Lukrecius Chang: Šel jsem tvrdě za svým snem

01.12.2010

Jmenuji se Lukrecius Chang. Celý svůj život jsem prožil v hornickém městě Karviná. Mám jednu sestru Pavlu, která je o rok starší. Rodiče mě odmalička vedli k bojovým sportům, k tanci a ke splnění těch nejvytouženějších snů. A tak se i vlastně nakonec stalo. Od čtyř let jsem se aktivně věnoval kickboxu a dalším bojovým sportům. Vše začínalo sledováním videokazet s bojovou tématikou (Krvavý sport, Bruce Lee) a kopírováním tanečních kroků Michaela Jacksona, jenž je mým idolem dodnes. Postupně jsem se sám rozvíjel a dnes jsem, myslím si, poměrně úspěšným bojovníkem i tanečníkem.

Dětství jsem z důvodu své romské příslušnosti neměl vůbec jednoduché. Tmavá barva pleti mi stále přinášela nějaké problémy, které musely často řešit ruce a nohy. Postupem času jsem si ale vybudoval určitý respekt, našel si spoustu opravdových přátel a měl jsem konečně klid. I díky tomu jsem si později mohl splnit své sny jako účast v ringu, dosažení cenných titulů nebo taneční prezentace před publikem. Dodnes se snažím bavit lidi svými vystoupeními a kreacemi. I když nic nešlo samo od sebe, šel jsem si tvrdě za tím, čeho jsem chtěl v životě dosáhnout. A povedlo se.

V roce 1998 nastal v mém životě zlom. Poprvé jsem navštívil karvinský klub Casanova, v té době nejúspěšnější klub regionu, jehož majitelem byl DJ Master G. Tam jsem poprvé stál s mikrofonem v ruce a měl možnost veřejně rýmovat. Tehdy mi došlo, čemu bych se chtěl v dalších letech věnovat. Věděl jsem, že mám lidem co říct, a proto jsem začal psát víc a víc textů a nahrávat je ve studiu. Postupně se mi začaly otvírat dveře na velkolepé akce, koncerty a možnosti podílet se na albech a kompilacích zahraničních tvůrců.

O deset let později jsem se objevil v prvním dokumentu o českém rapu s názvem Česká RAPublika, kde malé romské děti z Karviné napodobovaly můj rap. Tím jsem se dostal do povědomí dokumentaristů. Díky tomu mě později kontaktoval režisér Martin Řezníček a obsadil mě do svého dokumentu Šitkredit, který pojednává o lichvě (tzn. půjčování peněz na vysoký úrok).

Minulý rok se dostalo do rukou mých nejvěrnějších fanoušků první debutové album – Jedinečný. Na desce se objevil také pražský veterán Hugo Toxxx z kontroverzní skupiny Supercrooo. Člověk, který si poslechne album od začátku do konce, může sám zhodnotit, jak své každodenní starosti ale i radosti prožívám a jak se v mých textech odráží. Posluchači se z nich dozví o mých osobních problémech a překážkách, které se na cestě za mým vlastním snem objevily. Momentálně pracuji na nové sólové desce, která ponese název Jedinečný vol. 2.

Lukrecius Chang
kickboxer, rapper a tanečník


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek