Romové a naše město

15.12.2009

Sdílet Jsem z jednoho menšího městečka v Jizerských horách, a to z Tanvaldu. Je tu celkem početná menšina Romů. Toto množství je ovšem pro zbytek obyvatel příliš veliké. Většina si myslí, že to jsou lidé, kteří zde nemají co dělat. Prý se neumí chovat, a město je kvůli tomu nebezpečné. Ovšem zamyslím-li se nad tím, že jim vadí jejich chováni, měli by se obyvatelé města nejdříve zamyslet sami nad sebou. Neříkám, že někdo z Romů sem tam nepohodí odpadek či nahlas nezařve. To nezapírám. Jenomže právě ti, kteří je zde nechtějí, jsou těmi, kteří naše město znehodnocují.

Z vlastních zkušeností vím, že jsou Romové úplně normální lidé jako my všichni. Kolikrát, když je vidím venku, hned pobízejí, abychom si s nimi zahráli fotbal nebo si jenom popovídali. Neviděl jsem je tu ničit okolí nebo něco sprejovat. Ba naopak. Sami napomínají ty, kteří něco ničí nebo demolují.

Z čeho plyne vztek okolí, opravdu nevím. Romové jsou ale mezi námi a jsou naší součástí. Leckdy se chovají mnohem lépe, než my. Jenomže tohle ostatním nevysvětlíte. Raději jim budou nadávat a pohoršovat se, i když to jsou super lidi se smyslem pro humor. Jsou navíc ochotní. To mluvím z vlastní zkušenosti.

Byl jsem venku a ztratil jsem mobil. Nikdo, kromě mého kamaráda, mi ho nepomohl hledat. Jakmile šli Romové okolo, a zaslechli nás, jak se o tom bavíme, hned mi bez obtíží pomohli. Jen se zeptali na to, jak vypadal, aby ho poznali. A taky ho našli. Byl jsem jim nesmírně vděčný.

Proto se i vy zamyslete nad tím, co vám na nich vadí. Podle mě nic, jenom se přidáváte k té hloupé menšině, která je nesoudí podle činů, ale podle barvy kůže. To je podle mě úplný nesmysl. Doufám, že se situace v našem městě již brzy změní k lepšímu.

Josef Vidla
Masarykova ZŠ. Tanvald


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek