Jak napsat povídku do školy
26.11.2010Pevně doufám, že jste si, milí čtenáři, oblíbili návody jako Jak se stát supermanem nebo Jak napsat sloupek o ničem. Následující článek bude podobného rázu. Hodit se vám může u maturity stejně jako v běžném školním životě. Zejména bych ráda vyzdvihla podobnost s článkem Jak se stát supermanem, neboť dodržet zadání, pravopisná pravidla a zároveň napsat něco smysluplného, je úkol vpravdě herkulovský.
Češtináři jsou, jak je všeobecně známo, živočišný druh velmi zavilý a vytrvalý. Veškerá snaha žactva změnit jejich názor bývá obvykle odkázána k neúspěchu. Podnikají totiž neustálé výpady na naše žákovské knížky a tak i rodinné štěstí. Neúprosný rozvrh nás navíc nutí snášet hodiny češtiny každý den v týdnu. Někdy ovšem češtinář, mírně opilý pocitem moci, zadá domácí úkol. To se pak dostávají do vedení maminky, tetičky, babičky, sestřenice z druhého kolena a ostatní příbuzenstvo.
Učitelé češtiny mají navíc obdivuhodnou vlastnost vymýšlet bizarní nadpisy a témata. Takže modelová situace ze skutečného života je například:
Napiště povídku na čtyři stránky velikosti A4 na téma “Démon ve školních lavicích”.
Ano, máte sice svobodu ve výběru žánrů, ale například dívčí román se na toto téma příliš nehodí, pokud se nechcete ocitnout na tenkém ledě.
Opravdu špatný postup je sednout si dvě hodiny před uzávěrkou a čekat, až vás nad prázdným papírem políbí můza. Tohoto postupu využije pravděpodobně více vašich spolužáků, takže můza z toho neustálého líbání dostane opar, což ji vyřadí na několik dní z provozu. Mnohem lepší je přemýšlet o tom dopředu. Nebo vykrást nějakého téměř neznámého autora.
Kamenem úrazu bývá také předepsaná délka. Nezbývá než poděkovat tvůrci sazařských norem, jehož jméno neznám. Každá přímá řeč má začínat na začátku odstavce, takže vám rozhovor o počasí zabere půl stránky a rozhovor o filozofii strany tři. Kromě toho můžete použít opakované slabiky po vzoru uměleckého směru DADA (viz Jak napsat sloupek o ničem). Co víc si přát?
Anna Kolářová
ZŠ Komenského, Horažďovice