Největší sny se neplní

08.11.2010

Již od útlého věku má každý z nás nějaké tajné sny a třeba i sny, o kterých ví všichni kolem. Postupem času se tyto představy mění podle toho, jak vnímáme svět, ale také proto, že si uvědomujeme, co lze a co nelze. I když o svých snech jen přemítáme, většinu z nich bychom si rádi splnili. Bohužel málokdo je dovede do zdárného konce.

Sám si velmi dobře pamatuji věci, o kterých jsem snil jako malý. Netýkalo se to pouze hmotných věcí, ale i různých povolání nebo zážitků, které bych chtěl prožít na vlastní kůži.

Jako dítě jsem si přál být zpěvákem, známým oblíbeným hercem nebo agentem 007. S odstupem času jsem sice zjistil, že některé věci si asi nesplním, ale tolik mi to nevadilo, neboť jsem z nich vyrostl nebo si nechal zdát o něčem jiném.

Neznám například nikoho, kdo by v dětství nemiloval popeláře a aspoň jednou nezatoužil být jedním z nich a vozit se vzadu na autě. I tahle představa mne nakonec přešla a já se dostal do věku, kdy jsem začal uvažovat trošku víc realisticky a dumal jsem nad budoucím vysněným povoláním. Na otázku, zda je zvládnu, zatím nebylo ani pomyšlení.

Jak postupoval čas, zjišťoval jsem i s pomocí ostatních v mém okolí, co by mi asi tak mohlo jít. Tak třeba moji rodiče mají o mém budoucím povolání také sen. Přejí si, abych byl právník. Každopádně můj sen se začal hodně podobat názoru rodičů. I teď ale stále váhám nad všelijakými povoláními, i když o některých si mohu nechat pouze zdát. Jsou typu nic nedělat, hlavně mít hodně peněz. Naštěstí mi na vyřešení této otázky zbývají ještě necelé 4 roky, tak doufejme, že to stihnu.

Kromě zmíněného povolání snil jistě leckdo také o hračkách. Zprvu se mohlo jednat o vojáčky u kluků a o panenky u holek. Časem to bylo úplně jinak. Hračky jsme vyměnili za oblečení apod.

Jsou mezi námi ale i ti, kteří si mohou takové věci pro nás vlastně zbytečné jenom představovat. Myslím celkově lidi jakéhokoliv věku třeba z Afriky a chudých zemí. My jisté věci nepotřebujeme, oni by za ně platili zlatem. Jediné, co mohou, je snít. Proto přemýšlejte, zda váš sen je skutečný sen nebo jenom touha předvést se okolí.

P.S. Největší sen se nikdy nesplní a pokud ano, nebyl ten největší.

Josef Vilda
Gymnázium Tanvald


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek