Cooltour

Dan Stewart: Žít v jiném těle

08.03.2012

Jsem muž, ale narodil jsem se do dívčího těla. A jako s holkou se mnou v dětství jednali doma i ve škole. Když jsem byl malý, moc jsem o tom všem nepřemýšlel, jen jsem stále cítil, že něco není v pořádku.

přečíst Dan Stewart: Žít v jiném těle

Cesta Performance

18.01.2012

Dvojice umělkyň – Darina Alster a Veronika Slámová – se letos v srpnu rozhodla vydat na čtrnáctidenní pouť, která byla zároveň veřejným představením pro ty, jež na své neobvyklé cestě potkávala. Není to poprvé, co do veřejných míst přinesla tento druh umělecké činnosti. Ptáte se proč? Chce, aby umění porozuměli i lidé, kteří se o něj jinak příliš nezajímají, tedy ti, již například nechodí každou neděli do galerií. A jak umělkyně dodávají, v současném umění jim i schází názor a věrohodnost.

přečíst Cesta Performance
 

Stáhněte si komiks o závislosti na PC

21.12.2011

Stáhněte si v PDF komiks Ladi Gažiové o matce závislé na počítačových hrách.

přečíst Stáhněte si komiks o závislosti na PC

U Baltu s Drum and Bass

21.12.2011

Protože k prázdninám patří zábava, rozhodli jsme se se starším bratrem strávit první dva týdny léta u Baltského moře na severu Německa. Deštivé a pochmurné dny nás neminuly. Co dělat v čas, když nám počasí zrovna dvakrát nepřeje? Posadila jsem se do pohodlného křesla v rohu předsíně vedoucí před bungalov. Do dveří otevřených dokořán zavál vítr tak silně, až mi odfoukl vlasy z očí. V tom přišel můj kamarád s telefonem v ruce, ze kterého hrála velmi povědomá hudba – D'n'B.

přečíst U Baltu s Drum and Bass
 

Helena Třeštíková: Droga je daleko mocnější, než jsem tušila

17.12.2011

Přední česká dokumentaristka Helena Třeštíková (1949) se věnuje zejména časosběrným filmům, v nichž po léta sleduje život a osud konkrétního člověka. Hrdinkou jejího posledního, cenami ověnčeného celovečerního filmu byla drogově závislá Katka. Mladou ženu a její boj s narkomanií natáčela dlouhých čtrnáct let. Jak práce na dokumentu probíhala a jak se jeho autorka se smutným osudem hlavní protagonistky vypořádávala? O tom všem Helena Třeštíková otevřeně hovořila.

přečíst Helena Třeštíková: Droga je daleko mocnější, než jsem tušila

Marie Havlenová-Saudková: Umět říct drogám NE

10.11.2011

Úspěšná malířka Marie Havlenová Saudková (1978) svedla ve svém mládí dlouhý boj s tvrdými drogami. Závislost na návykových látkách přivedla dceru známého českého fotografa Jana Saudka na tři roky do vězení. Nakonec ale nad drogami vyhrála. Dnes je šťastně vdanou matkou tří dětí, věnuje se malování a pomoci lidem, kteří se ocitli ve stejné situaci jako kdysi ona sama.

přečíst Marie Havlenová-Saudková: Umět říct drogám NE
 

Jak se kope v Nigérii

22.04.2011

Začátkem srpna 2010 jsem díky programu GLEN odjela stáž do Lagosu, sedmnáctimilionové nigerijské metropole. S německou tandem partnerkou Helen jsme tři měsíce pracovaly pro neziskovku Search and Groom, která pracuje s dětmi a mládeží a používá fotbal jako prostředek pro rozvoj.

přečíst Jak se kope v Nigérii

Neznámý Kyrgyzstán

26.01.2011

Chceš-li poznat sebe, poznej nejdříve druhé. Také proto se vždy dychtivě vypravuji do zemí dalekých i blízkých, které jsou pro mě na začátku neznámé a tajuplné. Během své poslední cesty v září 2009 jsem učila angličtinu děti v Kyrgyzstánu. Jaká je tato země a její lidé?

přečíst Neznámý Kyrgyzstán
 

Jak se učí v Indii

23.11.2010

Je pozdní odpoledne a já právě přijíždím horským vláčkem pamatujícím časy britského impéria a indických maháradžů do města Kalka. Tady má začít poslední část mého dvouměsíčního indického dobrodružství – jako dobrovolník se mám dva týdny podílet na aktivitách místní neziskové organizace RUCHI.

přečíst Jak se učí v Indii

Chráněnky Matky Terezy

16.09.2010

Charita misionářek Matky Terezy poskytuje péči a azyl nemocným a chudým. Centrum, ve kterém jsme žili a pracovali, bylo určené výhradně ženám. Obyvatelkami byly nevidomé ženy, mladé maminky samoživitelky a náctileté dívky, které kvůli bití utekly z domova, případně do centra docházely, protože jejich rodiče nebyli schopni se o ně starat.

přečíst Chráněnky Matky Terezy
 

Tep hanojských ulic

14.05.2010

V roce 2008 jsem byla vybrána na tříměsíční stáž v rámci programu rozvojové spolupráce GLEN. Červenec až říjen téhož roku jsem tedy strávila v hlavním městě Vietnamu, Hanoji.

přečíst Tep hanojských ulic

Jak se fotí v Africe

06.04.2010

V polovině roku 2008 jsem byl vybrán mezinárodním programem GLEN, abych společně se svou německou kolegyní odjel do keňského hlavního města – do Nairobi. Mým úkolem bylo předat mé dosavadní zkušenosti zaměstnancům tamní neziskové organizace MYSA a naučit děti z chudinských čtvrtí fotograficky zpracovat různá aktuální témata.

přečíst Jak se fotí v Africe
 

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek