Můj život v Čechách

04.06.2010

Jmenuju se Lenka a jsem vietnamské příslušnosti. Bydlím ve Stříbře a chodím tu také do školy v Mánesově ulici. Žiju tu od narození se svojí maminkou, sestrou a kdysi ještě s tatínkem, jenže ten zemřel, když mi bylo 9 let.

Život v Čechách je moc hezký. Jsou tu velmi pěkné památky a různé jiné věci, které třeba ve Vietnamu nemáme. Ale má to i druhou stránku. Moje maminka prodává v obchodě, kde má spoustu zboží. Jenže někteří lidé jsou na nás nepříjemní, a někteří dokonce hrubí.

Já ve škole s učením nemám moc problém, ale problém mám se spolužáky nebo vrstevníky. Někdy na chodbě slyším narážky a podobné věci. Jiní lidé s námi mají soucit a chovají se k nám velmi slušně. Vietnamští lidé nejsou takoví, jak si mnoho lidí může myslet.

Vietnamci pracují velmi tvrdě a i já sama je velmi obdivuji. Někteří, co tady jsou poměrně dlouho, a vydělávají si hodně peněz, posílají do Vietnamu příspěvky na charitu – postiženým lidem, nemocným, ale i na povodně, kdy tvrdě pracující lidé ztrácejí svůj majetek, dům, peníze, a někteří dokonce ztratí i své blízké.

Čechy jsou mou rodnou zemí. Kdyby se mě někdo zeptal, abych si vybrala mezi Vietnamem a Čechami, tak nevím jak odpovědět. Obě země pro mě moc znamenají.

Pham Hai Yen Lenka
ZŠ Mánesova, Stříbro


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek