Jak se vaří Superstar

31.05.2011

Některé televize mají pravděpodobně pocit, že člověk, který žije rok bez televizních talentových soutěží nebo reality show, zhyne. Proto nás pořady podobného typu zásobují pokud možno nepřetržitě. Vezměme si jako názorný příklad soutěž mladých pěveckých talentů, kterou právě vysílá jedna tuzemská televize. Protože nechci dělat nikomu reklamu, ať už pozitivní či negativní, nazveme tuto televizi televize N. Samozřejmě, že to nemusí mít nic společného s názvem televize (i když to nevylučuji).

Pořady tohoto typu jsou obvykle inzerovány brzo. Velice pozoruhodný moment nastal při sledování filmu 10 000 př. n. l. (mimochodem je to film striktně se držící historických skutečností) – zatímco vypravěč hovořil o velice staré a moudré šamance, nazývané Velká Matka, dole se objevil banner lákající diváky ke sledování Superstar s vševědoucně se tvářící Gábinou Osvaldovou. Složení poroty je vlastně klíčem k úspěchu – vezměte postarší osvědčenou osobu sršící „vtipem“, arogantního snoba, krasavici se srdcem otevřeným každému zbloudilci a muzikálního kritika. Protřepejte. Přidejte pořádný korbel moderátorových trapných prvoplánových vtipů, dvě lžičky atraktivity a sexappealu jeho moderátorské polovičky. Vhoďte hrst talentovaných mladých zpěváků, v oddělené nádobě předem zamíchaných s padesátinásobným množstvím průměrných až mizerných zpěváků se zvýšeným sebevědomím, dvěma lžičkami exotů a směs doplňte množstvím zpěváků, jejichž zpěv má kvalitu diskutabilní až pochybnou. Ozdobte to mezinárodně ověřenou znělkou a designem a vnucujte to lidem, dokud jim to nezačne chutnat.

Otázkou ovšem zůstává, co tento pořad komu přinese. Přinese peníze televizi a bulvárním deníkům. Přinese nekonečné množství odkazů jako „Šok! Za tohle se moderátor nestydí?“. Přinese zákazníky firmám, které si zaplatí reklamu v době vysílání pořadu. Přinese prchavou šanci několika málo talentovaným lidem. A vůbec − potřebujeme další Superstar? Kromě Anety Langerové se nikdo neudržel na „hvězdném nebi“ české pop music déle než pár měsíců po skončení pořadu. Je jen na samotných soutěžících, jak se k tomu postaví.

Anna Kolářová
ZŠ Komenského, Horažďovice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek