Chci v životě něčím být

02.06.2010

Budu psát o romském souboru Sam Roma Sam a mém největším zážitku. Soubor se skládá z deseti holek. Naše vedoucí Iveta Millerová je moc bezvadná. Ví, co chceme, a učí nás, jak mají tancovat profíci. Pro mě je moc důležitá. Ale i pro ostatní holky.

Jednoho dne jsme se vydali do Prahy vystupovat na romském tanečním festivalu. Pro nás holky to bylo bezvadné, v Praze to bylo moc hezké. Když jsme přijeli, přešli jsme do velké budovy, kde soutěž probíhala. My holky jsme se odešly s paní Cinovou převléknout do šatny. Zdenka Cinová, které říkáme teta, mi udělala kytku do vlasů. Po převlečení jsme se odebraly o poschodí výš. Na pódiu byl dostatek místa a moc hezky nás přivítali. Ještě než začalo vystoupení, někam jsme si zalezly a vyzkoušely jsme si naše vystoupení.

Po patnácti minutách to vypuklo. Všechny soubory se připravily na svá místa. A paráda začala. Když jsme přišly na řadu my, ukázaly jsme, co umíme. Náš taneček se jmenoval Benátky. I když jedna holčina chyběla, tak jsme to zvládly na výbornou. Později vystoupil další soubor, a když zatancovaly úplně všechny, přišla řada na ceny a na umístění. Začalo se od třetího místa, pak druhé a konečně první místo: „První místo získává soubor Mersi!“ Pro nás holky to bylo moc hrozné!!!!! Ale porota najednou vyhlásila: „Absolutní vítězství získává soubor Sam Roma sam!“ To byl pro nás holky největší zážitek, který jsme kdy zažily.

Asi si říkáte, proč tancuji? Je to můj největší koníček, chci něčeho dosáhnout. Nechci být jako ty holky z Chanova, které mají už v šestnácti děti! Vezměte si příklad, jedna holka byla těhotná ve třinácti letech. Jméno nebudu psát, protože by ji to bolelo. Ona už je máma. Ani nepřemýšlela o tom, jak to bude dál v životě, myslela jen na blbosti. Já chci ale v životě něčím být. Ptáte se, čím? Chtěla bych být sociální pracovnice. A kdyby mi to nevyšlo, přemýšlela bych o něčem jiném. Ale je mi teprve dvanáct let, mám ještě čas. Já, až dokončím základní školu, půjdu na střední. Kdybych to zvládla, šla bych i na vysokou školu.

Markéta Kršková
ZŠ Chanov


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek