Dominik Dominátor Hašek

23.05.2010

Dominik Kaštánek nebo Dominik Hašek, obojí je správně. Maminka ho totiž nechala v deseti letech přejmenovat podle svého druhého manžela. V české nejvyšší hokejové soutěži chytal Hašek v letech 1981–1990. Z těchto deseti let hrál devět let za Teslu Pardubice, kde získal dva mistrovské tituly. V roce 1989 přestoupil do Dukly Jihlava, kde vydržel pouze jeden rok. Poté odjel za moře do Chicaga.

V sezóně 1991/92 byl vybrán do All Rookie Teamu, v zápětí byl ale přeložen do týmu Buffalo Sabers, kde kryl záda Grantu Fuhrovi. Tehdejší golmanská jednička Buffala se zranila a tak začal chytat Dominik Hašek, který se stal nakonec jedničkou Buffala Sabers.

V sezóně 1993/94 získal hned dvě ocenění a byl nakonec ještě vybrán do All Star Teamu NHL. V sezóně 1996/97 získal Hašek třetí ocenění Vezina Trophy, třetí nominaci do All Star Teamu, ale také ocenění Lester B. Pearson Award pro nejplatnějšího hráče. Začalo se mu přezdívat Dominátor.

V další sezóně, která byla olympijská, měl Dominátor skvělou formu. Potvrdil to on i všichni jeho spoluhráči, protože na Zimních olympijských hrách v Nagánu porazili ve finále ledního hokeje Rusko 1:0 a vyhráli tak zlaté olympijské medaile.

Po zraněních Haška a neuspěších Buffala musel Dominátor svůj klub opustit a přestoupit do Detroitu. Se svým novým týmem chtěl Hašek vybojovat Stanley cup. V Buffalu se mu to nepovedlo, přestože se s týmem do finále probojovyli. Nejspíš to byla správná volba. Detroit získal s Haškem v brance hned dvě vítězství ve Stanley cupu.

Poté začal Dominátor zvažovat ukončení kariéry. Nakonec si to ale rozmyslel. Odešel ze zámoří zpátky do České republiky, kde nastoupil do branky HC Eaton Pardubice. To, co předvádí Hašek v neuvěřitelných 45 letech, dovedlo HC Eaton Pardubice až do finále české extraligy ledního hokeje, kde dokázali zvítězit 4:0 v sérii nad týmem HC Vítkovice Steel, kterému hájí branku Haškův konkurent Jakub Štěpánek.

Osobní údaje

Datum narození 29. ledna 1965
Místo narození Pardubice
Váha 76 kg
Výška 185 cm
Přezdívka Dominátor

Klubové informace

Pozice brankář
Číslo dresu 39
Současný klub HC Eaton Pardubice
České kluby Tesla Pardubice, Dukla Jihlava
Kluby NHL Chicago Blackhawks, Buffalo Sabers, Detroit Red Wings, Ottawa Senators

Michal Zoblivý
ZŠ Zastávka u Brna


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek