Dívčí válka

25.05.2011

Jak jste si možná už přečetli v předchozích číslech Romano voďori, získaly jsme před dvěma lety v Praze s naším tanečním souborem Sam Roma sam cenu absolutního vítěze v každoroční soutěži Romský talent. Povedlo se nám to s tancem s názvem Benátky. Byla nejprestižnějším oceněním, které jsme zatím získaly.

V následujícím roce jsme se připravovaly na další vystoupení. Chtěly jsme obhájit titul. Musely jsme ale pro to něco udělat, vymyslet nový čardáš a k tomu samozřejmě najít i vhodnou hudbu. Hudbu, která bude rychlá, dost dobrá a živá. Hudbu, která se bude líbit nám, lidem i porotě .

Na tanečních zkouškách jsme o přestávkách poslouchaly různé písničky a dlouho odmítaly jednu za druhou. Až se konečně objevila skladba od maďarské zpěvačky Notar Mary. Splnila všechna naše očekávání, a proto padla naše volba na ni. Když jsme měly hudbu, musely jsem k tomu vymyslet taneční kroky. Naše taktika je vždy stejná. Všechna děvčata jdou na plac a v rytmu hudby tancujeme. Napadlo nás, že bychom se mohly rozdělit do dvou skupin a navzájem se tanečními prvky provokovat. Někdo nám to možná nebude věřit, ale opravdu tomu tak bylo. Při tanci nás asi vždy nakonec políbí múza.

Když pan Skřivánek, který pracuje v komunitním centru u nás v Chanově, viděl náš tanec, poradil nám, že by měl mít podle něho děj. Nakonec jsme se rozhodly pro příběh, který vychází ze známé Kosmovy kroniky. Je ve zkratce o tom, že ženy v čele s Vlastou bojovaly proti nadvládě mužů. My jsme to trochu poupravily, protože v souboru žádného chlapce nemáme. A tak máme dvě Vlasty, které proti sobě bojují, ale nakonec se usmíří.

Nastaly dlouhé měsíce dřiny. A pak konečně přišel den D! Titul absolutního vítěze v Romském talentu jsme v Praze obhájily, z čehož jsme měly obrovskou radost. Mnohé z nás plakaly radostí a dokonce i dospělí.

Na tento den nikdy nezapomeneme. Děkujeme všem, kteří jste nám při tvorbě pomáhali, včetně pana Skřivánka.

Anna Siváková a Anastázie Grunzová
ZŠ Chanov


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek