Když Chanov slaví mezinárodní den Romů

20.04.2011

Mezinárodní den Romů slaví 8. dubna Romové na celém světě. I u nás ve škole, již tradičně, proběhly oslavy. Paní učitelky o hodinách dějepisu, literatury, českého jazyka a hudební výchovy seznamovali žáky s historií Romů, jejich zvyky a obyčeji.

Několik tříd se nás společně sešlo v učebně s interaktivní tabulí. Jako hosté byli pozváni také hosté, a to pracovníci z místního komunitního centra .

Jak jinak než romskou písní zahájit slavnostní dopoledne. Žákyně 6. třídy Ivanka Pulková zazpívala píseň s názvem Devla (Bože). Petr Skřivánek zaujal svým vyprávěním o historii a osudech Romů za 2. světové války. O část svého života se s námi vy vyprávění podělila i paní Zdeňka Cinová. Velmi poutavě povídala o dětství a stěhování své rodiny ze Slovenska do Čech. Právě tato paní se nám děvčatům ze souboru Sam Roma Sam velmi věnuje.

Naše redaktorka Anička Siváková předčítala různé články z časopisu Romano Voďori. Všechny asi nejvíc zaujal její osobní příběh, článek Tanec mi dává životní cíl.

A pak se už opravdu začalo tančit. Naše malé i velké tanečnice oblékly romské kroje a pořádně to rozparádily. Brzy byl taneční parket plný pohybu. Tentokrát nás opravdu všechny mrzelo, že zvoní a je tedy konec vyučování.

Anna Siváková a kolektiv
ZŠ Chanov


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek