Ukradené dětství v Guatemale

29.07.2010

Na světě je čím dál více kluků a holek, kteří nemají šťastné dětství, jakým je například trávení času s přáteli, hraní si na ulici nebo jednoduše chození do školy. To dodnes netvoří běžnou součástí jejich životů. Rodiče je využívají na práci, protože nemají dostatek peněz pro uživení celé rodiny nebo nemají zájem upustit od svých dosavadních zvyklostí.

Když se člověk v mé zemi prochází určitými ulicemi, vidí chudě oblečené děti, které žonglují u semaforů, leští boty, prodávají sladkosti nebo dělají jiné druhy práce. Uvedu vám proto některé z nejčastějších případů dětské práce.

Děti, kterým se říká Guajeros, žijí a pracují spolu se svými rodinami na smetišti v Guatemala City. Již od narození žijí tyto děti mezi zvířaty a přírodním odpadem. Později začnou pomáhat svým rodičům třídit odpad na obecním smetišti. Tyto děti žijí mezi rozbitými lahvemi, čepelemi nožů a dalšími ostrými předměty, které je mohou poranit a nakazit nějakou chorobou. I přestože radnice města Guatemala vydala pro mladé lidi zákaz překročit bránu smetiště, rodiče tuto vyhlášku neberou na vědomí a stále na skládce pracují.

Takzvané děti Pólvora pracují s pyrotechnikou. Jejich životy jsou zasvěceny výrobě ohňostrojů. Někteří rodiče učí tuto práci své malé syny už od velmi útlého věku, aby jim mohli v tomto nebezpečném zaměstnání pomáhat. Některé děti pomáhají rodičům po návratu ze školy nebo v průběhu svých prázdnin, jiné ale pracují celý den, aby byl výdělek celé rodiny vyšší. Pokud se objeví zprávy o nehodách při této práci, vždy souvisí se zraněním nebo uhořením malého dítěte.

Děti Picapiedras se živí rozbíjením kamenů. Od svých pěti let začínají pracovat, tedy rozbíjet kameny v okolí silnic. Vidíte je pracovat od svítání do soumraku. Ruce těchto dětí jsou úplně zničené, celé od prachu, špíny a často s poraněnou kůží. Stejně jako ostatní těžce pracující děti nemohou studovat.

V Guatemale máme instituce, které proti dětské práci bojují. Přesto je ještě dnes pořád co dělat. Musíme spojit síly, abychom se pokusili takové zneužívání dětí zastavit; měli bychom klást důraz na poskytnutí příležitosti těmto dětem, aby se mohly normálně rozvíjet. Zastavme zneužívání dětí!

Luis Pedro Hernandez, 12 let
Guatemala

Článek vychází ve spolupráci s GenevaWorld


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek