Elektrárna Komořany: Stroje, prach a čerpadla

26.04.2010

Společnost United Energy klade velký důraz na vzdělávání mladé generace. V rámci programu vzdělávání v oblasti energetiky seznamuje žáky základních škol s principy výroby tepla a elektřiny názornou, zábavnou formou. Žákům základních škol umožňuje doplnit si výuku o praktické ukázky a exkurzi přímo v provozu teplárny.

Ve čtvrtek ráno přijel autobus a jeli jsme se třídou do tepelné elektrárny do Komořan. Cesta trvala deset minut. Když jsme dorazili, přišla mluvčí společnosti a odvedla nás do jedné z budov. Byla docela malá. Uvnitř jsme si sedli do počítačové učebny. Tam nás poučili, jak se máme chovat. Potom nám dali přilbu, abychom se nezranili. Vypadali jsme hrozně.

Přišli dva muži, kteří nás prováděli elektrárnou. Budovy byly vysoké. Když jsme tam vešli, byly tam různé stroje. Viděli jsme také nádrže s vodou, která byla čerpána z řeky Ohře. Průvodci nám vyprávěli, jak se ta voda zpracovává. Stroje celou dobu dělaly velký rámus. Navštívili jsme také dílnu, kde si chlapci vyzkoušeli pracovat se sbíječkou. Potom jsem se šli podívat do kanceláře, kde pracovníci sledovali, jestli je vše v pořádku.

Šli jsme se podívat na turbíny. Stoupali jsme po dlouhých schodech. Byla to strašná výška. Padal na nás prach. Bylo to děsivé. Ale když jsme vystoupali nahoru, vše se rázem změnilo. Krásný výhled nás okouzlil.

Vrátili jsme se do počítačové učebny, kde jsme se dozvěděli základní údaje o elektrárně. Exkurze byla zpestřena znalostním testem a počítačovou hrou, jež simuluje výrobu a rozvod elektřiny a tepla. Za odměnu jsme dostali upomínkové předměty.

Venku jsme si prohlédli hasičské auto. Jedno z nich bylo v rámci celé České republiky nejlépe vybavené. Dá se nastartovat i vzadu, nahoře má osvětlení a vpředu může téct voda. Bylo to úžasné. A když nám ještě řekli, že se můžeme projet, byla nálada a spokojenost ta největší.

Anna Siváková
ZŠ Chanov


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek