Doufám, že Mayové jen neměli místo

14.06.2012

Téma Konec – nový začátek mi přišlo tak nějak zapeklité. Jednoznačně si ale pod ním představím mayský kalendář, o kterém se teď v poslední době hodně mluví.

Pomocí tohoto kalendáře staří Mayové předpovídali zatmění slunce. Existoval už dlouho před přelomem letopočtu, některé zdroje jeho vznik datují rokem 3114 př. n. l. Všechna časová období, všechny dny, měsíce a roky měly vlastní bohy. Božský protějšek měly například i některé číslice.

Tento kalendář byl velmi dobře promyšleným dílem starých Mayů. Samozřejmě že při takových složitých číselných a náboženských soustavách se v nich nemohl orientovat ledaskdo. V kalendáři se vyznali hlavně kněží, kteří své znalosti šířili mezi ostatní obyvatele říše. Znalost kalendáře tak kněžím zajišťovala značnou moc.

Mayský kalendář má svého konce dosáhnout už letos. Po datu 21. prosince 2012 už v něm není vůbec nic. Co se tedy bude dít? Před mnoha lety oni sami zanechali zprávu o tom, co se stane po dovršení konce kalendáře. Někteří předpovídají také povodeň biblických rozměrů.

Na toto téma byl dokonce natočen i film s názvem 2012 – konec světa režiséra Rolanda Emmericha, který se již proslavil katastrofickým filmem Den nezávislosti. Snímek v podstatě ukazuje, jak se mocné hlavy světa dokáží postavit globálnímu problému a jak se budou snažit zachránit miliardy lidí. Celý film je provázen triky a efekty digitálních kamer. Sama jsem ho nedávno viděla a myslím si, že jeho tvůrci chtějí jen využít situace, kdy se o tématu živě diskutuje na všech frontách, lidé jsou zvědaví a do kin se tak určitě vypraví.

Nikdo neví, co přesně se letos stane. Já ale určitě budu 21. prosinec trávit nějak příjemně se svými nejbližšími a budu si říkat, že dnes je ten den, o kterém staří Mayové psali. Ve skrytu duše budu ale tajně doufat, že kalendář přeci nemohli psát donekonečna a jednoho dne skončit museli, protože už třeba neměli místo.

Klára Ehlová
ZŠ Pardubice Studánka


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek