V Přerově neonacisty nechceme!

15.12.2009

Poraněný otec byl později převezen do vězeňské nemocnice, protože se zjistilo, že se od prosince vyhýbal nástupu do vězení. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb poté poslal prezidentu Václavu Klausovi žádost, aby mu udělil milost.

Sbírka Natálce pomohla

Natálka se po tříměsíčním umělém spánku probudila a všichni tři mohli jít domů. Ale kam? Naštěstí jsou na světě i dobří lidé, kteří nás nesoudí jenom kvůli barvě pleti. Byla uspořádána veřejná sbírka. Hodně lidí jim bylo ochotných dát nějakou část peněz, aby jim tak pomohli koupit si nový dům. Vybralo se 700 000 Kč. Rodina si po dlouhém hledání nakonec svoji odměnu v podobě domu koupila. Našel se prostorný a útulný byt pro celou devítičlennou rodinu.

Ze zrůdného útoku policie obvinila čtyři pachatele . Dlouhodobě ho plánovali, přičemž věděli, že je uvnitř i malé dítě. Nezajímalo je to. Chtěli vraždit.

Hrozí jim dvanáct až patnáct let vězení nebo výjimečný trest. Neonacisté obvinění ze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově patří k organizaci Autonomní nacionalisté, která je úzce propojena s Dělnickou stranou. Odborníci na extremismus tvrdí, že právě tato strana vytváří neonacistům ochranný štít, který jim dává pocit beztrestnosti. Proč někdo nezruší Dělnickou stranu? Proč nás musí trápit? Proč jim tolerujeme to, že chodí po městech a snaží se je ničit?

Máme před tím radši utíkat do Kanady, jak říkají ostatní? Ano, my víme, že se nedáte. Nás je ale v jednom romském osazenstvu třeba sto( a tím myslím pouze chlapy) a jich například tři sta a někdy i více – tolik, kolik jich bylo třeba u nás v Přerově.

Boje v Přerově

Neonacistů do města přijelo asi čtyři sta. Prošli nahlášenou trasou pochodu pod vedením člena předsednictva Dělnické strany Jiřího Švehlíka. Po ukončení akce se pokusili udělat pogrom na Romy žijící v ulicích Husova, Škodova a Kojetínská. V ulicích města s nimi bojovalo asi sedm set policistů, byl nasazen vrtulník s termovizí i obrněné transportéry. Daňový poplatník zaplatí kvůli neonacistům několik set tisíc korun. Akci pod názvem Pochod proti rasismu nahlásil člen předsednictva Dělnické strany. Akci organizují Autonomní nacionalisté s neonacisty z Národního odporu. Radnice tvrdí, že pochod nemohla zakázat. Prý pro to nebyly zákonné důvody. Někteří právníci však mají jiný názor. Magistrát tvrdil, že pokud neonacisté poruší zákon, demonstraci ukončí. Důvody k rozpuštění ale neshledal.

Tehdy to tu byl horor! Nežiji v žádné z těch ulic, ale bydlím kousíček od toho všeho. Vrtulníky tu létaly snad od devíti od rána a všude na ulicích byl zatím klid. Kolem desáté hodiny už sem začali přijíždět neonacisté. Bydlím kousek od jejich vyznačené trasy, a tak měli moji rodiče strach. Bydlíme v přízemí, a tak jsme měli pozavíraná okna, protože všechen ten hluk byl slyšet. Na dění jsem neviděla, ale sledovala jsem ho online na webu romea.cz. Ulice přímého dění jako například Škodova byly uzavřené.

Online Ve městě bylo asi sedm set policistů. Mezi neonacisty byly prý i děti, kterým nebylo více než patnáct let. Neonacisté začali házet dělobuchy a dýmovnice. Došlo k prvnímu napadení! U Tesca byl zraněný, měl zakrvácenou tvář, odvezla ho záchranka. Policie bojovala s neonacisty, kteří na ně ve skupinkách útočili. Ozbrojili se dlažebními kostkami a začali stavět barikády z kontejnerů. „Situace je velmi nebezpečná, neonacisté nejsou pod kontrolou policie,“ řekl jeden ze zpravodajů. Policie použila pyrotechniku a snažila se je vést směr k nádraží. Tam byly použity dělobuchy, kulové pumy do ohňostrojů, láhve s benzínem, dýmovnice a byl cítit slzný plyn. Jak už jsem psala, hrozný horor! Byl slyšet řev neonacistů, ale i zraněných lidí.

Stejní jako oni?

My Romové bychom mohli být stejní jako oni. Je pravda, že od nich někdy nemáme daleko. Bitky a různé šikanování na školách může být příkladem. Ale ne všichni jsme stejní.

Tak proč se tak chovají? Všechny nás hází do jednoho pytle. Kdybychom chtěli, tak bychom mohli chodit po městech a házet lidem do oken kamení, láhve a různé předměty. Vybíjet a zabíjet je jen tak na potkání. Proč to neuděláme? Asi by nám to neprošlo, tak jako jim. „V Přerově neonacisty nechceme!!!“ Tak zní nová iniciativa. Pokud si za tímto heslem všichni stojíte, tak ho i obhajujte!

Míša Hováthová
ZŠ B. Němcové, Přerov


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek