena Milgrom, Raduca Vojáčková, zatančí také děti z Tanečního studia LIGHT při ZUŠ Na Popelce na Praze 5, Dětské studio o.s. při divadle Ponec, redakce Taneční zóny a spousta dalších. 

Taneční divadla, skupiny, školy, skupiny i sólisté, milovníci i obdivovatelé tanečního umění – ti všichni zaplaví ve čtvrtek 29. dubna 2010 v 17.00 hodin ulice svých měst spontánními tanečními oslavami. Přijďte i vy na jedinečnou párty, kterou vás bude provázet Anna Polívková s Tomášem Měcháčkem!

Podařilo se spojit nadšence z celé republiky a dokonce se připojují i města na Slovensku! Organizace je v každém městě, vísce, obci záležitostí kreativity místní taneční komunity, komunikaci zajišťuje facebook, webové stránky a maily. Cílem akce je kromě projevu čiré radosti i potřeba veřejně upozornit na význam, sílu a energii tance, na jeho ozdravné a zušlechťující účinky. Vize tance chce také propojit tanečníky různých stylů, žánrů a úrovní a získat i určitou „statistiku“ – představu o tom, kolik lidí se v této zemi tancem zabývá.

V Ostravě se bude například konat na hlavním Masarykově náměstí happening, kdy tanečníci vytvoří ze svých těl TANEC. V Brně se chystá velká tango milonga a ve Valašském Meziříčí se bude tančit na náměstí s rádiem Valašsko. Každé město, které se zapojí o své akci může dát vědět na facebooku Dne tance, nebo na webových stránkách www.vizetance.cz. Akce se rozvíjí principem sněhové koule a patří do kategorie iniciativ občanské společnosti – v tomto případě velmi spontánních iniciativ.

Mezinárodní Den tance se po celém světě slaví od roku 1982 jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). Tento den má být oslavou tance, má poukázat na univerzálnost této umělecké formy, která díky společnému jazyku dokáže překlenout politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi. Tanec je disciplína, profese, učení, komunikace. Těmto slovům možná ostatní nemusí rozumět, a tak místo nich nabízíme každému univerzálně srozumitelný, blízký jazyk. Tanec nám dává potěšení, dělá lidi svobodnými a je útěchou naší neschopnosti létat jako ptáci, přibližuje nás blíže k nebesům, duchovním věcem, k nekonečnu. Je to povznášející umění, přinášející pokaždé jiný zážitek, umění tolik podobné milování tím, jak na je jeho konci zůstáváme s tlukoucím srdcem a s touhou zažít to příště znovu. (poselství slavného argentinského tanečníka Julio BOCCA pro tento rok)

Den, kdy se bude tančit všude organizují umělečtí profesionálové pod záštitou Vize tance v rámci Programu na podporu současného tance, pohybového divadla a interdiscipli­nárních umění. Dosud se připojila tato města:

PLZEŇ – oslava v 17.00 na náměstí Republiky

BRNO – milonga argentinského tanga a další tance…

ČESKÉ BUDĚJOVICE – od 17h OPEN CLASSES v DancePark Beseda (Na Sadech 18, České Budějovice)

OPAVA – taneční exhibice, workshopy a jiné… od 19.00h v Sále purmistrů (Obecní dům, Opava)

OSTRAVA – ukázky různých tanečních stylů, v 17.00h, akce bude ukončena společným tanečním happeningem

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – v 17.00 na náměstí, moderuje rádio Valašsko

RYCHNOV u Jablonce n. N. – vernisáž výstavy fotografií doprovázená taneční improvizací, Městská knihovna v Rychnově

LIPTÁL – družina při ZŠ Liptál (Vsetínsko) pořádá taneční odpoledne

TACHOV – v 17.00 na náměstí

ŽILINA

BANSKÁ BYSTRICA …a mnoho dalších.


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek