Jak žijí Romové v Chanově

14.05.2010

Myslím si, že to Romové, kteří nemají práci, mají těžké. Dávky pro nezaměstnané nejsou moc vysoké. Měli by hospodařit. Někteří to umí, ale většina Romů ne.

Když jim peníze dojdou, tak si jdou vypůjčit. Problém je, že si půjčují od lichváře. Dostanou se do kolotoče, dluhů, ze kterého se velice těžko dostávají. Lichváři například půjčí člověku tisíc korun a musí mu vrátit tisíc pět set. Když mu peníze nevrátí, tak jim částku zvýší.

Většina Romů se chce tomuto životu vyhnout. Chtějí zkusit něco nového a začít nový život v jiných státech – například v Kanadě nebo v Anglii. Ale ti, kteří jsou bez práce, jsou na tom ještě hůř než v České republice.

Můj názor je, že když rodina neumí žít a hospodařit doma, nebude se jí dařit ani nikde v cizině. Myslím si, že pracovitý Rom svojí rodinu uživí.

Redaktorka ze ZŠ Chanov

Drogy v mé rodině

Moje rodina prožila velké starosti. Všechny nás zastihla tragická událost, která se týká mého bratra. Měl velké problémy, které nedokázal vyřešit. S manželkou a čtyřmi dětmi neměli kde bydlet. Začal brát drogy. Situace v jeho rodině se stále zhoršovala i přes pomoc obou mých rodičů.

V době, kdy přišli o své vlastní bydlení, se stěhovali od rodičů k rodičům. Nakonec ho manželka s dětmi opustila a on propadl drogám úplně.

Všechny nás to hodně trápilo, zvlášť maminku, která na všechno zůstala úplně sama. Brácha s nikým z rodiny nemluvil. Jen se najedl, poslouchal hudbu, odešel ven a přišel až kolem desáté hodiny večer. Bratr byl hodně nešťastný, protože s ním už nikdo z jeho známých nechtěl kamarádit. Došlo to tak daleko, že zpanikařil a vyskočil z okna. Naštěstí to přežil. Zůstal ale dlouhou dobu v nemocnici. To všechno byl asi signál, že s tím musí přestat. Teď je s námi doma. Staráme se o něj a on se rychle uzdravuje. Bratr je teď přesvědčený, že už drogy brát nebude. Já doufám, že to myslí vážně. Kluci a holky, neudělejte takovou chybu, jakou udělal můj brácha. Řešte problémy jinak. Je to hloupost.

Redaktor ze ZŠ Chanov


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek