Virtuální závislosti

19.07.2010

Zeptala jsem se vybraných žáků Masarykovy základní školy v Tanvaldu ve věku 13 – 15 let na otázky zaměřené na počítače. Odpovědi některých z nich jsou opravdu šokující.

Máš počítač?

95% žáků počítač vlastní. Já osobně si myslím, že mnoho lidí, kteří počítač mají, na něm jsou přehnaně závislí. Pro obrázek uvedu výpověď jednoho studenta: „Kdo nemá počítač, jako by neexistoval“.

Kolik hodin trávíš u počítače?

Zde je celkové složení o něco pestřejší: 6 % dotázaných počítači nevěnuje žádný čas, celkem 22 % u počítače prosedí maximálně jednu hodinu, pouze 6 % se věnuje monitoru podle mě optimálně – 3 hodiny čistého času. Následující číslo je ovšem ohromné – kolem 39 % dětí prodřepí u svého stroje neuvěřitelných 12 hodin (půlden). I další cifra mi málem vyrazila dech. Rodičům 27 % dětí nevadí, že jejich ratolesti zanedbávají osobní hygienu a životosprávu, protože mohou u počítače být neomezeně.

Hraješ spíš hry nebo si raději prohlížíš webové stránky?

Z velké části se v těchto odpovědích objevovali ti, co hrají stereotypní 3D střílečky – 39 %. Hráčů, kteří by vymýšleli taktiku vůči nepříteli ve strategiich je pouze 17 %. 5 % si rádo zajezdí na virtuálním SK8u a 39 % tráví čas na webu nebo hraje hry v internetových prohlížečích.

Máš Facebook ?

Zde není co řešit. Tuto rozporuplnou službu využívá většina dotazované populace s počítačem. Touha spřátelit se s lidmi z celého světa je lákavá pro téměř 89 % respondentů, kteří službu Facebooku hojně využíváají. 11 % žáků jí opovrhuje.

Používáš komunikační programy jako je například Skype nebo ICQ?

Teoreticky se jedná o Facebook, u kterého nemusíte otevírat prohlížeč. Tyto programy však disponují velmi pokročilými komunikačními funkcemi a jsou navíc zadarmo. 72 % dětí je má nainstalováno na svých počítačích a 28 % připadá jejich užívání zbytečné.

Vydržel bys jeden měsíc bez počítače?

V naší třídě je 67 % lidí na počítači tak závislých, že by pro ně jeden měsíc bez něj znamenal záhubu. Okolo 28 % dotázaných má skálopevnou vůli, a proto pro ně jeden měsíc bez počítače nepředstavuje překážku. 5 % žáků pevnost své vůle nedokáže odhadnout.

Co říkají rodiče na to, že jsi hodně na počítači?

Tyto odpovědi se nedají pojmout procentuálně, a tak demonstruji pár odpovědí mých spolužáků: „Rodiče nesnáší, když jsem u PC, stále slyším: Ty furt sedíš u počítače, trávíš s ním více času než s námi!“ Jiný uvádí: „Musím mít hotovou školu a povinnosti, jinak na PC nemůžu. Rodiče vědí, že největší trest pro mě je život bez počítače.“

A můj názor na výše uvedené odpovědi? Všichni počítač určitě používají na různé školní činnosti či dokumenty do práce. Mám ale takový dojem, že někteří z nás jsou na počítači až zbytečně moc závislí. Zarmoutilo mě obrovské číslo v otázce zjišťující denní počet strávených hodin u počítače. Že 39 % žáků denně prosedí u počítače celý půlden, možná i více, je neskutečné. Také mě velmi znepokojily odpovědi na předposlední otázku, kde jsem se ptala, zda by žáci vydrželi bez počítače měsíc. V odpovědích znělo většinou „NE“. Procentuálně by se tyto odpovědi spočítaly cca na 67 %, což je šokující.

Hana Klaciková
Masarykova ZŠ, Tanvald


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek