Poradna

Činnost poradny byla dočasně pozastavena. Své dotazy prozatím můžete směřovat například na stránky Linky bezpečí.

Nebo přezdívka.

Odkud jsi.


* Povinné pole

Dobrý den, cítím se hrozně a nevím, na koho se obrátit. Před týdnem jsem byla na dovolené s mojí mamkou, ségrou a naší nejlepší kamoškou, všechno bylo super a užívaly jsme si. Skoro každý večer jsme šly se segrou a kamoškou do hospody a bavily se s klukama. Jenže jednou k nám přišel jeden chlap a začal nám kupovat panáky a já moc nevydržím, takže jsem byla hned opilá. Začli jsme se bavit o různých věcech a mě v tu chvíli připadal strašně sympatický a tak jsem mu na sebe dala číslo. Jenže když jsem se druhý den ráno probudila, hned jsem od něj měla na mobilu několik zmeškaných hovorů a plno smsek. Dost mě to vystrašilo, protože já jsem si na něj moc nepamatovala a taky jsem se s ním už nechtěla bavit. Na zprávy ani volání jsem mu neodpovídala jen jednou jsem mu napsala smsku že už ho nechci vidět že to v hospodě byl omyl, jenže on to nevzdával ani když jsme se vrátily domů. Nějak zjistil moji adresu a začal zvonit u nás doma. Navíc to naštvalo mojí mamku, která po mě začla řvát že jsem blbá, když každému dám na potkání mobil a já se ted cítím jako uplná kráva. Nevím co s tím, jak se ho zbavit, proč to nechápe když ho ignoruju? Prosím poradte mi.

Dotaz od: Eliška, 16

Chyby dělá každý a nemohla jsi tušit, že to takhle dopadne. Nyní myslím bude nejlepší, když nebudeš reagovat na sms (nebo si můžeš i vyměnit telefonní kartu) a pokud by Tě znovu kontaktoval doma, tak poprosit mamku nebo tátu, aby neznámému muži vyjasnili, že Tě už kontaktovat nemá. Obvykle to takto stačí – pouze v případě dalšího naléhání nebo vyhrožování je pak možnost kontaktovat policii.

Dobré odpoledne, věkově nezapadám do této poradny, ale nevím kde se obrátit o pomoc. Jsem vdaná již 21 let, ale mé manželství už mnoho let není šťastné, kvůli nezájmu manžela. Jsem s naším odcizením už smířená a v manželství zůstávám jen kvůli našim synům, které miluju víc jak mé milované nakupování. Nejstaršího syna často navštěvuje kamarád Radim a kvůli tomu píšu do této poradny. Radimovi je 22 let a studuje vš. Vždy mi byl velmi sympatický a kolikrát jsme prohodili pár slov o škole, životě a tak o všem, na svůj věk to byl velmi rozumný mladý muž. Jednoho dne všichni moji synové s manželem odjeli do jižních čech na ryby, nejstarší syn, ale zapomněl napsat Radimovi, že jede pryč a nemá jezdit na noc. Bydlíme v malé vesničce, moc autobusů k nám nejezdí. Musela jsem tedy pozvala Radima k nám domů, nemohla bych ho nechat venku! Udělala jsem večeři a měla jsem takovou podivnou náladu a tak jsem vytáhla víno a s Radimem jsme si dali. Večer letěl, my si povídali a neskončili jen u jedné láhve vína…Radim se mi začal dvořit a já mu podlehla, tak krásné slova jsem od manžela snad 10 let neslyšela. Celou noc jsme se milovali a po snídani Radim odjel, nechal mi své číslo. Od té doby jsem na něj pořád myslela a začali jsme si smskovat a následně volat, sešli jsme se a dopadlo to jak u nás doba. Od té doby uběhl už měsíc a min. 1x za týden se na nějakém místečku setkáme. Rodina na mě vidí, změnu…že jsem jiná, že se mi jakoby vrátila chuť do života a já cítím, že ho miluji…ale je mezi námi 20 let a nevím co dělat, jestli rozbít rodinu a začít nový život s novým mužem. Prosím o nějakou radu.

Dotaz od: Martina, 42

Chápu Vaše chování, které souvisí s nespokojeností v manželství. Domnívám se ale že tento vztah nemá žádnou perspektivu – ale to byste si měla ujasnit s Radimem (zda mu jde jen o milenecký vztah nebo s Vámi chce i žít se vším všudy). Rozhodnutí je jen na Vás, neměla byste ho však uspěchat a určitě vyčkat na nějaké zásadní kroky – třeba 1 rok.

Dobrý den,vážně Vás nechci obtěžovat nebo štvát nebo tak něco,ale můžete mi prosím odpovědět na můj poslední dotaz? Moc Vám děkuju za pomoc.

Dotaz od: Dan, 17

Nemůžu napsat nic jiného než už jsem psala – myslím si, že se musíš snažit své pocity vydržet. Internetové poradenství má své meze a pokud by jsi chtěl svým pocitům více rozumět tak bych Ti doporučila osobní návštěvu psychologa – nečekej od ní ale to, že Tě podpoří v tom, aby se Tvá patologická láska naplnila – spíš lépe snášela a Ty tomu lépe rozuměl.

Dobrý den. Nevím jak začít, ocitl jsem se v tak nepříjemné situaci. Asi před 3 lety jsem se odstěhoval od rodičů a začal bydlet sám. Podařilo se mi najít i práci. I když to nebylo nic převratného, měl jsem peníze a všechno bylo v pohodě, dokonce i holku jsem měl a mohl jsem si kupovat moje oblíbené počítačové hry. Jenže po pár měsících mě z práce vyhodili, protože hromadně propouštěli a já pak hodně dlouho nemohl sehnat práci. S přítelkyní nám to začlo skřípat, začla mi vyčítat, že jsem neschopný lempl co si neumí najít práci a tak mě opustila. Dost mě to vzalo a nějaký čas jsem byl totálně na dně. Dokonce i v mých pc hrách se mi přestalo dařit a hodně rychle mi docházely peníze. V jedný hře League of Legends jsem nutně potřeboval zlatý účet, jenže bez peněz to nešlo. Byl jsem zoufalý, ale rodičům jsem se to styděl říct. V tu dobu se to stalo. Stál jsem na zastávce a čekal na bus když v tom ke mně přistoupil jeden chlápek, kterého jsem nikdy neviděl. Vypadal celkem slušně, taky jednal slušně a začal se mě ptát, co bych byl ochotný udělat za určitou sumu peněz. Z počátku jsem moc nechápal, ale potom jsem pochopil. Tento muž, který se mi představil jako Denis, mi nabízel peníze za sex s ním. Jak jsem říkal, byl jsem na dně a moc nepřemýšlel, zaujaly mě jen peníze a tak jsem na jeho nabídku kývl. Zašli jsme spolu na jedno opuštěné místo a tam měli sex. Říkal jsem si, co to proboha dělám, ale když mi pak dal slíbenou sumu peněz, byl jsem mile překvapen a řekl si, že to zas tak strašné nebylo. Díky těmto penězům jsem přečkal těžké období a pak si našel konečně práci. Jenže ted s odstupem času si to všechno vyčítám. Cítím se jako šlapka a zdají se mi noční můry. Nevím, jak na to mám zapomenout, udělal jsem chybu? Ale ty peníze se mi fakt hodily a pomohly mi. Mám zajít k psychologovi? Co když ted už nenajdu holku a jsem gay, když jsem šel s chlapem? Prosím, poradte.

Dotaz od: Marek, 23

Myslím, že Tvé chování je pochopitelné a udělal jsi něco takového v kritické situaci. Člověk v krizi dělá i věci, které by normálně nedělal a je to pouze z pudu sebezáchovy. Myslím, že by bylo dobře, kdyby jsi teď přestal myslet na to, co bylo, a zaměřil se spíše na přítomnost a budoucnost-našel si normální práci a vztah.

Dobrý den :-) s mamkou koukame na jeden serial, to je serial hri o truny a je to jako fakt boži :-) a tam jo, je jedna holka a ta holka se jmenuje khalesí a ta holka ma dračí vejce a pak se ti draci vyklubou :-) a od té doby se mi skoro každou noc zdá o dracích a že je najdu, nemůžu se toho snu zbavit, co mám dělat? :-( Myslite že se to může stat i mě a sny mi to předpovidaj???????

Dotaz od: Pavla, 9

Myslím, že Tvůj strach je ovlivněn pouze filmem a nic nepředpovídá.

Dobrý den. Jmenuji se Markéta Reichelová, a je mi 13 let. Mám strach z injekcí. Vím že toto není zas tak veliké ale velice mi to zobtížňuje život. Když si představím jehlu jak probodává mojí kůži začnu se klepat. V prosinci jdu na očkování a tak jsem si řekla, že se poradím s psychologem. Jestli nevíte jak tento můj problém zrušit, byla bych vám vděčná kdybyste mi alespoň dali nějaký kontakt. Hodně dlouho jsem přemýšlela jak tento problém vznikl a pak jsem usoudila ze dvou důvodů 1) Nedávno jsem byla na chirurgickém zákroku palců,při němž mi je uspali injekcí ale přesto se to neuspalo a tak mi trhali nehty které nebily uspané a tak bych to s tím mohla mít spojené. 2) když jsem měla jít na první dávku očkování všem jsem ve škole začla říkat jak se bojím( i když jsem se nebála) až jsem se z toho začla bát... moc vás prosím o pomoc. Poslední dobou z toho mám noční můry . Rodičům se o tom nechci zmiňovat i když s nimi mám bezvadné vztahy. Děkuji moc

Dotaz od: Maki, 13

Ano, tento strach by bylo vhodné konzultovat s psychologem – vhodná by byla léčba postupné desenzibilizace nebo hypnózy. V obou případech jde o to, že si postupně budeš zvykat na představu nepříjemného zákroku a postupně zvládneš zákrok i v reálu. Při samotném očkování Ti také pomůže, když budeš myslet na něco jiného a mluvit se sestrou např. o filmu, který jsi v poslední době viděla.

Dobrý den,zaajímalo by mě,jakou školu potřebuju,když chci být psycholožkou a jestli by nějak vadilo,že zrovna nevinikám v matice? Děkuju.

Dotaz od: Vika, 15

Studium psychologie je možné na vysoké škole v Praze (filosofická a pedagogická fakulta), v Brně (fakulta sociálních studií a filosofická fakulta) nebo Olomouci (filosofická fakulta). Matematika není nejdůležitější předmět, důležitější jsou humanitní předměty.

Děkuji Vám za tak rychlou odpověď,máte pravdu,ale já nikoho jiného nechci. Potřebuju ho,je pro mě neuvěřitelně důležitý. Jednou,když jsem byl u něj,měl na návštěvě nějakou holku,řekl,že je to jeho přítelkyně. Začal jsem na něj řvát,že se ke mě chová hnusně,že mě s ní podvádí,že mě nemiluje a že ho nenávidím. Přítelkyně z toho byla dost vedle a s bráchou jsme se pak kvůli tomu hrozně pohádali. Připadá mi,jako by vůbec nechápal,jak je pro mě důležitý,že bez něj nemůžu žít. Klidně se přede mnou objímá s nějakou husou! Pořád kvůli tomu brečím,nedokážu s ním o tom,jak by to mělo být zprávně. Už mi tolikrát řekl,abych se s tím svým poblázněním snažil něco dělat,ale prostě to nejde. Miluju ho a prostě nechci být bez něj. Už jsem začal přemýšlet,že se k němu za rok nastěhuju,když jsem mu to řekl,dal mi facku. Tak mě napadlo,že bych někam odjel třeba do Anglie na dva tři měsíce,ale to nechce. Nevím,co mám dělat,on se v sobě v tomhle ohledu nevyzná,já už mám jasno. S nikým jiným být nechci,nikdy! Myslíte,že je možné Vás požádat ještě o jednu radu?

Dotaz od: Dan, 17

Na bratrovi jsi nezdravě závislý a měl by jsi zkusit se osamostatnit – bydlet sám, věnovat se škole/práci, zkusit nové koníčky, seznámit se s novými lidmi.

Dobrý,den (večer),mám takový pronlém,teda já si nemyslím,že to je problém,ale chtěla bych poradit,jestli by to šlo. Jsem jediná ze třídy (možná i školy) kdo nemá facebook,všichni se mi kvůli tomu smějou. Nechápu,proč bych facebook měla mít,ale brácha ho má,ten se vždycky nechá ovlivnit ostatníma,ale já mám jiný názor a nechápu,proč mám dělat něco jen proto,že je to zrovna v kurzu. Bráchovi se už dvakrát podařilo zavirovat počítač,právě díky facebooku,taky se přes to šíří kiberšikana. Tak proč to všechny ostatní tak bere?! Co je tak úžasného na tom,že si člověk může někoho na netu dávat do přátel,posílat fotky a videa a komentovat. Od toho jsou přece webovky! Za svím názorem si stojím,ale nechci,aby se mi smáli kvůli takový pitomosti. Asi nedokážou přenést přes srdce,že se od nich liším. Je na tom snad něco špatného? Já už vážně nevím! Co si myslíte Vy,prosím Vás o radu a budu za ní ráda.

Dotaz od: Eliška, 15

Facebook je velmi rozšířený a oblíbený hlavně mezi mladými lidmi. Pokud však dáváš přednost osobnímu setkání a jinému trávení volného času, tak je to jenom dobře. Ve společnosti vždy musí být někdo, kdo není ovlivněn většinou a bývá to i pak ten, kdo může ovlivnit ostatní – být jim příkladem. V Tvém rozhodnutí Tě ráda podpořím!

Dobrý den,mám o tři roky staršího bráchu,který už má vlastní byt,sice mě k sobě občas pozve na návštěvu,ale štve mě,že s ním nejsem tak často. Vždycky jsme si byli blízcí. Ale po tom jeho stěhování se to nějak změnilo,dokonce se mi o něm i zdá. Pokaždé,když ho vidím jsem hrozně vzrušenej a chci,aby k něčemu došlo. Chtěl bych s ním chodit,líbat ho a tak. Vím,že je to zakázaný,ale já si nemůžu pomoct. Jednou,když jsem byl zase u něj,tak jsem hopolíbil a hladil jsem ho. On pak byl hrozně naštvanej a odvezl mě domů,když jsem se mu omlouval,řekl,že není naštvanej na mě. Pár dnů potom jsem u něj měl zůstat přes noc. Mám u něj sice vlastní pokoj,ale stejně jsem přišel k němu do postele,přitulil jsem se k němu a když se ráno vzbudil byl zase tak naštvanej. Řekl jsem mu,že ho miluju a on mi řekl,že mě taky miluje,ale že to není správný,aby jsme byli spolu. Jsem z toho hrozně smutný a on se ke mě chová jako předtím. Já bych s ním tak moc chtěl chodit a nevím,co mám dělat,jsem z toho hrozně smutný,už k němu ani nejezdím tak často. Moc prosím,poraďte.

Dotaz od: Dan, 17

Pohlavní styk mezi rodinnými příslušníky je trestný a nemorální. Doporučila bych Ti pokusit se svou touhu po bratrovi potlačovat a hledat sexuální uspokojení v jiném partnerském vztahu. Pomůže Vám to s bratrem znovu oživit Váš vztah, který se těmito sexuálními fantaziemi pokazil. S bratrem se budete dál určitě vídat, i když budete každý mít jiný partnerský vztah a můžete si i nadále být blízcí.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Chodím s klukem kterému je 15. J ena mě hodný, milý a má mě moc rád. Bojím se však o našem vztahu říci mamince. Byl by z toho asi pořádný průser, ale zase jí to chci říci, protože kdyby se to dozvěděla od někoho jiného bude to ještě horší. Poraďte mi prosím jak jí to říci. Děkuji za odpověď.

Dotaz od: Paris, 12

Souhlasím s Tebou, že na partnerský vztah se vším všudy máš ještě dost času. To, že si ale s někým rozumíš a máš ho ráda je určitě v pořádku a můžeš o tom mamince říci. Vysvětli jí, co se Ti na kamarádovi líbí, v čem si rozumíte a vysvětli, že sexuální život určitě ještě neplánuješ.

Dobrý den sem strašně moc zamilovaná do kluka prostě sem na něm strašně moc závislá a on mně jenom využil zahrával si s mými city a já sem mu podlehla a udělala hloupost vykouřila sem mu a né jenom jednou pokaždý přišel když chtěl jenom vykouřit :/ a já to vždycky udělala protže sem mu neodolala byl tak strašně hodnej když sme samy ale jak je někdo prostě semnou nebo sním nebo prostě s kamarádama tak se smenou nebaví nepozdraví mně nic :/ a strašně mně to mrzí proč si mně ppřed ostatníma nevšímá jenom když sme samy napíše jenom když něco potřebuje a já bych tak strašně moc chtěla před ostatníma mu říct ahoj ale nejde to nemůžu on by mi vynadal nebo prostě byl by na mně hnusnej protže mi před kamarádama nadává a když sme samy tak je ůplně jinej už nevím co si mám o něm myslet ale pořád na mně kouká a tím mi dává naději nechce nikomu přiznat že sem mu kouřila já už to takhle dál neuvvládám minule mi dokonce dal facku za to že sem to rozkecala :/ ale pořád ho strašně moc miluju nechci bez něj žít chtěla bych sním být ale nejde to :/ on mně nechce :/ vidím na něm něco jinýho prostě že zájem má ale nepřizná to já mám prostě takoví tušení že taky ke mně něco cítí ale on by i to stejnak nepřiznal on se za měn stydí a to mně mrzí :/ sem s toho na dně když ho nemůžu ani pozdravit dotknout se ho líbat ho přede všema né jenom když sme samy tak mi dá i ruku líbá se semnou povídá si normálně a před kamarádama je jak vyměněnej i před mýma kamardákama porad te mi prosím už takhle nechci dál žít tak ráda bych mu řekla že ho miluju ale akorát se ztrapním on to ví že ho miluju psala sem mu to ale on mi napsal ale já tebe ne di do píči :/ moc sem brečela :( ale už je to dýl co mi tajto napsal ale chtěla bych mu to říct do očí ale bojím se :/ poradte mi prosím už nevím co mám dělat :/

Dotaz od: Klaudie, 16

Z toho co píšeš, to působí tak, že jsi v tomhle vztahu zneužívaná a partner Tě využívá jen pro své sexuální uspokojení a zvláštnímu zvýšení sebevědomí. Měla by jsi zvažovat jakou hodnotu máš sama pro sebe, zda si necháš dál tohle líbit. Radila bych Ti zkusit nereagovat na jeho výzvy a nechat ho, aby dobýval on Tebe – nemusíš přijít, když Tě vyzve a dělat to, co on chce. Naopak můžeš nastavit podmínky Vašeho vztahu tak, že Tě nesmí urážet, nadávat a pokud o Tebe stojí, tak i před ostatními lidmi. Také by jsi se měla více věnovat sobě, udělat si třeba nový účes, zkusit nové oblečení, seznámit se s novými lidmi a tím se stát více nezávislá na tomto vztahu.

Ahoj, mám jeden problém, se kterým si už dál sama nevím rady a tak prosím o pomoc. Začnu tedy od začátku. Je mi 17 let a poslední dobou se více bavím s klukama, přesněji řečeno s mladšíma klukama. Měla jsem ráda o rok mladšího kluka, ale on mi naznačil, že nechce víc, než přátelství. Byla jsem úplně mimo a nevěděla, co se sebou. Nakonec jsem zkusila techniku "vyrážení klínu klínem" a nechala se utěšit jedním kamarádem, o kterém jistě vím, že mě má rád. V poslední chvíli jsem z toho vycouvala. Problém nastal, když jsem mu hodně pomohla s jeho problémy a psychikou a on mi začal být víc než vděčný. Tím, že na mě nakládal svoje problémy a pořád za mnou dolejzal se mi hodně přitížilo. Já vím, neměla bych si to tak brát, ale asi jsem už holt taková. Kolem sebe mám spoustu mladších kamarádů, které mám moc ráda za to, že jsou schopní mi beze všeho dát najevo své přátelství a pomoct mi. A tak tomu bylo i teď. Bylo mi smutno a nikdo o tom nevěděl, náš sportovní klub byl na táboře a já slíbila svému kamarádovi s problémy, že si na něj najdu čas. On byl šťastný a já si připadala hrozně...jako obvykle. Jeden můj o 4 roky mladší kamarád si toho všimnul, "vysvobodil" mě a odvedl od něj pryč. Pak se mnou dlouho mluvil. Nakonec jsem skončila s pláčem v jeho náručí a on mi říkal, že nemám brečet, že přece za nic nemůžu a že by tomu deb..ovi něco řeknul. Je toho ještě mnohem víc. On mi pomáhá v jednom kuse. Známe se už 3 roky a já si myslela, že mezi námi je prostě obrovské přátelství. Ale teď vím, že je to něco víc. On sám mi řekl, že ho strašně mrzí, že mezi námi je takovej věkovej rozdíl. Na tom táboře jsme se dost bavili a mě došlo, že ho mám ráda. Nenechala jsem to dojít moc daleko, protože vím, že to není správné. Jemu je 13 a mě 17 let. Asi je to dost těžké pochopit, protože nás neznáte, ale věřte mi, že on se občas chová a vyjadřuje, jako by byl starší než já. Až mě překvapuje jeho skvělá povaha a dobré vychování. Má v hlavě všechno srovnané a moc dobře ví, čeho chce v životě dosáhnout. Asi to bude znít divně, ale párkrát jsem se vedle něho cítila jako ten mladší. Nevím, co mám teď dělat. Bojím se to někomu říct a tak jsem se obrátila na vás. Prosím, poraďte mi. Má takový vztah cenu? Připadám si, jako bych přemýšlela o zločinu, ale zatím nejsem schopná se vzdát naděje. Nevím, jak to teď všechno vyřešit. Děkuju.

Dotaz od: Veru, 17

To, že si rozumíš s mladšími lidmi nepovažuji za nijak problematické. Při vztahu s klukem, kterému ale není ještě 15 let by jsi měla vědět, že pohlavní styk je vážný trestný čin. I tak ale určitě spolu můžete mít hezký vztah a pokud dokážete spolu vydržet i další roky, tak se prověří kvalita Vašeho vztahu.

Na táboře jsem se seznámila s jedním o rok starším klukem a zamilovali jsme se do sebe,ale na konci tábora mě nechal kvůli o 3 roky mladší holce. Snažila jsem se na něj zapomenout a jít dál, ale nejde to. Opravdu ho miluju a zdá se mi o něm. Opravdu nevím co mám dělat. Prosím poraďte mi.

Dotaz od: kikís, 15

Jednalo se o letní lásku, která podle délky neměla velkou vážnost. Radila bych Ti, aby jsi si příště našla někoho, kdo o Tebe bude mít zájem dlouhodoběji. Nad tímto vztahem nemá smysl se trápit.

Dobrý den,nevím,jestli si mě ještě pamatujete. Nedávno jsem Vám psala o svých masochystických a váhových problémech. Podívala jsem se na Vámi doporučené stránky a naši před pár dny souhlasili,že by se to dalo zkusit. Už jen čekám,až se to našim bude hodit,aby tam se mnou zašli. Když jsem rodičům řekla o svých problémech s váhou,byli vážně naštvaní. Teď už dva týdny hlídají,kolik toho za den sním a večer se vážím. Za dva týdny jsem se z 49kg dostala na 49,1kg. A,co mě hodně vyděsilo,jsem úplně ztratila chuť k jídlu! Jím jenom pro to,že mě rodiče nutí,a tak nějak automaticky. Jídlo mi připadá,jako guma. Nechápu,co je špatně,jím víc než dřív,ale váhu mám pořád stejnou! Co je se mnou špatně?

Dotaz od: Sára, 14

Na zásadní změnu to bude chtít více času než jenom pár dní hlídat kolik toho sníš. Změna by také neměla být pouze v oblasti jídla, ale také v oblasti vztahů v rodině a ve vztahu sama k sobě. Je dobře, že jsi o svém problému rodičům řekla a měli by si na takový vážný problém udělat čas a vyhledat pomoc!

Ahoj ;)))) Potřebuji poradit když jsem se eště nelíbala a chci si to předcvičit...jak si to můžu zkusit na něčem´...každej mi říká že ta doba příjde a že si to nemusím předcišovat že to je normální věc kterou umí každej člověk...ale já si to chci předcvičit na něčem... poraďte aspoň vy něco Děkuji mockráááááát :)) Lejlíí

Dotaz od: Lejla, 14

Opravdu líbání si nejde nacvičit jinak než s druhým člověkem. Počkej tedy na toho pravého, určitě to zvládneš.

Dobrý den bude mi 13 let a líbí se mi 16 lettý kluk známe se docela dobře, ale nevím jestli je správně , když mu každý den píši. Sám mi říkal , že mu to nevadí , ale třeba neříká pravdu.Už nevím ani co mu mám psát a jak mu mám dát najevo , že o něj mám zájem. Prosím moc poraďte mi předem děkuji.

Dotaz od: Zlatka, 13

Myslím, že kamarád už to ví, že o něj máš zájem a piš mu jen, když budeš chtít a budeš mít co – co každý den děláš, na co myslíš, co jsi hezkého zažila nebo i co Ti dělá starosti…

Dobrý den. Je nějaký rozdíl mezzi transtvestitou a transsexuálem? A můžete mi prosím poradit,co mám dělat,když se moje šestiletá ségra dívá v televizi na krváky a do jedenácti večer hraje na počítači? Máma říká,že se s tím naučí pracovat a,že to nevadí. Táta má jinou rodinu a nechci ho s tím otravovat. Poradíte mi,prosím?

Dotaz od: evička, 14

Transexuál je člověk, který si přeje změnit své pohlaví – žena chce být mužem nebo naopak. Transvestita je člověk, kterého sexuálně vzrušuje, když je pouze převlečený za druhé pohlaví, ale nemá přání změnit se celkově. Co se týče sestry, tak s Tebou souhlasím, že je ještě malá na to, aby trávila tolik času u počítače a dívala se na nevhodné filmy – zkus o tom ještě znovu s maminkou promluvit, že máš o sestru strach nebo sestře nabídni, že místo toho si s ní budeš hrát nebo jí číst pohádky.

Dobrý den jednou jsem pomohla svýmu nej kámošovi protože chtěl chodit s mojí nej kámoškou tak spolu chodili asi 2měsíce a potom se mě zeptal jestli s ním nechci chodit nevím co mám dělat protože je moc pěknej a nejhorší na tom je že kamoška by vyváděla a kamarádím s ní už 11let poznaly jsme se když naše mamky s náma šly na pískoviště předem děkuji za odpověď Simona

Dotaz od: Simona, 14

Jestli nechceš kamarádku ztratit, tak s kamarádem chodit nezačínej. Bylo by škoda přijít i dlouholetý vztah kvůli krátkému flirtu.

Ahoj. Je mi trochu trapné sem psát,ale s rodiči o tom nemůžu mluvit. Teda zkoušel jsem s nimi o tom mluvit,ale nechtějí mě poslouchat. Hrozně rád bych chtěl mladšího brášku,ale rodiče prý už žádné dítě nechtějí. Jsem z toho moc smutný. Nevíte,co mám dělat?

Dotaz od: Martin, 11

Rodiče mají určitě nějaký důvod k tomu, proč nechtějí další dítě – možná měla maminka komplikované těhotenství, finance, zaměstnání nebo se už další těhotenství nepodařilo… Na důvod, proč sourozence nemáš se klidně rodičů zeptej. Jinak když Ti chybí sourozenec, tak zkus jeho nepřítomnost nahradit někým jiným – může to být někdo z rodiny (bratranec?) nebo soused, kamarád nebo zvířecí miláček, který Ti udělá společnost. Také můžeš přemýšlet o tom, že být jedináček má i své výhody – mít sourozence ještě neznamená si s ním rozumět.

Dobrý den chci se vás zeptat nevím čím to je ..zdá se mi že jsem se změnila a to k horšímu ne že bych začla brát drogy alkohol a nebo cigarety to vunec ale jeste tak pred rokem jsem se bala nekomu vynadat kdyz se mi neco nelibilo byl jsem slusna a vseho se bala ale ted ? projevim svuj nazor rychle kdyz se mi neco nelibi neni to tim ze driv jsem byla sama ve tride a z nikym se nebavila po nejakem case se mi ale vratila kamoska z ciziny ktera tam bydlela 2 roky a vse se zmenilo zacla jsem se vice ze vsema bavit a dokonce mela partu jenze nevim cim se to stalo jak vznikla parta tak jsem zacla ve skole byt drzejsi na ucitele a spoluzaky a rychle jsem lidi odsekavala myslite ze to je pubertou nebo tou partou ktera mne zmenila? zacla jsem byz drza i doma na mamu ale nevim proc ona mne vulgarne nadava a ponizuje jen doma myslite ze je to kvuli tomu uz ani nevim tedkon po roce mi prijel bratranec a nepoznaval mne rikal byla jsi tak hodna slusna holka a ted sprosta a drza myslite ze je to jak se rodice chovaji k detem a pak jsou deti takove ? zavidim detem kteri maji dobry rodice a maji z nich uctu a respekt coz ja nemam prosim poradte jestli se mám zpět zmenit k svemu staremu já kdy jhsem byla slušná holka která si nechala od všech vše líbit a nebo ta která se ozbe když se jí něco nelííbí nevím jestli to je dobře když odsekavam každeho

Dotaz od: *L*, 14

Myslím, že je dobře, že si děláš svůj názor na různé věci a lidi. Pokud s někým nesouhlasíš, tak nemusíš být poslušná. Zároveň by bylo dobré, kdyby jsi se chovala tak, jak by jsi chtěla, aby se chovali druzí. Není výjimkou, kdy je spíš dítě vzorem pro své rodiče.

Dobrý den. Můžu se zeptat,jak kluk pozná,že je buzerant? Před prázdninami jsem se rozešel se svojí holkou a začal jsem si všímat kluků. třeba,ksyž jsme se převlíkali na tělák,tak se mi ten pohled na ně líbil. A pak mě poolíbil jeden můj kámoš. A mě to sice nebylo zrovna příjemný,ale taky se mi to i trochu líbilo. On je to můj nej kámoš,takže by mě zajímalo,jestli je buzerant? A jak je to se mnou,moc se v tom nevyznám. Můj táta je homofob a já mám trochu obavy,že na mě bude naštvanej,když budu buzerant. A já se s těma buzerantama taky nějak nemůžu smířit. Nemůžete mi prosím poradit,co mám dělat?

Dotaz od: honza, 17

Při jednoznačné homosexuální orientaci není muž schopen pohlavního styku s ženou. Určité homosexuální fantazie jsou naopak běžné a vyskytují se u většiny populace, neznamená to ale homosexuální orientaci jako takovou.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,už šest měsíců si píšu s jednou ženou(jí je 40)dobře si rozumíme a máma ví,že si s tou ženou píšu. Mám se s ní sejít? Já bych se s ní rozhodně sejít chtěla,ale asi bude lepší,když mi poradí někdo rozumější.

Dotaz od: Žanda, 14

Jestli máš chuť novou dospělou kamarádku poznat osobně, tak to udělej. Osobní setkání dá Vašemu vztahu zase jinou podobu než elektronická komunikace.

Ahoj chci se zeptat líbí se mi jeden kluk byl pro me doma jestli pujdu ven mamka souhlasila jenze jak jsem se vatila domu zacla rvat a jeho mi zakazuje jen kvuli tomu že jeho mamka tu nemá dobrou povest co mám delat chci ho i on me... Poradte :)

Dotaz od: lejla, 14

Maminka o Tebe má starost, chce pro Tebe to nejlepší a jestli přítelova mamka nemá dobrou pověst, tak se není co divit. Myslím, že jedinou možností je s maminkou o tom mluvit a vysvětlit jí, že kamarád je fajn, i když jeho mamka má problémy. To jestli je kamarád opravdu fajn si ale pořádně ověř! Pokud za to nový vztah stojí, tak vydrž a postupně přesvědčíš i maminku.

Může být první menstruace (pokud vůbec menstruace) tmavě hnědá, občas červená? Je to zaschlé nebo je to normální? A jak dlouho mlže trvat? Mám ji zatím šest dní a neustává to moc...Díky..

Dotaz od: Anny-_-, 14

Složení menstruační krve je jiné než krve žilní a má tedy i jiné zbarvení. Délka menstruačního krvácení bývá obvykle 3–7 dní. Pokud by krvácení nepřestávalo, měla by jsi se objednat ke gynekologovi a poradit se s ním.

Ahoj líbí se mi jeden kluk ale nechci se ho ptát jestly semnou chce chodít,chci mu to jen naznačit jak to mám udělat?

Dotaz od: Domča, 15

Možná můžeš zkusit navrhnout, že byste spolu šli na nějaký koncert nebo do kina nebo kam chodíš ráda. Uvidíš, jak na to zareaguje a jak se takový společný čas vydaří :-)

při prvním sexu stačí pouze kondom? 15 mi bylo nedávno a na gyndu jdu až za dlouho a za nedlouho mám mít sex se svým přítele. Je kondom dostatačující?

Dotaz od: anonymka, 15

Ano, kondom zajišťuje dostatečnou ochranu.

Dobry den chcem vas poziadat o radu ide o mojho gay partnera. Boli sme mesiac vo vztahu zacalo to pisanim ,stretkom, vymenou sympatii a potom sme sa dali nejako do kopy.Ide oto ze v jednom mesiaci mi hovoril ze ma lubi,miluje nikdy ma neopusti, ze som prenho vsetkym.(daval mi to aj patricne na javo , stale mi kupoval darceky bol zdorili mily nezny a pod. proste mal vsetky znaky zamilovaneho cloveka) ale potom z jedneho dna na druhy mi povedal. ze to z neho opadlo ze uz neciti kumne to co na zaciatku (podotykam ze stale sme v jednom mesiaci) a navrhol rozchod mne neotalo nic ine ako stym suhlasit.je to premna dost bolestive pretoze clovek moze oklamat slovami ale cinnmi skutkami sa oklamat neda. aj napriek tomu si myslim ze jemu sa to podarilo.Zaujima ma ci je mozne v jednom mesiacie milovat a potom opustit a ci ten clovek nemoze mat nejake citove problemy alebo nejaku dusevnu poruchu. zdravy ,normalny clovek nemoze predsa takto reagovat a hlavne sa takto spravat. za odpoved vam dakujem

Dotaz od: Pavol, 20

Ano, je to možné, že zamilovanost člověka opustí. Obvykle k tomu dochází po delším čase – cca 2 roky, ale u citově nestálého člověka to může být i v rámci jednoho týdne. Myslím, že s takovým člověkem vztah neměl perspektivu a přeji Vám větší spokojenost ve vztahu jiném.

Dobrý den..moje kamarádky se už holí tam dole a já eště ne..nevím jak na to,nechci si nějak ublížit..poraďte mi!

Dotaz od: :DD, 13

K holení je vždy vhodné použít dámské holítko, které je bezpečné.

Dobrý den, mam dotaz,když jsem si psala s jedním klukem(se kterým jsem se už viděla, ale nějak jsme se nebavili), který se mi líbí a dokonce minule mi poslal i pusu přes chat, najednou nepíše.Už 11 dní nenapsal.Docela mě to mrzí a proto nevím, jestli bych mu neměla napsat já, i když si myslím, že je to takový "dolejzání", ale nechci o něj přijít a nechci, aby měl pocit, když zase já nepíšu, že o něj nemám zájem.Prosím poraďte mi.

Dotaz od: přezdívka, 16

Jestli máš chuť novému kamarádovi napsat, tak to určitě udělej.

Dobrý den dneska ze mě vyteklo něco červenýho a vypadá to jako krev a moje mamka my zemřela a nemám se na to koho zeptat poradíte mi co s tím.:?

Dotaz od: Nikol Súk., 14

Pokud nedošlo k nějakému poranění, tak se pravděpodobně jedná o menstruaci (lidově „krámy“). Začátek takového krvácení nastupuje obvykle mezi 8–15 lety.Je to přirozený proces u zdravé ženy, který souvisí se zráním vajíčka, které se jednou měsíčně uvolní. Menstruace je cyklická, dostavuje se každý měsíc (proto také název „měsíčky“).

dobrý den .. když jdu na záchod (na velkou) tak když se utřu mám na toaleťáku krev nevím .. nemyslím si že je to nějak vážné ale nevím co si mám myslet pohlavní vstyk jsem neměla!!

Dotaz od: Slánka, 11

Krev ve stolici může mít celou řadu příčin, většinou se nejedná o nic závažného, ale vždy by měl být tento příznak konzultován s lékařem – v Tvém případě pediatrem.

Nejdříve Vám děkuji za Vaši radu,je skvělé,že je tady k dispozici někdo,kdo nám může pomoct. Nenapadlo mě,že ten můj problém s váhou je anorexie,myslela jsem,že to je ,,jenom'' bulimie. Jednou jsem se dokonce pokusila o sebevraždu,rodiče byli tak vyděšení. Nejsem si jistá,jestli chci zkusit dalšího psychologa,ale nechci trápit rodiče a někde uvnitř se chci možná taky uzdravit. Bydlím v Plzni,ale jediný psycholog (v mém případě psycholožka),se kterým jsem se setkala,byl ten,ke kterému jsem chodila. Když jsem chodila na vyšetření,byla jsem hrozně nervózní,myslíte,že je možné si vybrat,jsetli chci mluvit s psycholožkou nebo psychologem? Když už se rozhodnu na ty konzultace chodit,měla bych se snažit mluvit o svém problému,aby se to mohlo nějak vyřešit! A ne se klepat nervozitou. Moc Vám děkuji za Vaši pomoc.

Dotaz od: Sára, 14

Sáro, bulimie i anorexie jsou poruchy příjmu potravy a jedná se o závažné psychické onemocnění, které se ale dá léčit. V Plzni je institut Epoche, kde pracuje tým psychologů a psychiatrů, na poruchy příjmu potravy se specializuje MUDr.Krs – více kontaktů a informací najdeš na www.epoche.cz. Na první konzultaci by s Tebou měli jít i rodiče, spolupráce s nimi je také nezbytná. Přeji Ti, aby jsi sebrala odvahu – věř, že Ti může být lépe. Když budeš chtít, tak mi napiš, jak první setkání dopadlo a jestli jsi zvládla mluvit.

Dobrý den,mám trochu problém. Často se řežu a mám problémy s váhou (dva dny jím jenom ráno a večer a pak jsou dny,kdy se hrozně přejím a pomáhám si zvracením a projímadly. Teď mám střídavě 50 a 49 kg). K spycholožce jsem už chodila,ale vůbec mi to nepomohlo. Rodiče jsou z mého chování (o mých problémech s váhou zatím neví)zděšení,nechci je trápit. Co mám dělat?

Dotaz od: Sára, 14

Sáro, Tvoje potíže nebude možné vyřešit jinak než dlouhodobou psychoterapií. Trpíš závažným psychickým onemocněním – mentální anorexií a pravděpodobně také depresemi. Každý psycholog pracuje přece jen trochu jinak, bylo by dobré zkusit najít někoho jiného, když první kontakt nepomohl. Jestli chceš, napiš mi, odkud jsi a já Ti můžu zkusit někoho doporučit.

Dobrý den,chtela bych se zeptat jestli..jestli bych mohla mit dite v 15 a jaky to jsou rizika..myslím tim sociálky atd.prosím poradte:)

Dotaz od: Venda.:/, 15

Je možné mít dítě v 15 letech, ale myslím, že v takovém věku to opravdu je hodně těžké. Když chce mít někdo dítě, tak musí být schopen se o něj také postarat – zajistit mu bydlení, oblečení, stravu, výchovu. Pokud k takové situaci dojde (obvykle neplánovaně), tak péči o malé dít v lepším případě převezmou rodiče takto mladé dívky. Myslím, že v 15 letech je vhodnější věnovat se škole, kamarádům a zájmům – to jsou věci, které s dítětem pak už nejdou.

Ahoj mám hodně ráda vodu a koupání a už se těším až se budeme v létě chodit koupat k řece nebo na přírodní koupaliště. Kámošky se koupají v plavkách, ale já jsem nikdy plavky neměla, vždycky jsem se koupala v normáním oblečení a jsem na to zvyklá a líbí se mi to víc než kdybych měla plavky. Chci se zeptat jestli nebude blbý když se budu koupat třeba v dlouhých džínách a tričku nebo halence s rukávy na přírodním koupališti na pláži kde budou lidi, jestli na mně nebudou blbě koukat a jestli se mi nebudou smát že se koupu oblečená když tam budou jinak všichni v plavkách. Můžu si to dovolit se koupat oblečená před lidma?

Dotaz od: Šárka, 14

Je to Tvoje volba, jak se budeš koupat – spíš bych Ti ale doporučila nějaké plavky mít pro případ koupání na veřejných místech – např. na koupališti není možné se koupat bez plavek. Dobře také tušíš, že budeš v jiném oblečení poutat nepříliš pozitivní pozornost lidí.

Dobrý den! Je mi trochu trapný,že Vám do poradny píšu,připadá mi,že tady pomáháte hlavně mladším lidem a taky si myslím,že můj problém není tak důležitý,aby Jste se s tím zatěžovala. Kdyby Jste mi ale mohla nějak poradit,byl bych Vám za to moc vděčný. Mám přítelkyni,se kterou jsem už čtyři roky a zvažujeme společné bydlení. Moc se milujeme,prostě chození se vším,co k tomu patří. Ale v poslední době mě začalo vzrušovat gay porno,před přítelkyní to tajím,ale dřív nebo později jí stejně musí dojít,že se něco děje. Už teď mi vyčítá,že se k ní nechovám jako dřív,když se spolu milujeme,chci jí spíš jako kluk kluka. Miluju ji,moc mi na ní záleží,nechci jí ublížit,nebo se s ní rozejít. Ale náš vztah mi už není tak příjemný,jako na začátku. Už jsme se párkrát rozešli,chodili s někým jiným,ale za pár týdnů jsme se k sobě zase vrátili. Nerozumím tomu,jak se chovám! Tenhle vztah mě už moc neuspokojuje,jak po fyzické tak psychické stránce. Nevím,co mám dělat,nechci jí ztratit,ale nemůžu žít ve vztahu,ve kterém se cítím prázdný. Už si s ní ani nedokážu povídat,nechci s ní být,ale bojím se,že by si mohla nějak ublížit. Už jsem zoufalý,nevím,co mám dělat! Prosím,můžete se mi pokusit pomoct?

Dotaz od: Mark, 22

Dobrý den, z toho co píšete mi připadá, že nejste ve vztahu s přítelkyní spokojený – opakované rozchody, nespokojenost v sexu. Jestli Vás v poslední době spíš přitahují muži, tak je to významné a může to znamenat, že jste spíše homosexuálně orientován. Jestli to tak opravdu je, ale poznáte spíš sám až podle toho, kdyby jste měl vztah s mužem a své fantazie si potvrdil. S přítelkyní by to v takovém případě znamenalo se rozejít a udržet si kamarádský vztah.

Vadí něčemu když onanuji ve třinácti? Děkuju za odpověď. :)

Dotaz od: Jonyx, 13

Určitě nevadí.

uz jsem to sem psala chtela bych se jeste zeptat chci mit kluka je to normalni a ma to vedet i mama nebo to mam zatajit..? S JEDNIM SI PISU A ON BY RAD PRIJEL No bude mu ale 18 a mne je 14 mam mame zalhat a nebo ji ukazat ze ve 14 letech nejsem zas tak mala jak si mysli

Dotaz od: lejla, 14

Už jsem to sem psala několikrát, že pohlavní styk s osobou mladší 15 let je trestný čin. Určitě bych Ti tedy doporučovala vydržet do 15 let. Pak je to jen na Tobě, kdy budeš chtít začít sexuální život. Rodiče o tom vědět nemusí. Nové zdravotní zákony ale určují, že do 18 let nelze dítě ošetřit bez souhlasu rodičů. Takže až si budeš zařizovat antikoncepci od gynekologa, tak s tím rodiče musí souhlasit. Je lepší se tomu přizpůsobit než řešit nechtěné otěhotnění nebo porušení zákona.

Ahoj,mám menší problém s jedním klukem.Strašně sme se pohádali,protože já nevim jestli mu mam důvěřovat,když o něm nic nevim.Já sem k němu byla vždycky upřímná,ale nevim,jestli byl on vždycky upřímný ke mně.Řekl mi,že se mam rozhodnout,jestli mu budu věřit nebo ne,ale já vůbec nevim jestli mu mam věřit.Jak to mám vyřešit?? Hrozně mi na něm záleží!!

Dotaz od: Pája, 12

Důvěru lze snadno ztratit a těžko se získává. Tvůj postoj je tedy přirozený, pokud potřebuješ o svém klukovi vědět více a ověřit si, zda mu můžeš věřit teprve po delší době známosti. Jestli máš podezření, že vůči Tobě někdy nebyl upřímný, tak mu to řekni a zkuste si to spolu vyjasnit. Možná šlo o nedorozumění, které si spolu vysvětlíte. Určitě důvěra není věc rozhodnutí, ale zkušenosti a záleží tedy na tom, co spolu ještě zažijete a zda se potvrdí, že mu věřit můžeš a že je na něj spolehnutí. Platí „důvěřuj, ale prověřuj“.

Ahoj chtěla jsem se zeptat moc se mi líbí jeden kluk ale taky holka!! Už mi kolikrát někdo napsal (když jsem se ptala) že jsem na to moc malá a že v mém věku je to blbé se o takové věci zajímat.Ale já prostě chci poradit Nevím jestli chci víc tu holku nebo toho kluka !! to je tak těžké.ta holka je moje všechno! Nejlepší kamarádka na celém světě!! a ten kluk?! ani nebudu mluvit. tak prosím pomozte jak se mám orientovat? .. jak poznám že jsem na holky ?

Dotaz od: Denduška, 14

Opravdu v tuto chvíli je těžké posoudit, zda jsi homosexuální nebo heterosexuální, protože jsi ve věku, kdy se Tvá sexualita teprve vyvíjí. Musíš tedy počkat do dospělosti, kdy se to vyjasní. Je také možnost, že jsi bisexuální – tedy, že se Ti líbí kluci i holky a bude to tak i v dospělosti.

Když bych měla sex z bratrem .. může být dítě postižené ?

Dotaz od: anonymka, 16

Pohlavní styk mezi příbuznými (incest) je těžký trestný čin. Důvodem je mimo jiné také to, že takto počaté děti v minulosti byly často geneticky postižené.

Ahoj moje mama je jina než mama jinych deti kdyz jdu ven s kamoskama a prijdu domu zacne jim nadavat ze ja se snima bavit nebudu a sproste ..atd nebo kdyz mne zacne nekdy nadavat proklinat .. ale nekdy je v poho jak ji mam rict to ze chci kluka ze na to mam vek si uz myslim kdyz mi je 14 v mym veku je to snad normalni ale ona to nepochopi jeste ostudu by mi udelala a tak nikoho ani nechci ona si mysli ze snim budu mit sex nebo kdyz chci neco udelat rekne ze ne zadny vareni..atd jak se to mama vse naucit poradte prosim

Dotaz od: lejla, 14

Ahoj, máš to těžké a zdá se, že i Tvoje máma. Určitě, když Ti nadává, tak to vlastně myslí dobře a má o Tebe strach, chce Tě uchránit a tak Ti raději vše zakazuje. Zkus si s ní v klidu promluvit o tom, že by jsi chtěla, aby Ti více věřila. Když má strach, že se Ti něco nepovede při vaření, tak můžete zkusit uvařit něco spolu. Když se jí nelíbí Tvoje kamarádky, tak jí zkus tu nejlepší představit a přivést domů. Musíš jí přesvědčit, že Ti může věřit a že se nemusí tolik bát. Pokud by se Ti to nepodařilo, tak nezbývá než vydržet do 18 let, kdy zase budeš mít jiné možnosti.

Dobrý den, Mám menší dotaz.. Kupuji si časopis bravo a v jednou díle se nějaká holka ptala že když je ve vaně, tak si pustí proud vody tak, aby ji uspokojoval. Asi po 5 minutách na ní příjde příjemný pocit. Je to správné ? Děkuji za dotaz :-))

Dotaz od: Anonymka, 14

ano – může to tak být

Ahoj chtěla jsem se zeptat .. jsem lesba.. asi. Ve třídě je holka a mě se moc líbí už jsem holku měla .. ale největší starost mi dělá to že jsem jako na holky ale i na kluki .. zrovna jsme byli v učebně a koukali na film a já jsem vedle ní byla uplně mimo tón vůbec nevím chtěla jsem jí to říct ale to nejde líbí se mi prostě holky a s nejlepší kamarádkou si o tom nemůžu povídat jelikož jse mi taky líbila a měla jsem jí raději nežli kamarádku a je to strašné .. nemůžu přese přijít a říct jí že jí miluji .. snažím se to naznačit ale ta holka (ta kamarádka) má kluka a já prostě nevím jak dál je to strašně težký :/ prosím pomóóóóóóóóóc :(

Dotaz od: sudunika, 11/12

V Tvém věku ještě nemůžeš mít plně vyhraněnou sexuální orientaci – je ještě moc brzy na to soudit, zda v dospělosti budeš na kluky nebo na holky. Zatím bych Ti doporučila věnovat se spíš učení a zájmům, na to další máš ještě dost času.

Stydím se říct jednomu klukovi ze ho mam moc rada jak to udelat

Dotaz od: Adriana, 18

Nemusíš hned někomu, kdo se Ti líbí, vyznávat lásku. Spíš ho zkus blíž poznat a povídat si s ním o tom, co vás oba baví. Teprve podle toho, jak se vám bude spolu povídat poznáš, zda o Tebe má taky zájem a zda později mu můžeš dát najevo své city.

jak mam provest muj prvni sex s moji holkou kdyz ji je 14 a je starsi o 3 dny nez ja a slavim sve narozky kde na s je celkove 7

Dotaz od: jacop, 14

Až vám oběma bude 15 let, tak můžete mít sexuální styk. Spíš si ale najděte k takové výjimečné události situaci, kdy budete sami – než na narozeninové oslavě.

Ahoj můžu se zeptat může být místo kondomu ten sáček običejnej?Díky

Dotaz od: Jméno neřeknu, 15

nemůže

Ahoj nedostala jsem to 3 měsíce,jko menstruaci(a neměla jsem pohlavní styk).můžu být tehotna?

Dotaz od: Lenka, 13

Pokud jsi neměla pohlavní styk, tak nemůžeš být těhotná.

Ahoj,můžu se zeptat je to sice blbá otázka,ae doufejme že mi na to odpovíš..!!Je v zadku panenská blána?Díky za odpověd

Dotaz od: Smajlík123, 15

Není.

Ahoj..chci se na něco zeptat..!!Před nedávném bylo mi 15 let,a já se svojím klukem jsem měla sex...A my jsme nepoužily kondom můžu být těhotná?Díky

Dotaz od: Jméno neřeknu, 15

Při nechráněném pohlavním styku je vysoké riziko otěhotnění – ověř, zda jsi těhotná těhotenským testem. Příště určitě kondom používejte!

Dobrý den,je možné,abych vee čtrnácti napsal na seznamku? Děkuji za odpověď.

Dotaz od: Matěj, 14

Určitě můžeš, ne však na seznamku, kde se lidé seznamují kvůli sexu. Jsou ale také seznamky, kde lidé hledají přátele, tam napsat můžeš.

Dobrý den,mám trochu žluté zuby,často si je čistím,ale nepomáhá to. Dá se s tím něco dělat? Děkuji.

Dotaz od: žužu, 14

Existují speciální zubní pasty na bělení zubů a další přípravky s obsahem peroxidu – poraď se se svým zubařem, jaký přípravek by Ti doporučil.

Ahoj..!!Já vím že je to blbá otázka..ae když jsem menstruaci nedostala už 3 měsíce,můžu být těhotná?...!!Děkuji

Dotaz od: Jméno neřeknu, 14

Důvodů vynechané menstruace může být více – kolísání hormonální hladiny,nemoc (např.nachlazení) nebo zvýšený strest. Pokud došlo v období před očekávanou poslední menstruací k nechráněnému pohlavnímu styku, tak také těhotenství. Tedy pokud, jsi měla s někým nechráněný sex, určitě si udělej těhotenský test (zakoupíš v lékárně). Pokud jsi nechráněný sex neměla a máš nepravidelnou menstruaci měla by jsi také zajít ke gynekologovi a poradit se s ním na případné léčbě (pokud by nepravidelnost trvala delší dobu).

Dobrý den,děti v mé škole nadávají homosexuálům,nechápu,proč,na odlišné orientaci přeci není nic špatného! Děkuji.

Dotaz od: Alča,Aluška, 13

Určitě s Tebou souhlasím. Bohužel některé děti nebo i dospělí nejsou schopni něco takového pochopit.

Dobrý den,mám problémy s bráchou (je mu taky 13),který už rok má vlastní počítač. Celý den (když si udělá úkoly)je u počítače. A ve škole taky! Chodí spát kolem půlnoci a vstává ve dvě ráno,aby před školou mohl být na počítači. Rodiče už mu ho častokrát zakázali,ale on vždycky hrozně vyvádí a za pár dnů si počítač (pod záminkou,že má referát do školy)zase vezme zpátky. Já mám pokoj naproti jeho a vždycky večer slyším,jak hraje hry na počítači. A když jsem to řekla rodičům a oni mu počítač zase zabavili,řekl,že jsem hnusná práskačka. Štve mě,že je na tom počítači pořád,mě tím taky ruší,když chci večer spát a slyším zvuky stříleček (odmítá si ten zvuk zeslabit)a ráno mě budí ten jeho budík. Teď (po dvou týdením zákazu) má počítač zase u sebe a všechno to jede zase od začátku. Rodiče už přemýšleli,že mu počítač zabaví na trvalo,ale on by ho zase nějak dostal zpátky. Prosím,poraďte mi,co máme dělat.

Dotaz od: Káťa, 13

To, co popisuješ, vypadá jako závislost na počítači a rodiče by to určitě měli s bratrem řešit. Řešení ale nespočívá v tom, že se počítač zakáže na 14 dní a pak znovu povolí. Rodiče by měli stanovit přesná pravidla, kolik času bratr může u počítače trávit – maximálně 2 hodiny denně a určitě ne v nočních hodinách! Vlastně tím, že Tě počítačové hry ruší, bratrovi pomůžeš, aby se jeho závislost nerozvíjela.

Dobrý den,jsem rád,že jste mi odpověděla na můj předešlý dotaz,ale teď jsem z toho trochu zmatený. Takže ve filmech (třeba Glee),kde na sebe gay patlá různej makeup a nosí těsné oblečky ten kluk není gay? A mohl bych se Vás zeptat ještě na něco? Prosím,můžete mi poradit,jak mám pozvat holku na rande? Jsem z ní úplně vedle,ale,když jsem s ní sám,chovám se,jako debil. Taky mám strach,že se mi vysměje. Budu rád,když mi odpovíte.

Dotaz od: Jirka, 15

Film Glee bohužel neznám, ale jak jsem si o něm četla, tak se pravděpodobně jedná pouze o umělecký záměr tanečníka, který tímto způsobem chce zaujmout diváky. Jinak pokud se muž převléká za ženu, tak se jedná o transvestitismus, což je považováno za poruchu pohlavní identity. A když chceš pozvat holku na rande, tak bude nejjednodušší pozvat ji třeba do kina nebo někdy vyprovodit ze školy. Nemusíš jí hned vyznávat lásku, zkuste spolu prostě jen být a mluvit třeba o škole, o tom, co vás baví, o rodině… Neboj se, že třeba ze začátku budeš nervózní, to je jen dočasné.

Dobrý den,chtěl bych se zeptatmjsetli se gay musí líčit? Ne,že bych byl gay,jenom mě to zajímá. Budu rád za odpověď.

Dotaz od: Jirka, 15

Ne, gay se nelíčí. Naopak gay obvykle vypadá na první pohled úplně stejně jako ostatní kluci/muži a není na něm nic nápadného.

Ahojky...jsem strašně nadržená ale když začnu masturbovat nic proste žadné ..no proste nic vzrušujícího necitim at se snažím sebevíc :/

Dotaz od: vera, 14

Ještě počkej, máš čas na plnohodnotné sexuální prožitky, které budeš mít spíše v partnerském vztahu.

Ahoj mám problém.Já už jsem to dělala jako ten sex,já vím je to trestné,ale moje mu klukovi je taky 14.A problém je vetší že jsem těhotná už ve 3 měsíci.Mamka to ví,ale tatka to neví,já se ho bojím mu to říct,a já si to chci nechat.A skrz to můj kluk mi dal kopačky a už spolu nechodíme,jak mu to mám říct že jsem těhotná?On to ještě neví.My jsme si totiž nedaly kondomy(jako můj kluk).Jak mu to mám říct?Porad te mi.A mé ségře je 13 let a už to taky dělala ten sex,a má stejný problém je taky v tom.Mamka to neví,ale tatka to ví.A její kluk,byl můj bývaly ex přítel.Ona to ví.Ale on to neví o nás 2.Jak mu to máme říct?Já mu to chci říct,ale nechce semnou vůbec mluvit.Děkuji a Porad te mi.

Dotaz od: Jméno neřeknu, 14

Rodiče jsou Tvoji zákonní zástupci a pokud jsi ve 14 těhotná (a sestra dokonce také), tak je to jejich zodpovědnost. Maminka by měla s Tebou zajít ke gynekologovi a vzniklou situaci řešit. Je to velký problém, který by mohl skončit tím, že budete odebrány z péče rodičů. Nejjednodušší by asi bylo co nejrychlejší přerušení těhotenství – interupce.

Ahoj..Jako je to blbý,ale kluci mě ve škole šikanujou,(že prý smrdím,atd..).Jak se to mu mám bránit?Poradtě mi,já už nevím.co mám dělat..

Dotaz od: Smajlík1.23, 14

Svěř se se svým problémem rodičům a učitelce, kteří by Ti měli poradit, zda lze šikanu řešit na místě nebo je vhodný např. přestup na jinou školu. Z těchto málo informací to bohužel neposoudím.

Dobrý den,můžu se zeptat můžu mít sex 3 denně?Já wím je to blbý,ae miláček to chce pořád co mám dlěta?Poradte mi.

Dotaz od: Smajlík1.23, 15

Sexuální potřeba je individuální, může být i 3× denně – ale musí to vyhovovat oběma partnerům.

Vadí klukum trošku silnejší holky v posteli? )pri sexu)..? diky

Dotaz od: .., ..

Je to velice individuální – každému se líbí něco jiného.

áhoj jk mám zhubnout? nejsem sice až tk tlustá ale docela sou tm špeky? dekuji

Dotaz od: anonymka5, ..

Doporučuji cvičení a úpravu jídelníčku.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli bych mohla být těhotná když sem měla svuj pohlavní vztyk 3krát bez kondomu.:)..Děkuji za odpověd

Dotaz od: ivča, 15

Ano, každý nechráněný pohlavní styk může vést k otěhotnění. Doporučuji Ti udělat si těhotenský test, který zakoupíš v lékárně.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jeslti hodně vadí když mi při stopořeném penisu jde sicé stáhnout předkožka těsně před hranu, ale hrozně potom pálí. Bude to v něčem potom hodně vadit ? A je normální aby mi sám od sebe stoupal např. ve vlaku když jen na něco pomyslím, třeba že tam ta holka je pěkná a má pěkný poprsí a hned ot jde navrch ( ne uplně jen do poloviny). Děkuji předem

Dotaz od: Michael, 18

Taková vzrušivost je u mladého muže normální a svědčí o zdravé sexuální potřebě. Co se týče předkožky, jedná se pravděpodobně o užší předkožku nebo kratší uzdičku, nemělo by to ničemu vadit – pokud ano, je vhodné konzultovat se sexuologem.

Dobry den. Prosim o vasu radu. Jedna sa o mojho 9 rocneho syna. Este pred nedavnom bol ziak ktory nosil same jednotky , sem tam niejaka dvojka. Vsetko bolo v poriadku. Sikovny chlapec, z velkym obdivom dospelich. No pomerne zo dna na den sa stal z neho iny clovek. Zo skoly zacal nosit 3, neskutocne zacal klamat, klame priamo do oci, a zacal kradnut.Sice sa jedna o malickosti, ale je to proste zlodejstv. Kradne skoro stale. Ked mu najdem nieco nove co nemal a opytam sa ho od kial to ma tak mu to vraj niekto dal alebo ze to nasiel. No nakoniec sa dozviem ze to ukradol. Neviem co sa s nim stalo a nedokazem to uz v klude riesit.Som zufala.Skusala som prebrat s nim ci ho nieco trapi no povie mi nic. Inokedy sme si vraveli vsetko. Prosim vas poradte mi , nikdy sme take problemy nemali, a neviem ako to mam riesit.Skusala som to po dobrom , aj po zlom, ale nepomaha nic.skor naopak.Je to cim dalej tym horsie. zhorsenie uz si vsimla aj ucitelka zo skoly. Neviem kde je problem. Premyslala som ci Branka niekto nesikanuje ale syn mi nechce povedat nic. Prosim vas poradte mi.Hrozi mu uz dvojka zo spravania, koli tomu ze zfalsoval moj podpis . Ked na syna pozriem z druhej stranky je velmi sikovny.Ale toto co robi posledne 3 mesiace je moc. Prosim vas , velmi vas prosim poradte mi.- prosim o odpoved na mail.dakujem

Dotaz od: mamina, 29

Dobrý den, chápu Vaši obavu se změnou chování syna. Drobné krádeže, lhaní a změny ve škole jsou jistě nápadné. Doporučila bych Vám zamyslet se, zda se nyní v životě syna něco nezměnilo (kamarádi, učitelka, změny v rodině), které by to mohly vysvětlit. Určitě je dobře, že se o tom se synem snažíte mluvit. Možná je pro něj ale těžké o tom, co ho trápí mluvit s Vámi (třeba Vám chce chránit nebo se stydí) a snadněji to řekne někomu „cizímu“ a tak bych doporučila osobní návštěvu psychologa v místě bydliště – v Brně můžu například doporučit PhDr.S.Skálovou.

Dobrý den. Jsem dívka,ale cítím se být klukem. Kluci mě hodně přitahují: líbí se mi gay povídky a videa. Jak to se mnou je,jsem gay? A jak bych to měl říct rodičům? Můžete mi prosím poradit?

Dotaz od: Erik, 14

Doporučila bych Ti návštěvu sexuloga, zatím jsi ale ještě ve vývojovém období a jasnější to bude teprve v dospělosti (alespoň 18 let).

Ahoj je mi teprve 13 a je to v poradku kdyz uz prstim?

Dotaz od: Smajlík123, 13

Ano, je to v pořádku.

Ahoj já nwm jk to mam rict,je to blby.Ja chci uz sex a jsem nadrzena.Vim ze je to trestne ae i orlani sex trestny?A muj kluk mi uz strka jeho penis do pusy.Co mam delat.Poradmi,Díky

Dotaz od: Smajlík123, 13

Ještě Ti nebylo 15 let, bohužel když s Tebou bude mít parnter sex (i orální), dopouští se trestného činu.

chci vedet jaka mam ve skutečnosti být jsem v 8 třídě a nevím jak žít dál do 7 třídy jsem byla tichá nevinná holka která si nechala všechno od všech líbit ale pak se mi vrátila kamaradka z ciziny a tak jsem se už nebála a žačna se více projevovat také to šlo vidět na známkách v nekterych predmetech ve kterych jsem se zhorsila zacla jsem kazdsemu nadavat a dokonce nekdy jsem vylítla na ucitele nevim jestli to je pubertou ale kdyz treba jen projdete a zacnou na vas rvat když jste z kamarady hele ty cikáni už jdou jak by vam bylo nesnášela jsem čechy musim se přiznat a kamaradka odjela zas do ciziny ale uz nejsem stejna jako driv chci se dat dohromady zpet dobre se ucit ze vsemi dobre vycházet.. at je bily nebo zeleny prece na barve neáleží ale moji spolužáci mně znají jako obyčejnou ciganku ktera vsem nadava nevim jak dal poradte... chtela bych jim ukazat ze vsichni cigani nejsou stejní.. myslíte že změní názor oni i učitele když bývám drzá myslíte že pujde změnit mé chování a abych byla zase slušná nechci byt jako ostatní romove a delat ostudu chci dokazat ze vsichni nejsou stejní ..půjde to?

Dotaz od: aja14, 14

Nemůžu Ti říci, jaká opravdu jsi – ale vypadá to, že poctivě hledáš, jak to je. Je škoda, když se necháš ovlivnit kamarádkou a děláš pak věci, které se Ti nelíbi (nadáváš, zhoršení ve škole). Nejlepší bude když se budeš chovat tak, jak by jsi chtěla aby jsi se chovali druzí. Máš pravdu, že na barvě nezáleží a dobré lidi najdeš všude.

Dobry den chci se zeptat kdyz sjem s kamaradkou tak ve skole jsem sprosta a kdyz ne sem v klidu ted se kamoska stehuje pryc a ja mam ve skoel problemy s ucitelkama jsem v 8 tride mam zmenit sve chovani a ukazat ze dokazu byt lepsi mam se zmenit kdyz semnou ve tride nikdo nemluvi protoze sem ciganka mam ukazat ze neco ve mne je a dokazu to..? dekuju

Dotaz od: Alina, 14

Chápu, že je pro Tebe těžké, když se kamarádka stěhuje a nevíš s kým se teď budeš kamarádit. Určitě bych Ti doporučila dobře si rozmyslet, s kým si budeš rozumět a cítit se dobře a kdo bude Tvým novým kamarádem/kama­rádkou. Ukážeš-li, že máš také dobré stránky, tak máš větší šanci na spokojenou budoucnost, rozhodneš-li se spíše rebelovat, tak to bude také Tvoje volba se všemi následky.

Ahoj jsem kluk a je mi čerstvě 15 let , mám holčinu už dva roky a chceme sex , bojím se aby jí můj penis stačil (16cm) , nevíte jaký je průměr penisu v 15 letech ?? a není nějak špatné masturbovat 3-4denně ?. díky za radu Mr.S.

Dotaz od: Mr.S., 15

Průměrná délka penisu je 15 cm, tak obavu mít nemusíš. Frekvence sexu je velmi individuální, rovněž masturbace. Ve Tvém věku je zvýšená potřeba v normě.

áhoj jk mám ríct máme o tom že chci už sex?

Dotaz od: Věra, 15

Jestli chceš mamince říci o tom, že chceš začít sexuální život, tak dobrou příležitostí může být to, aby Ti maminka pomohla s výběrem antikoncepce. Podle nového zdravotního zákonu Ti totiž gynekolog nemůže bez souhlasu rodičů předepsat antikoncepci a tak je nutné navštívit gynekologa s alespoň jedním z rodičů.

Ahoj mel by kluk pred sexem projit kontorlou at nemá hiv?

Dotaz od: kristi, 15

Není běžné požadovat po partnerovi (muž nebo žena) před pohlavním stykem vyšetření na HIV. Máš-li ale podezření, že partner vedl rizikový sexuální život, tak v takovém případě je možné se na vyšetření s partnerem domluvit. Určitou ochranu také zajistí v takovém případě použití kondomu při pohlavním styku.

ahoj mám praskliny na poprsí co mám delat?

Dotaz od: simča, 14

Prasklinky na prsou vznikají v důsledku rychlého růstu a k jejich prevenci a odstranění se doporučuje kůži promazávat krémem na strie, který zakoupíš v drogerii.

Ahoj! bylo mi v lednu 14 a když si prstím nic to nedelá? kdy mi to začne jko všem holkám delat dobre?

Dotaz od: Nikolka, 14

Masturbace je individuální záležitostí a určitě neplatí, že je každému příjemná. To, že Ti nic masturbace neříká nijak nesouvisí s tím, jaký jednou budeš mít sexuální partnerský život. Řada žen dosáhne uspokojení v sexu právě až s partnerem.

Můj kluk se chce po prvé líbat ae já se bojím že to nebudu umět jk mám na to příd jestli to umím..?..Děkuji za odpoved

Dotaz od: Já.:p, 15

Jestli máš chuť se se svým klukem také líbat, tak to udělej. Dělej při tom pouze to, co je Ti příjemné a to je jediný způsob, jak se líbat naučit. Přijdeš na to hned při prvním polibku, nemusíš se bát.

Co znamené když si myslím že je na mě kluk nštvaný..? a on tvrdí že ne a pak se mi celou dobu omlouvá..já to nechápu jak se mi no může omlouvat když to není pravda,že sem měla jenom takovej pocit

Dotaz od: Sára, 14

Moc tomu nerozumím – naštvaný by musel být kvůli něčemu nebo na někoho (na Tebe). Ale možná jde o to, že má někdy přítel špatnou náladu a za to se omlouvá – půjde nejspíš o to, abyste si spolu vyjasnili, zda naštvanost s Tebou souvisí či nikoliv.

Chtěla bych se zeptat..Začala sem mít krvácení spodku..a bojím se že to muž byt rakovina..Poradte mi prosím dekuji za odpoved

Dotaz od: Terezka Procházková, 14

Každá žena má od doby svého dospívání tzv.menstruační krvácení (měsíčky, menzes), které je projevem její pohlavní zralosti a připravenosti na mateřství. Krvácení trvá přibližně 5 dní a opakuje se v pravidelných cyklech 1× měsíčně. Pokud je krvácení delší nebo nepravidelné, tak by jsi měla vyhledat gynekologa, který Ti poradí, jak menstruační cyklus upravit. Určitě se nejedná o rakovinu.

Dobrý den... Nechápu některé lidi, jak si myslí, že vztah je jenom o sexu...Přece existuje i něco hezčího než pohl. styk ne? Já si to rozhodně nemyslím... Proč všichni (skoro) spadají do té skupiny? Chtějí se frajeřit nebo si tím něco dokázat...Kamarád který je mladší než já, je mu 13, tak prstil holce...Já bych si to nenechala líbit..:D Nevím proč si začíná tak brzo, ale je to jeho věc....Proč na to jdou lidi tak brzo? Chtějí být in? Nebo já nevím....řekněte mi to;)

Dotaz od: Kate, 14

Kate, plně s Tebou souhlasím! Stejně jako Ty si myslím, že sex patří teprve do plně láskyplného partnerského vztahu a ostatní sexuální aktivity jsou obvykle takhle předčasně spíše projevem tlaku okolí nebo potřeby se zalíbit. Máš-li svou hrdost a o vztazích přemýšlíš, tak se nemusíš nechat takovým tlakem vrstevníků ovlivnit.

Jaký je rozdíl mezi pusou a polibkem..?

Dotaz od: Magda, 13

Je jen jiný výraz – význam je stejný. Nicméně existuje mnoho provedení polibků – formální, přátelské, vášnivé milenecké…

Dobrý den, mám menší problém. Možná to není problém, ale já se na to chci zeptat a nemám kamarádky kteých bych se na tohle zeptala. Asi před měsícem jsem začla sexuálně žít. S přítelem jsem se poprvné vyspala po 2,5 měsících vztahu a bylo to krásné. Od té doby spolu spíme celkem často. Někdy 3,4 dny po sobě, někdy celý den. Nekdy zas 2,3x do týdne. Ale k mému problému...každý den se mi zdá, že s přítelem máme sex, nevím jestli to je tím, že jsou to mé touhy, ale prostě se mi o tom zdá i v den kdy jsem dospěla k orgasmu. Jak se toho mám zbavit? Je to snad tím, že čekám od sexu víc? Dekuji

Dotaz od: Emma, 18

To, zda je pro Tebe sex uspokojivý, musíš posoudit sama. Ale podle toho, co popisuješ, tak se zdá, že ano. A to, že na přítele myslíš i jiné dny a máš sexuální fantazie, je jen důkazem toho, že jsi zamilovaná a stále na něj myslíš. Takže opravdu myslím, že to problém není.

Ahoj tady marie ferencová chci si udelat plastiku obličeje jko Michael Jackson kvuli tomu že jsem cigánka avšichni me odsuzují:/

Dotaz od: Marie, 19

Pokud by jsi chtěla podstoupit plastickou operaci, tak je třeba vyhledat plastického chirurga – počítej ale s tím, že pokud k takové změně není zdravotní důvod, jedná se o velmi drahou záležitost. Zvaž, jestli raději nezůstaneš sama sebou.

Dobrý den. všichni ostatní kluci už si honila ale já pořád nevím jak se to dělá skoušel jsem to ale nevím jak to dělat a je mitrapné mse zeptaa kámošů..poraď te mi jak na to děkuju;)

Dotaz od: Mário, 13

Jedná se o dotyky a pohyby penisem, které jsou Ti příjemné. Pokud zatím tuto potřebu nemáš, tak si užívej dětství – Tvůj čas i na toto teprve přijde.

Ahoj vím ýe je to bblá otazka ale co by vzniklo kdyby holka s prominutím prcala s psem? vznikl by mutant? kríženec nebo co? díky zha odpoved;)

Dotaz od: Šárka r., 18

takovým způsobem nemůže k otěhotnění dojít

Ahoj jsem staršne nadržena na učitele co mám dělat? prosím pomocte :/

Dotaz od: Katka P., 15

V životě jsou situace, kdy člověk musí své touhy ovládnout – toto je jedna z nich. Poohlédni se raději po nějakém stejně starém klukovi…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Líbí se mi jeden kluk ale nevím jak mu to mám říct jsem stidlívá holka ale jeho kamarádi mi říkají že se mu taky líbím ale oba dva se stídíme. Jak to máme udělat aby jsme byly spolu? Ale když jsme samí tak jsme uplně jíný. On začne např.: začnína mi dávat pusinky atd.. porad te mi děkuji

Dotaz od: Lilinka, 14

Jestli se cítíš dobře s klukem, který se Ti líbí, více o samotě, tak je to jenom dobře. A jestli Ti už dal pusu, tak zase tak stydlivý nebude :-) To, že se Ti líbí mu můžeš nejet říci, ale také třeba napsat nebo dát najevo tím, že mu také dáš polibek.

Dobry den mám dotaz jsem ciganka ale chci se bavit i s bilyma ale oni mne furt berou mezi cigany a kde bydlim ja tady jsou skkoro samy rasisti a ve tride nemam zadny kamose jsem v 8 tride mam zmenit skolu ? mam se kvuli nim menit ? MÁM RADA ROMY MOC PROTOZE MEZI NE PATRIMA A VYRUSTALA JSEM mezi nima

Dotaz od: Romani, 14

Myslím, že by jsi měla být mezi lidmi, se kterými Ti je dobře. V 8.třídě bych Ti změnu školy nedoporučovala, vydrž ještě jeden rok a pak si vyber školu podle toho, čemu se chceš v životě věnovat.

prosim pomožte prosim odpověd na email potrebovala byh pomoci chodim ke svemu psychologovi ale i kdyz k nemu chodim už celkem dlouhou dobu nedokažu jí říct že myslim na sebevraždy a že se občas sebepoškozuji bojim se že kdyby to řekla moji matce že bude doma zle a že me psychooložka pošle do blazince a mama se ke me bude chovat zle proste jako ke blaznovi uz tak ji vadi že kreslim divne obrazky fotim divne fotky mama mi nekdy sama od sebe rekne ze skoncim v blazinci prosim nevim tedy jestli psycholozce mam rict ze myslim na sebevrazdy a nebo ji to nemam rikat?? bojim se reakce matky a zaroven reakce psyholožky

Dotaz od: kiki, 15

Kiki, určitě řekni své psycholožce o všem, co Tě trápí. Měla by vědět i to, že se sebepoškozuješ a myslíš někdy na sebevraždu – to je něco, o čem by jste se spolu určitě měli bavit. Také jí můžeš říci, že nechceš, aby to řekla mamince a ona to pro Tebe může udělat. Myslím, že by Ti také pomohla pomoc psychiatra, který by Ti předepsal antidepresiva, po kterých by jsi se celkově cítila lépe. Neboj se, jsou to léky bez vedlejších účinků a pomohly už mnoha lidem.

Chci kluka..!! jak mu to mám říct.?

Dotaz od: Simča, 13

Nevím, o jakého kluka se jedná – některému se dá říci přímo, jiného naopak tímto svým zájmem odradíš. Není jedna rada, záleží na konkrétním člověku.

Aho ;P chodím s 25-letým klukem už sme to s molu párkrát dělali.. Nedávno sem si dělala těhotenský test a vyšlo mi že jsu těhotná jak to mám říct rodičům..? jsou velmi přísní a nemusí mého přítele ..pomozte

Dotaz od: Saša, 22

Hlavně by jsi se měla poradit se svým přítelem, zda spolu chcete mít dítě a jste na to připravení. Jsi dospělá, takže záleží jen na Tobě a partnerovi, zda nečekané těhotenství a péči o dítě zvládnete.

Ahoj kdy dosáhnu první erekce když mi ej teprve 14? všichni ríkaj že až v 18 ??? :D díky za odpoved

Dotaz od: Terka P., 14

Erekci – ztopoření údu – mají už malé děti. Penis tak reaguje i bez souvislosti se sexuálním vzrušením.

Prosím vás poradíte mi jk používat tampony.?.:( dekuji

Dotaz od: Eva Králová, 1

Tampon vložíš do vagíny, vyndáš po použití za provázek.

Ahoj musím když budu mejt kluka kourit ? každá holka musí jendou kourit klukovi? díky za odpoved

Dotaz od: Nikol, 14

Orání sex (kouření) je individuální záležitost a určitě není při sexu nezbytné. Je to jen pro toho, komu je to příjemné – oběma partnerům.

Dobrý den, mohla bych jeden dotaz? Jsem zamilovaná do jednoho kluka ,který si mě moc nevšímá.Jak bych na něj mohla zapůsobit? Děkuji

Dotaz od: Žaten, 11

V Tvém věku bych Ti doporučila spíše než na kluka myslet na sebe – na školu, na Tvé zájmy. Teprve tak budeš jednou pro někoho opravdu zajímavá a bude Tě mít rád. Budeš-li mít dostatek zájmů, tak z Tebe bude příjemná společnice. Zatím máš na partnerské vztahy ještě dost času. Jestli se Ti někdo líbí, jak vypadá, tak je to fajn, ale jedná se o platonickou­ lásku.

Chutná mi puso od holky i od kluka..! sem lesba nebo ne.?

Dotaz od: Sára, 14

To vůbec nic neznamená, podle líbání se sexuální orientace nepozná.

Proč me kluci neberou kvuli malim kozám

Dotaz od: Kača, 14

Jestli máš menší ňadra, tak můžeš být jen ráda, že nebudeš trpět bolestmi zad a navíc menší ňadra vypadají dobře i u dospělé ženy např.po kojení dětí.

Je mi teprve 14 let a jsem těhotná a nwm jk to mám říct rodičum a kamarádum..poradte mi prosím.:/

Dotaz od: Mia, 14

To, že jsi těhotná ve 14 letech je opravdu problém. Záleží na stádiu těhotenstvía a Tvém rozhodnutí, zda chceš v těhotenství pokračovat. Řekni ještě dnes mamince, co se stalo. Co nejdříve by jsi měla s maminkou zajít ke gynekologivi. Ostatním lidem to říkat vůbec nemusíš.

dobrý den,já mam strašnou smůlu ve škole!!!!všichni kluci si ze me delaj blbku!je mi to moc moc moc nepříjemný,ztrapnují me!moje kamaradka je dost velka frajerka a je hodne oblibena,ja bych taky chtela bejt takova jako je ona prosim poradte jak to mam udelat abych byla jako ona??????

Dotaz od: lulunka, 10/11

Být jako někdo jiný je většinou nesplnitelné přání. Lepší bude, když zůstaneš sama sebou a nebudeš o sobě pochybovat. Je smutné, že nemáš ve třídě kamarády a že si tam moc s nikým nerozumíš. Někdy v takovém případě pomůže změna školy, kde by jsi si kamarády spíš našla. Poraď se s rodiči, zda by to bylo možné.

Ahoj bolí vetsinu holek první sex..?

Dotaz od: Laura, 16

Při prvním styku by měl být partner ohleduplný a opatrný. Sex by neměl bolet při prvním styku ani nikdy jindy.

Ahoj prosímtě poradíš mi co mám odpovedet 18 tiletemu klukovi na chozni když mi je 14? co když bude htít neco víc..(sex adt.) :/

Dotaz od: Nikča, 14

Pokud ti ještě nebylo 15 let, tak kdyby s Tebou někdo měl sex, tak se dopouští trestného činu. Tvůj kluk by měl vědět, že to tak je. Hezký vztah spolu můžete mít i bez sexu.

Dobrý den,můžu se zeptat,jak nebo co mám udělat aby mně nikdo už nešikanoval?.Díky

Dotaz od: ŠR, 13

Nevím, jak to šikanování vypadá? Můžeš napsat víc? Jinak by jsi se s tím určitě měl svěřit rodičům a učitelům. Pokud Ti někdo ubližuje, tak nesmíš dát najevo strach a případně se Tě musí zastat někdo silnější (třeba právě rodič).

Můj kluk mi chce prstit a já pořád nevím jak to probíhá a co se mi může stát..poradíte mi prosím..?

Dotaz od: Míša, 14

Tvůj přítel se Tě chce dotýkat v oblasti genitálií. Vzhledem k tomu, že Ti ještě není 15 let, tak by se velmi snadno mohlo jednat o pohlavní zneužívání – zůstaňte raději u jiných dotyků.

Ahoj prosímtě porad mi co mám delat když mi všichni nadávaj že jsem zrzka..?

Dotaz od: iveta, ...

Jestli se Ti někdo takhle hloupě posmívá, tak na něj buď vůbec nereaguj nebo mu můžeš říci, že to říká, protože sám takové hezké vlasy nemá. Přírodní zrzavé vlasy jsou krásné a slušivé.

Ahoj poradíš mi prosím jk s elíbat s klukem..? bojím se že ho oslintám nebo neco tk :/

Dotaz od: Anonymka, ..

To nevadí – bez slin to nejde :-) a až přijde ten správný čas a chuť, tak budeš vědět.

Jak mám říct klukovi kterýho moc neznám že ho mám ráda a že k němu cítím něco víc..?

Dotaz od: Nikol, 14

Poradila bych Ti, aby jsi ho nejdříve zkusila více poznat a pak teprve můžeš něco říkat.

Ahoj..Můj kluk se chce líbat a já to pořád neumím..poradíte mi jak nato..?:)

Dotaz od: Smíšek, 14

Při líbání dělej ústy a jazykem jen to, co je Ti příjemné – můžeš při tom různě experimentovat. Postupem času získáš zkušenost a budeš vědět, co se Ti líbí více. Každopádně se nenech do ničeho nutit.

Dobrý den,Já chci kluka a on mě taky,já čekám až se mě zeptá na chození ale zatím nic..furt si píšem na mobil,ale já by sem se ho chtěla zeptat ale mám strach co mi odpoví.A furt mi jeho kámoši říkaj že mě chce,ale ani jeden nemáme odvahu si říct ani Ahoj..a je o 3 roky starší než já :/ Myslíte že máme šanci..? a jak dlouho nám to může trvat než spolu začnem chodit..?:)

Dotaz od: Anonymka, 14

Určitě byste si takhle dál mohli posílat sms hodně dlouho – pokud to chceš změnit, tak udělej první krok k něčemu více osobnímu. Může to být pozdrav a pak třeba pozvání na procházku nebo posezení do kavárny. Dávno neplatí, že by tento první krok měl dělat kluk – naopak kluci jsou v těchto věcech často mnohem stydlivější.

Ahoj...proč s enám kluci smejí že máme vytoky..?

Dotaz od: verča.m, 14

To opravdu nevím, proč se tomu kluci smějí – to jsou takové pubertální vtípky. Ženy opravdu mívají výtok z pochvy v souvislosti hormonálními změnami – jedná se o normální fyziologický projev, není na tom nic směšného.

jsem lezba a nwm jk to mám dát najevo.:(. že se mi to líbí..:(..potadte

Dotaz od: hhhhhhhh, 14

a komu to chceš dát najevo?

Je mi to trapně sem dávat.:/..ae mám pocit jako by me muj kluk nemel rád.:((.chodíme spolu 3měsíce a ani jednou jsme se nelíbali.:/.nwm jk mu to mám dát na jevo.:/..Děkuji za odpověd a za radu.:)*

Dotaz od: Někdo.:), 14

Není žádná norma, za jakou dobu by se partneři měli začít líbat. Jestli máš svého kluka ráda, tak je mnohem důležitější, že vám je spolu dobře a máte si o čem povídat. Líbání klidně počká. A jestli máš chuť mu dát pusu, tak to klidně udělej.

Ahoj říkají mi že mám hezký vlasy co mám delat?

Dotaz od: Nikola, 14

to je hezké

Jak mám říct klukovi o líbání? že jsem na to připravená

Dotaz od: Dominika Mazániková, 14

Když chceš dát někomu pusu, tak to udělej :-)

Dobry den Češi rikaj romum cikani a jakej je rozdil Cigani x Cikani..? co mam pouzivat..?

Dotaz od: endy, 14

Správný název, který vychází z romštiny je Rom. Označení cikán je české, cigán slovenské a má to urážející význam. Používej slovo „Rom“ – to je nejlepší :-)

Dobry den, chci se zeptat chodím s přítelem už 3měsíce ale ani jednou nebylsex stydi se prej a chce čas..nenecha si tam ani šahnout on me prsti i líže vše ale ja ho muzu jen libat jak se ho chci dotknout na penis nejde to!vyvaruje se tomu vzdy nechapu proc? uz jsem zoufala.nevim zda ma problem s erekci nebo je gay nebo ho ma maliho?nevim proc sex neni.spava nekdy i v ryflich snad ze strachu ze mu tam budu chtit sahnout....prosim co si o tom myslíte? odpoved mi poslete na e-mail dekuji Andrea

Dotaz od: Andrea, 27

Nedovolím si hádat, v čem spočívá problém Vašeho partnera. Pokud sám mluví o tom, že potřebuje více času a že se stydí, tak jestli Vám na něm záleží, tak to respektujte. Pravděpodobně nemá partner dostatek sexuálních zkušeností a může mít strach, jak před Vámi takovou situaci zvládne. Potřebuje k tomu více vzájemné důvěry, kterou opravdu ještě po 3 měsících mít nemusí.

Ahoj chci se zeptat muj kamos je prej nepoldny a bude mu 22 .. jak udelat aby mel svy vlastni deti?díky za odpoved

Dotaz od: Ali, 15

To, zda je muž neplodný lze určit podle spermiogramu – vyšetření spermií – které udělá příslušný sexuolog. Ten také může případně navrhnout příslušnou léčbu.

Dobrý večer, nevím jak začít…můj nejlepší kamarád Ondra, se zamiloval do jedné krávy Lenky a já jsem ho v tom zpočátku podporoval, ale tak před 2 měsíci se ve mně něco zlomilo. Lenku jsem začal pomalu nenávidět, vymazal jsem si jí z fb a když se mě ptala co se děje, tak jsem jí odbyl a řekl, že nemám čas na hloupé husy. Důvod byl jasný, záviděl jsem jí Ondrův zájem…já jsem byl jen kamarád, ona láska, o které celé dny básnil. Každé ráno se budím s myšlenkou na něj a jeho žhavé tělo a smyslné rty…cítím po celém těle jeho dotyky a polibky…už z dálky podle jeho parfému vím, že se blíží. Miluji ho a nevím co dělat, zároveň ho nechci ztratit jako kamaráda…poraďte co dělat. Jsem zmaten a nevím jak to vyřešit….

Dotaz od: Mirek. B, 19

Mirku, je to pravda, že člověk si často uvědomí, teprve když někoho ztratí, co pro něj ten člověk vlastně znamenal. Myslím, že máš podobnou zkušenost a dobře rozumíš své nenávisti, která pramení ze žárlivosti a zklamání. Myslím, že nyní Ti nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že Tvůj kamarád se bude více věnovat své přítelkyni a na Tebe nebude mít tolik času. Sám musíš zvážit, zda se s ním chceš stále vidět, i když to bude méně a bez naplnění Tvé tělesné touhy nebo se s ním raději stýkat nebudeš (protože by to bylo příliš bolestivé). Každý konec znamená začátek něčeho nového, tak se rozhlédni, zda v Tvém okolí není někdo jiný, kdo by lépe naplnil Tvá očekávání.

Dobrý den. Mám mladší sestru, které je 12. Vždycky to byla moje hodná a slušná sestřička, ale poslední rok pozoruju zvláštní změny. Začalo to asi před rokem kdy jsem ji nachytala jak se fotí téměř nahá v našem dětském pokoji. Hned jsem ji vynadala,ale ona ty fotky stejně dala na facebook. Tak jsem to šla říct mamce a ta ji vynadala a dala facku a donutila fotky smazat. Ale to není všechno. Jednou jsem ji načapala jak se na počítači dívá na porno. Docela mě to zaskočilo a nevěděla jsem co si o tom myslet. Snažila jsem se s ní o tom promluvit ale začla na mě být sprostá. O pornu jsem mamce neřekla,pořád jsem doufala, že to sestru přejde a bylo to jen chvilkové. Bohužel nebylo.Minulý týden se na to zase dívala. Prosím poradte mi, co ji mám říct nebo co mám udělat aby mi věřila a promluvila si semnou o tom? Dost mě to děsí že tak malá holka sleduje porno. Děkuji

Dotaz od: Saša, 18

Myslím, že je úplně normální, že se Tvoje sestra ve 12 letech zajímá o své tělo a o sex. Určitě by za tento svůj zájem neměla být trestána. Spíše jako starší sestra jí můžeš pomoci tím, že s ní budeš o tělesných změnách v dospívání a o sexu mluvit. Je to takové období, kdy je přirozené, že se o sex zajímá a zároveň ještě neumí plně domyslet všechny následky s tím spojené. V případě facebooku je na místě, aby věděla, jak by mohly být její fotky zneužité. Porno ať se klidně podívá, ale je dobře, aby věděla, že tam jsou to jen herci, kteří k sobě nemají žádný vztah a že opravdu hezký sex nelze mít bez opravdové lásky.

ahojky chci se zeptat co mam dělat když chci kluka a myslím si že i on má zájem ale oba dva se stidíme jak to mam udělat :D dekuji moc

Dotaz od: Miluju ..., 15

Jestli se oba stydíte, tak bude potřeba, aby někdo z vás udělal první krok. Můžeš to být klidně Ty a pozvi kamaráda třeba do kina. Když budete mít chuť, můžete se chytit za ruku. Tak to může zůstat klidně dlouhé měsíce a teprve později může přijít polibek a případně další dotyky.

ahoj,CHCI SE ZEPTAT CO MAM DĚLAT KDYŽ,NO MOJE RODIČE JSOU NA MĚ MOC..MOC PŘÍSNÝ.KŘIČÍ DOST HLAVNĚ MUJ NEVLASTNÍ TÁTA..NEVÍM JAK DÁL MAM PROSTĚ ..NO JAK TO ŘÍCT NO NEVIM !!

Dotaz od: anonymka, 11

Nevím, co to znamená, že jsou rodiče moc přísní. Někdy je přísnost projevem velké lásky a starosti o dítě, někdy je projevem starostí rodičů, kteří pak nemají dost trpělivosti na děti. Doporučila bych Ti promluvit ve vhodnou chvíli s maminkou o tom, co Ti připadá nespravedlivé a co by jsi chtěla změnit.

Ahoj,mam problém z mim velikým strachem.mam strach např.ze -Samary kostelů tmy duchů ..a tak dále.večer kvůli tomu nemůžu spát ..co mam dělat??

Dotaz od: karolínka ..3032587200, 10

Určitě by jsi měla o svém strachu říci rodičům, kteří Ti můžou pomoci najít způsob, jak strach zahnat. Opakem strachu je pocit bezpečí, který si můžeš navodit např. tím, že budeš spát s oblíbenou plyšovou hračkou, necháš si v noci rozsvícené malé světýlko. Měla by jsi se také vyhýbat všem situacím, které v Tobě vyvolávají strach – strašidelné filmy, tmavá místa..

Dobrý den,chtěla bych se zeptat co mám dělat když se mi líbí o několik let starší kluk.Je pro mne ůžasný a taky nejlepší.On mě sice nechce al mam dojem že ho miluji když ho vidím mam pocit jako kdyby mě někdo hladil !!!! co mam dělat ..nikomu se to nelíbí (že ho miluji

Dotaz od: lusynka32669, 11

Pocit zamilovanosti je velmi silný a v Tvém věku také normální. Jedná-li se ale o lásku platonickou a jednostrannou, tak bych Ti doporučila, aby jsi myslela a s kamarádkami mluvila i o jiných věcech(škola, zájmy, kamarádi…). Časem tato bolest spojená s nenaplněnou láskou odezní.

Dobrý den,chtela bych se zeptat:já jsem lesba..nedavno jsem mnela oralni sex ze svoji kamaradkou!!!libaly jsme se,ja jsem si na ni sedla a vojela jsem ji a masturbovaly jsme spoecne,lizaly jsme si kozy!!nemam kluka,a strasne se mi libi moje kamaradka !!nic se snad nestane ne kdyz jsme se neoplodnily né???je to nebezpecne po dobe menstruace??moje kamaradka ji ma!!bojim se aby se ji nic nestalo!!jenze kdyz se zacneme libat,zacneme zurive a pak se vojedem!!mam pockat az ji to skonci???

Dotaz od: Kačenka, 12/13

Sexuální aktivity jsou možné během menstruace, pokud to nevadí nikomu z partnerů – to je individuální. Z homosexuálního styku nelze zplodit dítě, k tomu je potřeba muž a žena.

Dobrý den,když si prstim mám krásný pocit,protože nemam kluka a tak si to nahrazuji.Ale poslední dobou mi to nejde prostě to bolí a i když to zkusím i když to bolí tak minule mi začla týct krev..Může mi prstění tedy masturbování nějak ohrozit???já už mám i menstruaci a bojím se abych nepřestala být pannou!!!Četla jsem že,při sportování a masturbaci se může panenská blána přetrhnout je to všechno pravda?????

Dotaz od: šmoulinka, 14/15

Masturbaci stejně jako sex s partnerem je vhodné provádět citlivě tak, aby to bylo příjemné. Ke krvácení a k bolestivým pocitům pravděpodobně došlo kvůli přílišné intenzitě masturbační techniky. Ano, je pravda, že při masturbaci nebo při intenzivní sportu může dojít k poranění panenské blány. Pokud by jsi chtěla vědět, zda stále panenskou blánu máš, můžeš navštívit gynekologa.

Milá pani psycholožko,já se chci zeptat,já věřím na duchy...A já se strašně bojím tmy,moc se za to stydim.Věřím dokonce i na Samaru ale, nevím co s tím!Sem strašný strašpytel a i moje kámoška cejtí to samé!Občas se cítím jako když mám halucinace!Mám to mu věřit????Co si o tom myslíte vy???

Dotaz od: paulinka, 12

Strach z duchů znají i dospělí a je potřeba s tímto strachem bojovat. Doporučila bych Ti omezit situace, kdy máš strach – napínavé filmy, knihy, tmavé chodby atd. V noci si můžeš nechávat rozsvícenou malou lampičku. S kamarádkou se zkuste bavit o jiných věcech než o těch, které Vás straší a podnikněte něco, co Vás obě baví.

dobrý den jmenuji se hana a jemi jedenáct le ve škole mám jednu kamarádku a ta je strašně namyšlená myslí si o sobě buchví co a mě to strašně štve nejhorší na tom je že se stím vytahuje hlavně uměně jenomže ignorovatjí by znamenalon ztratit nejlebší kamarádku a to já nechci .dále mám problém u nás doma máma je na mě strašně náladová nikdy mě i dost surově bije máma má nového přítele jenom že on mi pořád nadává máma ho už párkrát vyhodila ale on se vždycky stejně vrátil dále mám menší sestru ale to je zpíš maminčin mazánek ona něco provede svede to na mě a máma věří jenom jí jeto hrůza a to je asi tak vše prosímporadtemi dobře děkuji hana

Dotaz od: hana, 11

Ahoj Hanko, podle toho, co píšeš, tak to opravdu nemáš lehké.Doporučila bych Ti promluvit si s kamarádkou, že Ti někdy vadí, když se vytahuje a naopak jí říci, proč jsi ráda, že ji jako kamarádku máš. Jinak je vždy lepší mít více kamarádů, zkus se porozhlédnout, jestli v Tvém okolí není i někdo jiný. Ve vztahu s mámou by bylo dobré, kdyby se Ti podařilo vystihnout chvíli, kdy bude mít dobrou náladu a říci jí o svých starostech. Ve chvíli, kdy víš, že dobrou náladu nemá (protože má např. starosti s partnerem), tak je lepší, když se jí budeš spíš vyhýbat a nestaneš se tak zbytečně terčem jej nespokojenosti. V každém případě vždy můžeš ještě napsat mně nebo zavolat na linku důvěry 116111.

Dobrý den , chtěla bych se zeptat co to znamená popísmenkovat?

Dotaz od: obr, 12

Popísmenkovat je výraz, který znamená „psát si spolu“ a používá se to jako výzva k vzájemné komunikaci na netu.

Dobrý den Vážení mám problém,smrděj mi koule co mam dělat nepomáhá ani když se vykoupu,pořád mi smrděj jak měsíc nemytý !

Dotaz od: horvat758@seznam.cz, 16

Určitý tělesný zápach je pro tyto partie charakteristický. Pokud Vám ale připadá, že je to opravdu neobvyklé, tak doporučuji konzultaci s urologem, který posoudí závažnost a případně navrhne léčbu.

Dobrý den, chtěla bych se něco zeptat. Ve škole už asi rok chodím bez přezúvek, jen v ponožkách. Když bylo teplo chodila jsem ve škole úplně bosa ale většinou nosím ponožky. Jsem na to zvyklá, nijak mi to nevadí, zima od nohou mi vúbec není, v létě někdy chodím bosa i venku. Nedavno mi řekla učitelka že bych měla ve škole nosit přezúvky že když chodím v ponožkách po celý škole, do jídelny, po chodbách, do tříd, na záchod že je to velmi nehygienické, a že můžu dostat nějakou kožní nemoc nebo bradavice a tak. Ve škole kdekdo chodí v botách, hlavně v přízemí a je pravda ře ponožky mám hodně špinavé, vespod jsou černé jak boty a když mám bílé nebo světlé tak je to na nich dost vidět ale nevadí mi to. Ve škole znám od vidění holku z jiné třídy která taky přezúvky nenosí a není romka. Máma řekla že by bylo lepší kdybych přezúvky nosila ale že je to moje věc že když je nechci tak je nosit nemusím. Mně se to ale líbí a už jsem na to zvyklá, byla bych nerada kdybych musela začít nosit přezúvky ale taky nechci dostat nějakou kožní nemoc nebo tak. Poradíte mi?

Dotaz od: Šárka, 14

Téma přezůvek ve škole je velmi staré a vždy to řada žáků, učitelů, rodičů a školníků řešila. Je to tak, že většina škol má ve svém školním řádu uvedeno, že děti se mají ve škole přezouvat – často bývá i uvedeno, jak mají přezůvky vypadat (např.že to nemají být sandále, které snadno vyklouznou, uzavřené tenisky apod.). Důvodem tohoto opatření je právě bezpečnost – v ponožkách může dítě snadněji uklouznout a zranit se a hygiena – v případě, že by někdo chodil v létě naboso, tak se zvyšuje riziko přenosu kožních nemocí. Pokud chodíš v ponožkách, tak riziko kožní nemoci nehrozí a je tedy na Tobě, jak se rozhodneš – případně také na učitelce, zda bude trvat na dodržování školního řádu.

Dobrý den, můj problém není až tak velký, ale dost mě trápí. Mám přítele už půl roku, je super, rozumíme si spolu, ale to co mi vadí je, že když nekdě jdeme spolu tak mě většinou nikdy nikam nepozve, a když už se mě jednou zeptal řekla jsem nee to nemusís, protože je mi blbé hned říct ano. Nezáleží mi na penězích, ale když ví že nemám tolik peněz abych si všechno platila a vím že on ano, tak to nechápu. Když mu řeknu že nemám peníze odpoví že mi to tedy zaplatí ale pak mu to vrátím. Jednou jsme si byli s par přáteli zasportovat a když se dozvěděl že to má zadarmo, tak ho nenapadlo říct že mi alespon zaplatí půlku nebo tak. Nevím myslíte si že je problém na mé straně? Já to beru ale ze svého pohledu, že bych to ani jako holka neudělala, dokonce jsem mu jednou řekla že ho pozvu na jídlo já a on jen odpověděl tak jo... nevím jak mu to říct, nechci aby si myslel že jsem nějáká zlatokopka. Děkuji za odpověď

Dotaz od: kopretina, 18

To, jak fungují peníze v partnerských vztazích je u každého páru jiné a je to často i zdrojem konfliktů. V každém případě je ale na místě, aby si partneři o svých očekáváních promluvili – myslím, že se nemusíš stydět říci si partnerovi o to, aby za Tebe občas něco zaplatil, jak si to přeješ. Pokud on ale předpokládá, že se budete v placení střídat nebo si každý hradit své náklady, tak je to taky možnost, ale možná tak více narazíte na to, že některé věci si nelze koupit.Každopádně si o tom spolu promluvte!

Ahoj chtěla bych se zeptat musím se naučit říkat R KDYŽ CHCI ZPÍVAT NEBO Nemusim je to ostuda to neumet rict.. uz sem premyslela o logopedovi ale stydim se tam jit... cop kdyz mne tam nekdo znamy uvidi prosim porad dekuji :)

Dotaz od: nikča 14, 14

Myslím, že je určitě možné zpívat i bez správné výslovnosti „R“ – jestli máš dobrý hlas a baví Tě to. Taková výslovnost může dodat Tvému zpěvu specifickou zvlášnost :-). Na druhou stranu, kdzž navštívíš logopeda, tak se jistě správnou výslovnost naučíš velmi rychle a stydět se vůbec nemusíš – k logopedovi chodí nejenom děti, ale také dospělí, kteří chtějí používat ke své práci hlas (herci, zpěváci atd.).

Dobry den ,chtela by sem se zeptat : bydlim v praze a asi pred rokem jsem se seznamila s klukem asi 150 km od prahy.Mame tam chatu takze jsem tam jezdila na vikendy, zacali sme spolu "chodit" psal mi ze me miluje a ja do neho byla uplne zamilovana ,on to podle me jen tak rikal,protoze jsem se dozvedela ze chodi jeste s jednou holkou...Pohadali sme se ,ale bavili sme se dal ,snazila sem se ho pochopit jsem az z prahy ,nemuze mu stacit videt se dvakrat do tejdne,trapila sem se asi jeste pul roku potom ..milovala jsem ho ,ale pak se objevil jeho kamarad nejlepsi (kterej ma ale asi rok a pul holku) porporoval me,ve vsem me vyslechl ..byl to muj nejlepsi kamarad,jenze potom chtel neco vic ,jajsem se nebranila ..psali jsem si asi 7 mesicu ,o prazdnicha velkejch sme spolu byli kazdej den ,ale az vecer (kdyz nbyl se svoji holkou ) zamilovala jsem se do nej jeste vic nez do myho bejvalyho ( psali sme si jak se mame radi a tak ) ted se to vsechno ale zkazilo(jeho holka mi napsala ze sem cup** nadavala mi do vseho moznyho a at ho ncham bejt ) on mi uz nenapsal a ja jemu taky ne ...dnes ma narozeniny a ja vaham jesi mu napsat :-) ale to neni proble proc vam pisu :problem je ten ze muj bejvaly ..mi po tom vsem jak mi ublizil zase pise ..(to jeho puso ,kocicko ,princezno ) travime spolu a s jeho kamosi vikendy ...ptala sem se ho ze zase pise urcite dalsim 1000 holkam a ne jen me ,a on na to ze uz z toho vyrost (jeste aby ne kdyz mu je 18) :-) verila sem ,mu ..dozvedela sek se ale zase ze pise jedny holce a ze ni prej dokonce chce ...myslm si ze se do neho zase zamilovavam ,ale uz nchci bejt zase na dne ...a ja vim ze budu ,on se nikdy nezmeni ,dycky bude devkar..poradte mi prosim co mam delat?dekuji :-)

Dotaz od: Anča, 15

Myslím si, že si začínáš vztahy, které jsou už od začátku složité. Doporučila bych Ti příště si začít vztah s někým, kdo je „volný“ a nemá jiný vztah. Jinak z toho vznikne motanice, kdy se vzájemně budete opouštět, zlobit na sebe a znovu se usmiřovat – kamarádi, partneři. I když i takové vztahy plné bolesti někomu vyhovují…

Partner urcite neni nemocny, ale ja mam strach, co kdybych to dostala! Celou noc jsem nespala, nevim co delat!

Dotaz od: Martina, 18

Pro uklidnění bych doporučila, aby si na test došel nejdříve partner a po 2 měsících také Ty. Budou-li Tvé obavy přetrvávat, tak by bylo vhodné vyhledat psychiatra v místě bydliště, který Ti na tento psychický problém předepíše léky.

Dobrý den mam strach ze muzu mit aids. S pritelem jsme meli analni sex, on do me dal jen zalud nic vic! Neudelal se ve me, muze byt nejaka sance na aids pres preejakulat? Dekuji Martina

Dotaz od: Martina, 18

Virus HIV se vyskytuje v krvi, vaginálních sekretech, spermatu a také v preejakulátu. Pokud máš obavu z toho, že partner je nemocný, tak by jsi si měla nechat udělat test. Testovací místa najdeš na této adrese: http://www.aids-pomoc.cz/…esty_hiv.htm Na test lze jít nejdříve 2 měsíce od rizikového kontaktu.

Dobrý den,mám menší problém ve škole a s kamarády.Je to takový divný problém,pomalu ani nevím,kam ho zařadit.Všichni o mě říkají že jsem namyšlená,dělam ze sebe co nikdy nebudu,že dělam přes facebook frajerku a nikdy bych to neřekla do očí,ale já si myslím opak, všichni mi furt hází klacky pod nohy,hrajou si na velký kamarády a potom s někym se mi začnou smát,pořád mě sráží dolu,už pomalu probrečim každou noc,bolí to a já už nevim,co mam dělat,zkoušela jsem všechno,ale nic mi nepomohlo,má to už dokonce vliv na moje známky ve škole a ty už mam takhle špatný,poraďte mi prosím!! už si opravdu nevím rady,děkuji

Dotaz od: Pavla, 12

Bohužel facebook dokáže pořádně zamíchat mezilidské vztahy a často kvůli informacím takto sděleným dochází k nedorozuměním. V tuhle chvíli bych Ti doporučila omezit komunikaci na facebooku a komunikovat jen s kamarády jen při běžném kontaktu. Vyber si teď kamarádku, na které Ti nejvíce záleží a té řekni, jak se cítíš a že Tě mrzí, když Tě ostatní vnímají jinak – zkus ukázat své opravdové já a věř, že budeš hned oblíbenější. Osvědčeným způsobem, jak mít kamarády je také nezaměřovat se jen na sebe, ale zajímat se o druhé – takže nemluvit jen o sobě, ale také poslouchat, co zajímá Tvé kamarády.

Dobré poledne! Dnešní slavností den, měl byt zlomovým okamžikem mého života. Již tři roky jsem platonicky zamilován do jedné dívky, je to romka. Náš přátelský vztah se začal měnit na sklonku letošního roku. Cítil jsem, že jí nejsem lhostejny…každý den jsme si volali, psali. Víkendové večery trávili do pozdní noci na icq, cítil jsem se šťastný, jak nikdy ve svém smutném životě. O přestávkách jsem jí navštěvoval, zdálo se, že je ráda i její přátelé mě měli rádi. Dokonce jsme se domluvili na společné oslavě Silvestra. Poprvé v životě mi vše vycházelo, jak jsem chtěl. Na Štědrý den jsem jí napsal o svých citech. Najednou začala být chladná a nepřístupná. Na volání neodpovídala, na sms odpovídala jednoslovně. Když jsem přišel na icq, vymlouvala se, že dělá něco do školy. Těšil jsem se na dnešní poslední den roku, na to jak se uvidíme a konečně si to vysvětlíme. Ale plán se změnil, Naděžda mi napsala, že je nachlazená a společný Silvestr nevyjde. Lhala mi! S jednou přítelkyní tráví dnešní den na našem náměstí, kde je každoroční party na oslavu konce roku. Nevím co dělat, myslel jsem, že se milujeme, ale tak tomu zřejmě není. Děkuji za Váš erudovaný názor a snad i radu co dělat se svým životem.

Dotaz od: Radomil, 18

Myslím, že v tuto chvíli je Tvá jediná možnost to, aby jsi na Naděždu nenaléhal. Pravděpodobně s Tebou chtěla pouze kamarádský vztah a zalekla se toho, že Ty k ní cítíš více. Pokud budeš vyjadřovat svůj zájem i nadále, tak se Ti bude vyhýbat. Záleží nyní na Tobě, zda chceš abyste měli společně alespoň kamarádský vztah jako doposud nebo je to pro Tebe příliš zraňující a také se s ní nebudeš chtít vídat.

Dobré ráno. Nevím jestli mám dotaz,nebo se spíš chci jen svěřit. Poslední dobou nevím nic. Mám strašně ráda alkohol, hlavně víno a vodku a taky ráda kouřím,nikdy jsem v tom neviděla problém,ale po čase mi všichni v mém okolí začli nadávat a opustili mě. Dokonce i moje nejlepší kamarádka mi začla nadávat a přestává se semnou bavit.Ani se ji nedivím protože už několikrát jsem se dozvěděla že v opilosti dělám strašné věci,hlavně začínám být agresivní a řvu i po lidech,které mám ráda.Jednou jsem dokonce zbila kamarádku protože mi v opilosti řekla pravdu do očí. Ale nevím co mám dělat,nic jiného než alkohol a cigarety mě tak nenaplnuje. strašně ráda bych si našla nějakej koníček,ale nevím jakej. Tak vás moc prosím o nějakej nápad, čím bych se mohla zabavit nebo radu jak mám opíjení a kouření nechat,všechny moje pokusy byly marné a když si představím,že se blíží silvestr tak jsem fakt zoufalá. Už nechci skončit na záchytce.Myslíte že mám navštívit doktora? To ale nechci, moje mamka by na to přišla a určitě by se jí to nelíbilo protože má pití taky dost ráda a často mě posílá do obchodu pro její oblíbené víno a ja většinou neodolám a koupím i sobě. Kolikrát mám pocit, že se na mě prodavačka dívá skrz prsty a ví, co se mi honí v hlavě.

Dotaz od: Pavlusha, 18

Chtěla bych ocenit to, že o svém chování přemýšlíš a že jsi připustila, že se jedná o problém závislosti. Nevím, z jakého města jsi, ale určitě bych Ti doporučila vyhledat AT poradnu, kde pracují specializovaní odborníci zabývající se závislostmi na alkoholu a jiných omamných látkách. Myslím, že pokud budeš chtít, tak půjde zvládnout Tvé obtíže ambulantně – bez pobytu v léčebně – ale znamená to podstoupit individuální nebo skupinovou psychoterapii a vést postupně svůj životní styl k absolutní abstinenci. Alkohol i cigarety Ti poskytují něco, co Ti jinak v životě chybí a bez nich to nejde zvládnout. Psychoterapie Ti pomůže najít jiný vztah k sobě a ke svému okolí a to lze i bez návykových látek. Za to, že vyhledáš pomoc se nemusíš stydět a naopak jestli se s něčím podobným potýká i maminka, tak vlastně zprostředkovaně můžeš pomoci i jí.

Dobrý den, měla bych takový dotaz, nevím to jistě ale mám tušení že bych mohla být těhotná. Chtěla bych se zeptat jak je to s potratem, musím tam jít opravdu s doprovodem rodiče, nebo stačí když půjdu s přítelem, kterému je více než 18, uspěj vás u toho potratu nebo to cítím, za jak dlouho takový potrat může být hotový a musím v té nemocnici třeba ještě pak dva dny ležet. Děkuju moc za odpověď...

Dotaz od: Míša, 16

To jestli jsi opravdu těhotná si ověř zakoupením těhotenského testu v lékárně. Pokud bude test pozitivní (zobrazí se Ti 2 čárky), tak zajdi ke gynekologovi, který Ti vysvětlí další postup. Umělé přerušení těhotenství je možné do 12 týdnu těhotenství. Zákon rozlišuje provedení umělého přerušení těhotenství u nezletilých dívek do šestnácti let a u dívek ve věku šestnáct až osmnáct let. Nezletilým dívkám, které ještě nedovršily šestnáct let, je možné provést interrupci pouze s jejich souhlasem a se souhlasem jejich zákonného zástupce. U nezletilých dívek ve věku od šestnácti do osmnácti let se těhotenství přerušuje na základě jejich žádosti. Není tedy třeba souhlasu zákonného zástupce. Ten ale musí být následně o provedené interrupci informován zdravotnickým zařízením formou dopisu. Na samotný zákrok můžeš jít s přítelem, rodiče budou informováni o provedení zákroku později dopisem. Miniinterupce se provádí v celkové anestezii, jedná se o ambulantní zákrok a ještě ten den půjdeš domů. Zákrok je placený a stojí v každé nemocnici jinak, také v závislosti na délce těhotenství – ceny jsou okolo 2000,– 3000,.-Kč.

Dobry den. Píši protože jsem naprosto zoufalá, jsem v těžké životní situaci a nemám nikoho blizkeho s kým bych se o tom poradila. Víte jsem těhotná. Mam přítele rok, před 10 dny jsme oslavili naše roční výročí, koupila jsem mu krásné hodiny a iniciály mého jména, on nám koupil výlet na hory na 14 dní. Ale to že jsem těhotna ještě neví, stále se bojím mu to říct, protože je zde malá komplikace, no vlastně kurevsky velká. Jeden múj spoluzak je do me zamilovany a ja snim chodim do skoly a ze skoly, pise mi pekne sms a to ze o me ma zajem i Zdenek a ne jen pritel radim, me docela vzrusuje. A bojim se ze Radim mi nebude verit ze dite je jeho protoze jednou si precetl sms v mem mobli ale ja to nastesti zahladila ze jsem rekla ze me nezajima a ze uz jsem mu rikala aby neotravoval. Mam mu to narovinu rict nebo pro to udelat nebo vic aby mi uveril ? Nechci prijit ani o jednoho z nich :-( A taky se bojím, že me donutí abych lyžovala a spadnu a potratím, dozví se to a pak si bude myslet, že jsem mu to tajila protoze to neni jeho. Jsem blbá ! proc musim byt taková dě*ka a nechat projevovat naklonost od obou. nesnasim se :-(

Dotaz od: Markitánka, 18

Markitánko, ve Tvé situaci je nyní nejdůležitější rozmyslet se, zda jsi dostatečně připravena na mateřství. Měla by jsi příteli co nejdříve říci, že jsi těhotná a společně se domluvit, zda spolu dítě zvládnete vychovat a zda pro to máte podmínky či nikoliv – a v tom případě kontaktovat co nejdříve gynekologa a domluvit se na umělém přerušení těhotenství (možné jen do 6.týdne těhotenství!). V partnerském vztahu jsi se nedopustila nevěry, takže víš, kdo je za těhotenství zodpovědný – tuto situaci byste měli řešit společně. Zároveň hlavní rozhodnutí je na Tobě, protože se týká Tvého těla a významně ovlivní Tvou budoucnost. Vzhledem k tomu, že jsi plnoletá, tak si můžeš domluvit případné přerušení těhotenství s gynekologem sama. Pokud se rozhodneš dítě si nechat, tak je také důležité říci o situaci rodičům a získat jejich podporu, budeš ji potřebovat. To, že Ti lichotí, když se líbíš dvěma mužům najednou, bych za takový problém nepovažovala – jednodušší však určitě je udržet správné hranice lichotek tak, aby jsi nemusela mít pocity viny ze svého chování (např. neodpovídat na sms tak, že dáváš spolužákovi naději).

Chci byt Zpěvačka nemusím byt Zrovna slavna ale baví mně moc zpívat a neumím Říct R myslíte že to bude vadit Hlavne v tom zpevu?.. ?? diky Za odpoved

Dotaz od: Romani Čhaj, 13

Naučit se správně vyslovovat hlásku „R“ není zase tak obtížné a poradí ti s tím logoped. Zkus najít ve svém okolí logopeda a myslím, že budou stačit tak 2 návštěvy a problém bude odstraněn. Logoped Ti také může pomoci se správným dýcháním, které je rovněž potřeba ke zpěvu – kdyby jsi to také potřebovala. Záleží jen na Tvém rozhodnutí a následném nácviku- samozřejmě si lze nechat špatnou výslovnost jako to udělal i jiné významné osobnosti – např.Václav Havel.

Dobrý den, paní psycholožko. Nevím jestli je to problém, ale dělá mi to starosti... Asi tak před rokem jsem měla kluka, žádný vážný vztah, jenom jsme se drželi za ruce, někdy pár polibků a nic jiného. Jenomže nás viděl můj taťka... Samozřejmě, že to musel všude říkat, a tím pádem mi udělal peklo. Od té doby jakoby se kluků bojím, nechci s nimi nic mít, protože vždycky při tom myslím na taťku, jako by mi to chtěl zakázat...A když teda jdu s někým do kina, tak se ptá s kým a tak. Já vím, že se o mně bojí atd., ale stejně jednou budu mít manžela a bude se s tím muset jednou smířit. Jak mu mám vysvětlit, třeba až budu mít 17, že mám kluka a jdu k němu spát a abychom si prožili krásnou noc? ... Jak mu to mám říct, aby se o mně nebál a nedělal mi zbytečné problémy? Díky Kate :/

Dotaz od: Kate, 13

Kate, je zřejmé, že tatínkovi na Tobě záleží a můžeš být jen ráda, že mu nejsi lhostejná. V Tvém věku je to správné, že chce vědět, s kým trávíš čas a chce Tě tak také ochránit. Doporučila bych Ti, aby jsi mu řekla, že Ti není příjemné, když o Tvých vztazích mluví s někým jiným. Když to táta nebude respektovat, tak akorát dosáhne toho, že vše budeš dělat za jeho zády.Důvěra se buduje postupně a věřím, že až Ti bude 17, tak Tě táta bude hlídat méně.

Dobrý večer paní psycholožko,dlouho se odhodlávám Vám napsat,trápí mě moje stydtlivost a asi se dost podceňuji..nedokážu navázat žádný vztah s klukem,stydím se za své tělo,přitom jsem normální ,nejsem silná nebo tak...Zmůžu se akorát tak na pusu a maximálně na líbání,kolikrát se s ním stydím i mluvit...prosím poraďte mi,jak se zbavit stydlivosti..docela mě to trápí..komunikace přes net a sms mi nedělá problém,ale jakmile dojde na kontakt s osobou,tak jsem ztracená...děkuji moc za odpověď..Nikita

Dotaz od: Nikita, 16

Nikito, myslím, že v Tvém věku je určitá stydlivost na místě a může se řadě klukům i líbit. Nicméně pokud je toho podceňování a stydlivosti opravdu hodně, tak by bylo dobré vyhledat odbornou pomoc. Nejdříve bych Ti doporučila najít si psychologa v místě bydliště a domluvit se s ním na osobním setkání. Možná také u Vás existuje terapeutická skupina, kam chodí mladí lidé se stejným problémem. Jedná-li se o vážnější poruchu , tj.sociální fobii, tak může pomoci také psychiatr předepsáním konkrétních léků.

Ahoj. Už několik měsíců mám přítele.Rozumíme si a všechno je OK, ale ted jsem zjistila, že mám jeden problém. Je mi trapné se na to ptát někoho,kamarádky jsou v tomhle už hodně zkušené a určitě by se mi smály :( Proto vás moc prosím o radu. Jde o to,že chci mít s přítelem první pohlavní styk a nevím, jak to probíhá.Mám obavy,že mi poteče krev a budu se cítit trapně a taky co pak s tím?? Děkuji za odpověd.

Dotaz od: Romana, 18

Romano, pokud máš přítele opravdu ráda a chceš s ním zažít první milování, tak se nemusíš ničeho obávat. Nech se vést svojí tělesnou touhou a chovej se co nejvíce přirozeně. Bylo by dobře, aby jsi také partnerovi řekla o tom, že se jedná o první pohlavní styk a chtěj po něm, aby byl vůči Tobě opatrný a citlivý. Určitě se také předem domluvte na formě antikoncepce – nejjednodušší je asi aby jsi si zajistila hormonální antikoncepci od svého gynekologa. Samotnému pohlavnímu styku přechází mazlení a vzájemné dotýkání se všech částí těla. Teprve je-li touha vzájemná a příznivé podmínky (místo, kde Vás nikdo nebude rušit), tak dochází k samotnému vsunutí penisu do vagíny. Obvykle při prvním pohlavní styku dochází k protržení panenské blány, což vede k drobnému krvácení – krve ale není mnoho, nemusíš to nijak zvlášť řešit (vypere se povlečení (-:) Často je u dívek panenská blána tak tenká, že ani ke krvácení nedojde. Chovej se podle svých pocitů a budeš vědět, co dělat. Určitě se nenech např.zmást tím, že kamarádky už pohlavní styk měly a Ty se jim chceš vyrovnat. Je-li tento přítel ten pravý, tak přeji hezké zážitky.

hoj. chtěl bych od vás poradit. kamarádu jsem pověděl o obědě v hospodě že ho nechce holka. a kamarád byl s toho v píči. smutný. řekl že jí miluje a odešel s hospody a to jídlo nedojedl. a přitom ho ta holka miluje. ale já jsem chtěl aby jsme zase spolu jako dřív chodily na koncerty ale tak to vipadá že nebudeme. pac je s toho v píčy a nesnáší se. myslel jsem to dobře ale teť bych to chtěl vrátit a nevím jak to je mu povědět. pls poraďte mně co je mu mám povědět =o) díki a zdarec =o)

Dotaz od: 666metal666krieg, 22

Každý dělá chyby – myslím, že by jsi se měl kamarádovi omluvit a vysvětlit, že šlo o „špatný vtípek“.

Ahoj, potřebuji poradit ve věci ve které si sama pomoci nedokážu... Máme se snoubencem osmiměsíčního synka. Dlouhá léta se známe a byli jsme dobří přátelé než jsme spolu začali chodit. Myslela jsem si, že se dokonale známe a víme o sobě vše, leč opak je pravdou. V loni když jsem byla ve 3 měsíci jsem zjistila, že přítel chodí na www.amateri.cz chatovat se ženami,dívkami a páry chatovat o sexu (dost otevřeně a perverzně), také si s nimi vyměňoval fotografie. Tenkrát ovládaná hormony(jsem si myslela) jsem ztropila velikou scénu a pohrozila rozchodem v případě, že se to bude opakovat... Opakovalo ani né pár měsiců na to se to stalo znova(vždy jsem na to přišla pitomou náhodou,nechtěla jsem pátrat ani slídit,to není můj styl,leč on se pokaždé nechal hloupě přistihnout),tentokrát jsem se rozhodla to řešit jinak, mluvit o tom, ale ani to nebylo moc úspěšné řešení... nicméně mě přítel požádal o další šanci spolu s žádostí o ruku a slibem, že se to nebude už nikdy opakovat, že to přemůže tuto "touhu" po virtuálním sexu. Vydržel to rok a teď po roce bum stalo se to zas, už nejsem plná hormonů a pořád mi to příjde odporné,ponižující,nechutné a urážející... nevím proč, ale připadne mi to skoro jako nevěra, natož když si s těmi ženami psal to co psal... potřebuji pomoci pochopit sama sebe proč mě to tolik uráží a nejvíc bych potřebovala pochopit proč on to dělá, ale on mi na to odpovědětnedokáže, jelikož tu odpověď sám nemá... Předem moc díky za Vaši radu.

Dotaz od: peťa, 25

Petro, chápu, že se Ti chování Tvého partnera nelíbí a je pro Tebe ponižující. Současně je dobře, že jsi sebrala odvahu a promluvila s ním o tom. Nejde jen o to mu zakazovat, co se mu líbí, ale také mluvit o Vašem společném sexuálním životě. Možná, že ve Vašem sexuálním životě partner něco postrádá, co hledá pak někde jinde. Jako zpestření byste se mohli podívat společně na nějaký erotický nebo pornografický film – byl by to společný zážitek a on by se pak nemusel skrývat. Jestli je Ti to ale nepříjemné a nedokážeš to překonat, tak je pouze možnost, že se se svojí „zálibou“ bude partner muset lépe skrývat nebo, že v takovém případě ve vztahu nemůžete pokračovat. Spokojenost v sexuálním životě je důležitá součást partnerského vztahu a ačkoliv prochází různými krizemi, bez sexu partnerský vztah nemůže mít plnou kvalitu. Možná ale vlastně vůbec nejde o sex, ale partnerovi chybí něco jiného -je potřeba o tom společně mluvit a hledat východisko. Pokud to nejde doma, tak bych doporučila navštívit manželskou poradnu.

Dobrý deň mám takoví problém, má o mě zájem jeden kluk, je taki róm a už spolu pár dní chodíme a on bi chtěl sex. Ale já se stydím, protože mám strašně velkí poštěváček/asi 7 centimetru/jako malá jsem si za něho pořád tahala. Teť se hrozně stydím, aji na učňáku se s holkama nesprchuju abi se mi nesmáli. Jsem neštasná a nevim co mám dělat, poraťte mi prosím.....

Dotaz od: Erika Gažová, 16

Eriko, nemáš se za co stydět a velký poštěváček pro Tebe může být v sexu jen výhodou (-: Tvar genitálu je individuální stejně jako třeba tvar uší nebo nohou. Jestli máš přítele ráda a máš chuť s ním mít sex, tak si to pěkně užívej. Kdyby jsi měla s tvarem genitálu dlouhodobě nějaké obtíže (ale opravdu k tomu nevidím důvod), tak lze udělat úpravu na plastické chirurgii.

ahoj, seznámila jsem se před rokem a pul s klukem na netu.. byli sme kámoši a psali sme si asi 3měsíce, pak sme se sešli.. uplně všechno bylo ok, já se pak do něj zamilovala ale nevím jak na tom byl on.. a tak sme spolu chodili ven, na koupák, ke mě, ven.. líbali se, mazlili sme apod. no a po 5ti měsících mi řekl že to bral jen jako větší úlet že jsem na něj moc malá, tehdy mi bylo 14 a jemu 17.. strašně jsme se spolu pohádali.. o 2týdny později začal chodit ještě o týden s mladší holkou.. bylo mi to strašně líto.., ale moc jim to spolu neklapalo, tak si poté našel o 2roky starší holku.. teď už jsou spolu skoro rok.. mu je 19 a mi 16.. té holce je 21 a je s ní asi šťastný.. ale já ho furt miluju, nevím jakto.. chodím na rande, s pár klukama jsem se taky líbala.. no ale nepomáhá to.. myslím si, že on ke mě taky furt něco cítí, nebo tedy dohazoval mě jeho bratránkovi i kámošovi.. nechápala jsem to.. nevěděla jsem kdo jsou ti kluci a pak mi to sami řekli že je poslal on, že jsem super holka a takové kecy.. tedka asi týden zpátky sem ho viděla po roce na pouti s tou jeho.. otočila jsem a stál tam ON! úplně se mi podlomily kolena a zatočila hlava, akorát sem mu kývla na pozdrav a musela jsem si sednout, nebo by to semnou asi seklo.. bylo to něco strašně divného, a já jsem pořád v tom začarovaném kruhu nešťastně zamilovaných.. od jeho kámoše se dozvídám že o mě aspon jednou za týden mluví.. prosím co mám dělat.. přes rok sme spolu nemluvili, nepsali sme si.. prostě nic.. až teď na pouti jsem ho viděla.. a strašně mě to bolelo .. poraďte mi prosím co mám dělat, už nějak nemůžu dál, strašně se trápím kvůli něj.. předem děkuju

Dotaz od: Julius, 16

Ahoj, myslím, že nejlepší by bylo přestat zjišťovat od kamarádů, ale zkusit se s bývalým přítelem setkat a promluvit si. Takové setkání může vést k dalším setkáním, protože vám oběma bude společně příjemně. Stejně tak se ale může ukázat, že Tvoje zamilovat je vlastně spíš zamilovanost do Tvé představy o tom, jaký je člověk a že on je někdo jiný a o takového vlastně nestojíš a ten pravý bude teprve někde jinde.

Dobry den,mám dotaz na který nevím jestly budete moct odpovědět.S přítelem(17)let,jsem spolu už rok a měšíc,jsem jeho první partnerka,ale on muj ne,všechno nám klape,jen on mi řekl,že poslední dobou ztrácí chut na sex a když už je,tak to stejnak dlouho drvá,než se upokojí,a když se povede i to tak říkal,že je to nějaky jiny,než třeba před několika měsíci.Nevíte v čem může být problém,on se bojí,že už bude bez chut ina pořád.Já ho uklidnuji , že má asi přebytek,a taky že je mlady atd. D2kuji moc za odpověd:-)

Dotaz od: Veruška, 17

Věruško, je dobře, že máte s partnerem k sobě důvěru a můžete o takových věcech společně mluvit. Nicméně nyní bych spíš doporučila moc se na to, zda je partner sexuálně naprosto spokojený nezaměřovat, může se z toho stát začarovaný kruh a partner na to bude nadměrně myslet a třeba i selhávat. Sexuální chuť je záležitost individuální a proměnlivá, možná v tuto chvíli Vám prospěje i třeba to, že se 14 dni nebudete milovat. Nechte na partnerovi, kdy bude mít chuť na sex. Pokud by partner neměl zájem o sex vůbec, tak v tom případě by bylo vhodné vyhledat pomoc sexuologa – ale to zatím není Váš případ.

Děkuji za odpověd :) Koupila sjem si těhotenský test jak jste mi poradila a zjistila jsem hroznou věc :( jsem opravdu tehotna :( Přiteli je teprve 14 a nevime co ted s tim dělat :( děkuji :))

Dotaz od: Maky, 15

Jeto nešťastná náhoda, snažili jste se o bezpečný sex. Ale přítel není ještě tolik zkušený, tak došlo k otěhotnění. Problémy jsou nyní 2: to že jsi těhotná a to že jsi s ním, když mu není 15 let, neměla mít sex. Jedná se o trestný čin se sazbou až 5 let. Určitě dojdi hned pondělí s maminkou ke gynekologovi – miniinterupci lze provést do 8. týdne těhotenství. Řekni o celé situaci co nejdříve mamince, sice Tě asi nepochválí, ale společné řešení Ti snad pomůže najít.

Dobry den :) Ráda ybch byla kdyby ste mi odpověděla spíše na e-mail :)Od té chvíle co jsem se vyspala poprvé se svým klukem se bojím jedné věci . Když jsme spolu spali měli jsme prezervativ a ani v něm potom nic nebylo jestli víte jak to myslím :) jenže po tom sexu jsem nedostala menstruaci :( i dkyž vím že těhotná být nemužu protože nemám z čeho a proč :( chci se tedy zeptat jestli je nějaký problém že jsem to nedostala nebo co se děje :( mam velky strach děkuji za odpověd :))

Dotaz od: Maky, 15

Mariko, určitě by jsi si měla ověřit, že nejsi těhotná a to uděláš nejlépe tím, že si koupíš v lékárně těhotenský test (stojí cca 30,–Kč). Jinak pokud máš přítele a chcete mít společný sexuální život, tak by bylo dobré zaregistrovat se u gynekologa a domluvit se na dlouhodobé antikoncepci. Ke zpoždění nebo k vynechání menstruace může ale dojít také vlivem mimořádných okolností jako je nachlazení, únava nebo silný emoční zážitek.

Dobry den.moc vam dekuji za vase rady.zkousela sem dal ptat se maminky,ale to nepomohlo vubec.porad nechtela nic rict.tak sem zasla za moji babickou,ktera rikala,ze me chape a tak sem ji hodne moc premlouvala az mi rekla jak to je.babicka mi rekla ze muj tatinek byl ze slovenska ze sem z dvojcat a sestru moji si on vzal na to slovensko.tomu sem nemohla vubec uverit.tak sem sla domu a rekla to mamince a ta byla nastvana na babicku a hodne.tak za ni sla a pohadali se spolu hodne az sanitka musela prijet pro babicku protoze maminka ji hodne bouchla.a ted bych vas chtela pozadat o radu jestli mam jed do slovenska a najit tatinka i kdyz mamika nebude souhlasit a bude nastvana asi,ale ja bych ho chtela i poznat a taky sestru.dekuji vam moc.

Dotaz od: Kamila, 27

Kamilo, blahopřeji k rychlému a úspěšnému pátrání po pravdě o Vašem otci. Pro maminku je to nyní šok a bude jí určitě nějakou dobu trvat než se s tím vyrovná. Chápu, že nyní jste zvědavá a chcete poznat otce i sestru dvojče. Určitě bych ale nedoporučovala, abyste se na Slovensko vypravila rovnou. Zkuste nejdříve na internetu nebo v telefonním seznamu najít na otce kontakt. K tomu ale budete potřebovat znát jeho jméno – najdete v rodném listě. Zkuste pak otci napsat nebo ještě lépe zatelefonovat a zjistit, zda o kontakt s Vámi stojí. Mezi maminkou a tátou se stalo pravděpodobně něco, kvůli čemu se na něj maminka stále zlobí a možná také on na ni. Rodiče k sobě už nevrátíte, ale určitě máte právo vědět o otci více a také sestra jako dvojče je pro Vás důležitým sourozencem.

Dobrý den paní psycholožko, potřebuji pomoc. Strašně těžko se mi píše o mém problému. Před půl rokem jsem se vážně zamilovala, ale do nesprávného může. Je to manžel mamčiny sestřenice. Probíhal v nás vnitřní boj, co dělat s naší láskou. Během silvestra jsem mu podlehla a začali jsme v tajnosti náš vztah. Po celou dobu mě trápily výčitky svědomí…Co to dělám, má 2 děti a ženu, která ho miluje!! A ty jim rozbíjíš rodinné štěstí! Proto jsem se před měsícem rozhodla, že se rozejdeme. Už to dál nešlo. Před dvěma týdny jsme přišla na to, že jsem těhotná. V pondělí jsem mu to řekla. Přijeli totiž na návštěvu k mým prarodičům. Z počátku nebyl nadšený, ale včera jsme se sešli. Chce se rozvést a vzít si mě. Já nevím co dělat, co na to řekne rodina! Na jednu stranu jsem šťastná, ale na druhou nevím, jestli mám zničit jeho rodinu kvůli svému štěstí. Přemýšlím o potratu, nechci rozbíjet rodinu. Vůbec nevím co si počít…

Dotaz od: Petra, 21

Petro, Vaše situace opravdu není jednoduchá. Rozhodnutí je jen na Vás, interupce je možná do 8. týdne těhotenství (miniinterupce) nebo do 12. týdne těhotenství (interupce). Pokud se ale na miminko těšíte, tak je třeba myslet také na to, že takový zákrok má také negativní dopad na Vaše zdraví a psychiku. Myslím, že byste se měli s partnerem znovu sejít a situaci probrat a pokud nadále chcete spolu být, tak postupně sdělit vše ostatním v rodině. Bude to sice nepříjemné a je pravda, že tím způsobíte jiným bolest, ale asi v tuto chvíli je potřeba myslet na hlavně na sebe a na to, co si přejete Vy.

Dobry den.mam takovy zvlastni problem.moje maminka je moc hodna,stara se o me dobre,vari mi, pere a vsechno.bohuzel nemam tatinka.kdyz se maminky zeptam na nej tak ona nechce mluvit o nem a rekne jen ze je to bez nej lepsi a ze my nic nechyby tak nemam se o to starat.ale me by zajimalo kdo je muj tatinek.a nejen to.uz jednou sem kluka si privedla a ona se s nim nechtela ani seznamit podat mu ruku nic.kdyz odesel vynadala mi jak muzu neco tak zkazeneho jako muze si domu privest.taky my zakazuje at snim spim.nechapu vubec co ma proti muzum.ale kazdy den slisim jak nadava na nejakeho ze sou hrozni a tak.uz mi to dost vadi a nevim co s tim.nechce se o tom bavit vubec.poradite prosim co s ni je a jak mam mluvit s ni?dekuji.

Dotaz od: Kamila, 27

Kamilo, podle toho, co píšeš, to vypadá, že maminka má s muži nějakou velmi špatnou zkušenost a chce Tě před něčím podobným uchránit. Chrání Tě natolik, že Ti ani nechce říci pravdu o Tvém tatínkovi. Ale pravděpodobně to také nebude nic příjemného, takže opravdu dobře zvaž, zda se na pravdu cítíš. Můžeš se dozvědět, že je ženatý s jinou ženou, je ve vězení, závislý na drogách, maminku znásilnil… Pravda může být opravdu dost krutá. Zároveň už ale nejsi malé dítě a tak by mohlo prospět Tobě i mamince, kdyby se Vám podařilo toto tabu překonat a mluvit o tom. Nezbývá než se stále ptát a říkat mamince, že už jsi dospělá a že pravdu uneseš. Také můžeš zkusit (jestli jsi to už neudělala)zeptat se někoho z příbuzných – např.babičky. To, že si najdeš přítele bude pro maminku jistě těžké, protože o Tebe má strach, aby se Ti nestalo něco špatného jako jí a zároveň má strach, že jí opustíš. Nezbývá ale nic jiného než ji časem přesvědčit, že Ty můžeš mít jinou a lepší zkušenost a že muži pro Tebe nejsou jen ti špatní.

Sar sal khamar sal. Mam problem. Moja mama se stale kouka na telenovely. Ona každý dense dyva na tu Šeherezadu a Onura! O mne se stara skoro vubec. Nejradej bych ji tu televizu romzlatila! Chcy aby se o mě a moje sourozence už starala! Co dělat.? Pořad jen chody a mluvy co se asi tam stane v dalšim dýle! Ale me ani tatovi neuvaří! Takže musim furt kupovat picu a tak. Moje mladši segra začla si hubnout protože mama ji nechce ani dat jidlo, když se zrovna diva a my musime ticho být a bracha začal krast jidlo u bilych . Co delat?

Dotaz od: Yvet, 16

Myslím, že problém nebude v tom, že se mamka dívá na seriál. Je to sice asi nějaký její svět, do kterého může na chvíli s hrdinkou telenovely uniknout, ale to je přece jen malá část dne. Můžeš zkusit o tom s mamkou promluvit a říci jí, že by jsi s ní chtěla trávit více času.Nelze ale vyloučit, že máma má své starosti a péči o rodinu tak zvládá jen částečně. V tom případě s uvařit budete muset s tátou sami, základní jednoduchá jídla určitě zvládneš.

Dobrý den, nevím co s tím a je mi to velice trapné, ale chci se svěřit. Jsem každou chvíli vzrušená, nevím čím to je... Prostě neumím se sama sebe představit s nějakým člověkem v posteli. Je mi teprve 13. Nevím kdy bych měla ...No však vy víte co. Ale nevím jestli to bolí a ve 14 ani možná v 15 pohlavní styk nechci mít. Nevím proč teď se mi to v hlavě všechno míchá kolem toho! :( Nejsem ještě ani vyspělá a přemýšlím o tomto. Je to normální? Nevím co mám dělat...:// Díky Barča

Dotaz od: Baru, 13

Baru, Tvoje pocity jsou v Tvém věku normální a způsobují je převážně hormony, které se v dospívání mění. Ale opravdu na pohlavní styk máš ještě hodně času a nemusíš si s tím takhle dopředu dělat starosti. Až přijde Tvůj čas (třeba v 17letech) už strach mít nebudeš a podle toho poznáš, že jsi na sex zralá. Nenech se nikým natlačit do takové aktivity dříve!

Dobrý den. Je mi to trapné, ale chci se s někým poradit,s někým koho osobně neznám. Asi před 2 týdny jsem vyhrát zájezd na Maltu,kde jsem měl zajištěno studování angličtiny. Byl jsem tam jediný student se samýma staršíma ženama. A asi jsem se zamiloval do Elise z Francie, bylo ji 35 a mě je 18, ale byla tak krásná. Ale asi po týdnu si začla všímat nejakého místního malťana a na mě asi nepodívala. Tak jsem šel do prvního obchodu s oblečením a koupil si stejný styl oblečení jako ten její "idol", což se později ukázalo jako totální kravina. Byly to zelené uplné kalhoty, myslel jsem že jsou fajn ale ne !Byl jsem za blbce, všichnise mi smáli že jsem gay, že tak uplné kalhoty jako mám já se prostě nenosí a i Elise se mi vysmála. Byl jsem tak zklamaný, ale pořád bych ji dokázal odpustit. Jenže poté co ses maltanem vyspala jsem ji řekl co cítím. Ona mě zatáhla k sobě na pokoj a tam se svlékla !Uplně jsem oněmnlěl a nebyl jsem schopen jediného slova. Samozřejmě že jsme se spolu vyspali, ale druhý den si mě vůbec nevšímala. Pak jen odjela, nechala mi kontakt a napsala abych se ozval. Po návratu do republiky jsem se chtěl spojit s Elise, ale číslo neexistuje. Byla to jen hloupá, vypočítavá ženská která si chtěla jen užívat, a já ji pořád nemůžu dostat z hlavy ! Byl jsem panic a to pro mě dost znamená ale ted už ji v životě neuvidím! :-(

Dotaz od: Orlíček, 18

Dobrý den, myslím, že Vaše pocity jsou pochopitelné, protože jste si pravděpodobně představoval nějaký delší romantický vztah. Bohužel jste se ale zamiloval do zralé zkušené ženy, kterou jste sice nějakým způsobem zaujal, ale věděla, že budoucnost Vašeho vztahu není možná. Znali jste se krátce a vlastně velmi málo. Vám se žena líbila a to že jste s ní mohl zažít snad hezkou noc je něco, na co budete ještě dlouho vzpomínat, tak bude dobře, když si tento zážitek nebudete kazit. K romantickému dlouhodobějšímu vztahu najdete brzy někoho jiného, věkově přiměřenějšího a v naší zemi.

Když bych chtěla byt modelkou a jsem romska a nevypadam tak vypadam jako češka ale problem mi dělá neumím říct R a docela se za to stydim co s tim?? muzu ?díky za odpoved

Dotaz od: Nicoll, 13

Naučit se správně říkat „R“ není problém, jak na to Ti vysvětlí logoped. Budeš pořád zkoušet říkat „tdtdtdtd“ až tam to „r“ naskočí. Ale opravdu bude stačit jedna nebo dvě návštěvy logopeda, který Ti přesně vysvětlí v čem děláš chybu a naučí Tě ji odstranit.

dobry den muj pritel kazdy vecer masturbuje kdyz spim nevim stim si rady mam snim uz deti a nechci ho nechat uz jsme spolu otom mluvilz a on tvrdi ze mu to nejde prestat je mi to hloupe ale pripadam jsi v postely jako v zduch nezajem prosim vas poradte mi mi uz nevime na koho se mame obratit tady v usti jsme uz bily stim u sexuloga a rek ze to je normalni ale preci kazdou noc to neni normalni dekuji predem

Dotaz od: arana, 33

Sexuální potřeby jsou individuální záležitostí a týká se to i způsobu a častosti uspokojování. Takže opravdu z pohledu sexuologa je chování Vašeho přítele v širší normě. Problém však vzniká, když sexuální potřeby jsou rozdílné mezi partnery, kdy každý má jiné představy a očekávání. Určitě je dobře, že o tom s partnerem mluvíte a chápu Vaše pocity, že se cítíte odmítána. Nepíšete ale, zda jinak je Váš sexuální život uspokojivý nebo zda se partner orientuje jen na masturbaci. Je důležité, abyste si vyjasnila, co od partnera v oblasti sexu očekáváte a to mu řekla. Někdy k masturbaci dochází, pokud je partner opakovaně partnerkou odmítán. Je-li to ale tak, že o partnera a sex s ním máte zájem, tak mu to dejte najevo. Současně bych Vám doporučila se s ním domluvit na tom, že pokud masturbaci nechce opustit, tak ať se sebeuspokojuje ve Vaší nepřítomnosti.

Dobrý den, jmenuji se Klára je mi 16 a jsem v prvním ročníku na střední. A právě se mnou do třídy chodí jedna spolužačka a to je ten problém. Už na základce jsem zvažovala svoji orientaci, protože mě to vždycky víc táhlo k holkám, ale říkala jsem si, že je to pubertou a že to přejde. Nepřešlo a pak se objevila Magda. A já jsem bezradná,... Já.. Miluju, když se mě dotkne.. jen tak letmo... Miluju, její krásné oči.. její úsměv.. Její ďolíčky na tváři, když se směje.. Miluju, jak svraští obočí, když se mračí... Miluju, ty plamínky v jejích očích, když je pro něco nadšená...Miluju, když je nervózní, vždycky se tam stydlivě vrtí..Miluju, když ji zčervenají líce.. Miluju každý okamžik, když jsem s ní...Miluju ji celou... Jenže já už to nevydržím, se jen tak na ni dívat a hrát si na kamarádku, dělat, že se nic neděje. Děje! A mě to láme, už je to nesnesitelné. Už ten tlak nevydržím. Tak moc bych ji to chtěla říct, ale bojím se, že mě zavrhne. Taky zvažuju, že změním školu. Neberte mě, jako nějakou hysterickou nánu, jen jsem se potřebovala svěřit a poslechnout si jiný názor. Děkuju K.

Dotaz od: Klára, 16

Kláro, Tvé city jsou silné, ale myslím si, že také Tvé obavy jsou na místě. Podle mne by jsi s vyjádřením svých pocitů vůči kamarádce měla počkat a nejdříve zjistit, jak je na tom ona – z běžného rozhovoru zjistit, zda se jí líbí kluci a případně co si myslí o lesbických vztazích. Pokud zjistíš, že se jí líbí nějaký kluk, tak se vyhneš zbytečnému zklamání. Možná až budeš starší a pokud se Tvá orientace na ženy potvrdí, tak rychleji poznáš, zda je protějšek také homosexuální orientace či nikoliv.

Můžu být Fotomodlekou nebo modlekou kdyý jsem romka? Bude to vadit?Díky za odpověd

Dotaz od: Nicoll, 13

Nikol, moc se mi Tvůj nápad líbí -myslím si, že Romky jsou často moc zajímavé a atraktivní. Můžeš se sice setkat s nějakými předsudky, ale určitě stojí za to, zkusit poslat své fotografie několika modelingovým agenturám a zkusit štěstí.

Ahoj,chtěla bych se zeptat jak líbat a jak se chovat,oblékat a co říkat na rande.Nerada bych poprvé byla za trapku před svým klukem,se kterým chodím jen pár dnů.Také bych se chtěla zeptat,jak líbat a jak vyznat lásku.Děkuju,Julčunka

Dotaz od: Julčunka, skoro 17

Julčo, oblékni si na rande oblečení, ve kterém se cítíš dobře a víš, že Ti sluší. Stejně tak příprava na rande spočívá v tom, že budeš dělat to, co je Ti příjemné – to se týká líbání, dotyků i slov. Neohlížej se na to, co je správné, ale dělej prostě to, co je Ti příjemné.

Dobrý den, rád bych vyznal lásku jedné mé spolužačce. Píšu si s ní na Facebooku kde jsou určité náznaky ,že by o mě měla zájem. Ale ve škole nebo když jsem s ní venku a ještě s dalšími kámošemi tak se už tak ke mě nechová jako právě na Facebooku, kde se mě tak trochu svěřuje a zajímá se o mě. Ne že by se mimo Facebook už o mě nezajímala, ale prostě ne tak jako právě na něm. Rád bych jí vyznal nějak lásku nebo jí řekl že o ni stojím ale velmi se stydím a taky se bojím že mě odmítne.

Dotaz od: Libor, 15

Libore, vyznání lásky jsou slova, která mají padnout v soukromí a ve správný čas. Poradila bych Ti pozvat kamarádku třeba do kina a teprve když spolu budete sami, tak jí můžeš říci o svých citech. Kamarádka se pravděpodobně stydí podobně jako Ty a proto je pro ni jednodušší komunikace přes Facebook, takže v ní můžete ještě dál určitě pokračovat. Na osobní setkání to chce více odvahy, ale jistě to také časem půjde (-:

dobrej chtel byi se zeptat v mam holku a mam ji rat ale nevim jestli vona mne narada nevim jestli dela přetvarki a nepo to je pravda

Dotaz od: markus, 17

Slova o lásce je jistě příjemné poslouchat, nicméně to, zda jeden člověk má druhého rád se pozná spíše než podle slov podle toho, co dělá. Pokud si na Tebe přítelkyně během dne vzpomene a pošle Ti třeba hezkou sms zprávu, chce s Tebou chodit na schůzky a zajímá se o Tebe, tak podle mne tohle jsou znaky toho, že Tě má opravdu ráda. Mohou být případy, kdy se o lásce jen mluví třeba při usmiřování, ale činy jsou podle dlouhodobých zkušeností důležitější než slova.

Dobrý den. Jsem Pavla a chodím třetím rokem na gympl. Mám dost kamarádu, ale v poslední době se naskytl problém. Asi 3 měsíce se docela hodně bavím s Markétou, mojí dnes nejlepší kamarádkou. Začlo to když jsme spolu začli jezdit na diskotéky, každý výkend jsme se opíjeli, kouřili a bavili se. Byli jsme rázem nejlepší kamarádky, ale ve škole si mě až tak nevšímala, až počase začla. Náše kamarádství se stupňovalo a já ji mám čím dál tim víc ráda, už mě tolik nebaví jezdit na diskotéky a chodít se opíjet dobarů jen proto abych balila kluky jako ona. Jezdím sní spíš proto že ji chci být stálena blízku, chci být sní a jakýmsizpůsobem sledovat s kterým z mladenců stráví noc nebo si snním prožije románek. Tajně v duši cítím že kdybychmohla být klukem, chtěla bych být po jejím boku. Dlouho nad tím přemýšlím a asi jsem bisexuálka, protože jsem měla vztah s pár kluky, ale taky mám pocit že jsem do Markéty zamilovaná. Asi přesně nevím co chci moc nedokážu rozpoznat co přesně k Markétě cítím a vím, že ona mě vidí jen jako kamarádku protože vím, jak moc ji baví flirtovat s muži. Chtěla bych vědět jaký na to má názor, ale nechci ohrozit naše kamarádství. Mámpocit, že už dlouho se nedokážu přetvařovat a chovat se jen jako kamarádka, ale lepší ji mýt po boku jako kámošku než ji uplně ztratit. PORADTE PROSIM. Děkuji.

Dotaz od: Pavla, 17

Pavlo, myslím, že to co cítíš ke kamarádce není důkazem toho, že jsi bisexuálka. Homosexuální pocity jsou v určité míře přirozené a má je každý člověk. Opravdové homosexuální prožívání je dlouhodobé a nebývá směřováno pouze na jednoho člověka. Rozumím tomu spíš tak, že Ti je kamarádka tak blízká, že by jsi ji chtěla mít jen pro sebe. Ale podle toho, jak kamarádku popisuješ – ráda se baví a flirtuje s klukama – tak bych nepředpokládala, že bude chtít svůj život změnit, protože by se cítila omezována. Doporučila bych Ti pokračovat ve vztahu s kamarádkou v tom, co spolu máte společného – pokud už to není společný způsob večerní zábavy, tak co je to?

Zdravím Vás, jmenuji se Klára, je mi 19 let a už druhým rokem chodím se svou přítelkyní - transexuálkou - . Náš vztah byl z prbu neuvěřitelně intenzivní. V posledních dobách se trochu změnila. Přičítám to tomu, že jsem společně začali řešit ,,její problém´´. Je velice citlivá, trpí depresemi a stavy hysterického pláče, pro které si nedokáže ani najít důvod. Všechno se jí zdá těžké, vůčí ní nespravedlivé. Jak jednání společnosti, tak i rodiny. Ať už se jedná o jakkoukoliv maličkost, všechno se jí příčí, je z toho střídavě otravéná, střídavě smutná. Snažím se jí být oporou, pomáhat jí, být sní, kdykoliv mě potřebuje, ale moje síly a trpělivost není nekonačná a půl roce trvání tohoto ,,stavu´´ se cítím vyčerpaná. Prosím Vás tímto o radu, jak se chovat, co dělat... Velice děkuji

Dotaz od: Klára, 19

Rozhodně Váš vztah nepatří k těm jednodušším. Jestli je Vaše přítelkyně transexuálka a chce změnit pohlaví, tak by to měla řešit se sexuologem. Pokud k takovému rozhodnutí bude mít podporu někoho blízkého, tak jí to jistě pomůže. Každopádně její život se hodně změní, když se stane mužem, jak si přeje a je otázka, zda takovou proměnu Váš vztah vydrží. Partnerka má zřejmě řadu psychických problémů a pomohla by jí pomoc odborníka, kterého by měla vyhledat – sexulog, psycholog. Chápu, že pro Vás není dlouhodobě únosné snášet její výkyvy nálad apod.-nemusíte, jedná se o vztah dvou svobodných lidí a měli by se v takovém vztahu cítit dobře oba. Určitě ale dejte partnerce včas najevo, až nebudete mít dost sil a budete třeba i uvažovat o rozchodu.

dobrý den. jmenuji se světlana a chtěla bych vás požádat o radu. už asi 5 let chodím s přítelem, který je bisexuál. dlouho jsem se musela vypořádávat s odporem rodičů a příbuzných i kvůli tomu, že je rom. když už se s tím smířili a poznali že není jako ostatní romové, přišel další problém. nedávno jsem zjistila, že s ním čekám dítě. to by nebyl zas takový problém, ale před týdnem jsem náhodou objevila v jeho mailu zprávu od jiného muže a měla erotický obsah a dokonce u ní byly i fotky. pak jsem objevila víc zpráv a zjistila, že to nebude jen nějaký úlet, ale vážný vztah. opravdu nevím, co si počít, jak to vezme rodina a taky, jak budem vychovávat dítě. taky mě napadlo, že bych mu to dítě měla dát. mockrát děkuji za radu.

Dotaz od: Světlana, 27

Světlano, pokud jste od začátku vztahu věděla, že přítel je bisexuál, tak jste vlastně mohla očekávat, že bude mít někdy homosexuální vztah. Nezáleží nyní na rodině, ale hlavně na Vás, zda chcete ve vztahu s partnerem pokračovat a za jakých podmínek. Je důležité, jak partner zareagoval na zprávu o Vašem těhotenství – těší se na dítě? 5 let je docela dlouhá doba a již se dobře znáte. To, jestli budete schopni vychovávat dítě záleží také na tom, zda máte kde bydlet a jak dítě uživit. Pokud uvažujete o tom, že byste se dítěte vzdala, nevím v jakém stadiu těhotenství jste, ale možná je ještě možnost interupce? Záleží jen na Vás, jak a s kým chcete žít. Možná pro Vás bude důležité dozvědět se od přítele více o jeho homosexuálním partnerovi a třeba ho i osobně poznat. Pro někoho je přijatelné život v trojúhelníku, někdo ale takový vztah nepřijme. Možná partner kvůli dítěti je ochoten druhé partnerského vztahu se vzdát a žít jen s Vámi – musíte si o tom promluvit a pak se můžete rozhodovat.

Ahojte x=)))Jmenuji se Silva a navštěvuji Anglickou obchodní školu v Praze a mám strašný problém. Od nejlepší kamarádky Markétky, jsem se dozvěděla, že je do mě zamilován jeden spolužák, kterého znám ještě ze základní školy. Od té doby co mi to kamoška řekla, vidím jak na mě pořád kouká a nejen to!! Pořád ho mám v patách!! Ten jeho slídivý pohled. Jsem z toho na prášky už. Kdybych nevěděla nic, bylo by mi líp. Ale vím to, pomozte co dělat! On sám mi je odporný, nechápu jak si mohl myslet, že já bych s ním něco měla!! Kamarádi místo toho, aby mě chápali, tak si ze mě dělají srandu a pořád mají nepříjemné narážky :( Já s ním opravdu nechci nic mít, nejde jen o vzhled, ale i jeho povaha je hrozná!! Každý den jezdím vynervovaná do školy, dokonce jezdím jiným autobusem jen aby tam nebyl. Dokonce kvůli mě začal chodit na obědy a vždy na mě významně kouká, ať si k němu sednu. Poraďte jak se podobných parazitu zbavit. Děkuji S.

Dotaz od: Silvuš, 16

Silvo, myslím, že bude nejlepší nechodit kolem horké kaše a spolužákovi říci, že Ti není příjemné, jak na Tebe často významně kouká a že u Tebe nemá žádnou šanci. Přímou reakcí nic nezkazíš, jen bych Ti doporučila nepoužívat žádná tvrdá a definitivní slova o jeho hrozném vzhledu nebo povaze. Zbytečně by jsi mu ublížila a to neznamená, že když se nelíbí Tobě, tak že se nebude líbit někomu jinému.

Dobry den. Jmenuji se marek. Chodim na gymnazium a vite nejsem zrovna idolem holek. Moc se semnou nebaví, spíš bych řekl, že se mě ignorují. A o holkách nemluvím. Komunikují semou jen 2 kamarádky a jsem rád, že aspoň ony mě drží. Ale už mi bude 18 a neměl jsem vztah. Parkrát jsem byl zakoukaný, ale nikdy jsem se to holce neopovážil říct. Bál jsem se. Bál jsem se odmítnutí a zklamání. Nevím jak se s holkama bavit. Když nejakou nedejbože oslovím, začnu strasně koktat a nevím co říkám. Většinou vypotím nějákou kravinu a holky jen tiše přetáčí oči. Nedávno jsem se bezhlavě zamiloval do spolužačky. Znám ji už od základní školy a myslím, že u ní nemám šanci. Dávám ji najevo mounáklonost tím, že ji na obědech držím místo. Snažím se sní chatovat, ale mám pocit, že mi odepisuje jen ze zdvořilosti a kdyžji ve škole pozdravím odpoví, ale není něják nadšená. Nevím zda-li ji mám narovinu řct co k ní cítím. Nevím jestli bych to dokázal říct. Mám z toho divný pocit. Nevím jak se zachovat. Při sepisování skoro brečím, protože tak zamilovaný jako do ní jsem ještě nebyl. Chci sní být a být konečně šťastný ! Pomozte mi se rozhodnout.

Dotaz od: Kozlík hihi, 17

Marku, je zřejmé, že si Ti na holkách záleží a že toužíš po partnerském vztahu.Ale není na to žádná norma, že v 17 to musíš stihnout a později to nejde – tak na sebe v tomto smyslu nespěchej. Jestli se Ti ale nějaká kamarádka líbí víc, tak bych Ti doporučila spíš než jí přímo vyznat lásku, tak ji zkus pozvat do kina nebo na kafe. Nejdříve se musíte vzájemně nějak poznat než rovnou budeš hovořit o svých citech. A nezapomeň, že k tomu, aby Tě měl někdo rád, tak je potřeba také to, aby jsi Ty sám sebe měl také rád a vážil jsi si toho, jaký jsi.

Dobrý den, mě už opravdu štve, jak ve škole mi všichni říkají, že jsem šprt, protože mám pořád samé jedničky, ale letos jsem poprvé dostala dvojku na vysvědčení. Přitom jim pořád dokolečka opakuji, že se neučím, že stačí jenom chvilinka ať si mozek od školy na chvíli odpočine. Vůbec mě nechápou. A já zase nechápujak nědko může propadat z výtvarky. Já vím, že je to tím, že se nesnaží, ale i tak to nechápu, jak někdo na sobě nepracuje a zanedbává takhle svoje tělo. Já ve vyučování dostávám ze sebe vše, a proto je mi tam ve škole tak dobře. Nebo taky nechápu, jak někdo může panu učiteli přinést zmuchlanou podepsanou od rodičů, důtku. Už jsme se o tom s panem učitelem bavili, že to jsou pouze návyky a jak rodiče dítě vychovávají, ale štve mě to jak mi pořád říkají, že jsem šprt. Jsem s předseda třídy, zvolili mě proto, protože říkali, že jsem spolehlivá! :) Jako jo jsme dobrý kolektiv. A snažím se přeslýchat jak mi tak říkají, ale doma mě to š tve a nemůžu se uvolnit a nepřemýšlet. Snažím se alespoň na pět minut vypnout hlavu, ale pořád na to myslím :(. Dělám pro svoje zdraví vše! :) Prosím poraďte mi co jim mám říct, ať už mi tak neříkají. :) Děkuji

Dotaz od: Kateřina, 12

Katko, myslím, že v zásadě máš 2 možnosti: Buď se dál plně věnovat učivu a tomu, co Tě baví a vyhledávat lidi, kteří mají stejný zájem. Nevím, na jakou školu chodíš, ale pokud je učení Tvůj koníček, tak určitě patříš na gymnázium, kde by jsi našla podobně smýšlející vrstevníky. Druhou možností je zaujmout kamarády ve třídě prostě něčím jiným. Rozhodně jim nevyvracej, že nejsi „šprt“, ale spíš jim ukaž, že učení pro Tebe není jediným zájmem. Spolužáci ve třídě asi spíš ocení nějaký Tvůj obraz nebo taneční kreaci. V tomto případě bych Ti jednoznačně doporučila spolužáky nepoučovat, co je správné, ale spíš se zajímat také o to, v čem jsou dobří oni, i když třeba dělají gramatické chyby.

Je možné, že ještě ve třinácti nejsem nikde... chlupatá? :( Jako nedělá mi to starosti, jen se o to zajímám... Díky

Dotaz od: Inga, 13

Růst ochlupení je příznakem puberty, která probíhá v období přibližně 8–13 let. Samozřejmě každý jedinec je originál a zrovna u Tebe to může být později. Vliv také mají genetické předpoklady. Možná se můžeš zeptat maminky, jak to bylo u ní? Růst ochlupení je ovlivněn hormonálními změnami, takže pomalý růst ochlupení může být také způsoben nedostatkem hormonů a v takovém případě je nutná hormonální léčba. Odpověď na to, zda je vše v pořádku by měla dát nejpozději prohlídka u pediatra v 15 letech.

Dobrý den, já mám takový malý problém :(. Nevím jestli je velký nebo malý, ale prostě problém :(. Newim jestli sem na holky nebo na kluky :(. Když každé ráno ve škole se s holkama obímám, tak už mi to přijde jako hotový věc, ale když obímám kluky, tak se tak bojím. Ale myslim si že to bude asi tím, že nejsem na kluky ZATÍM zvyklá, protože mám hodně kamarádek. Ale zase mi přijde opravdu nechtné když se dvě holky líbají (xP), ale když normálně kluk a holka, tak mě to vzručuje. Tak já nevím, mohla byste mi poradit? :) Díky Kate

Dotaz od: Nina, 14

Kate, myslím, že můžeš být opravdu v klidu, co se Tvé sexuální orientace týče. To, že jsi rozrušená při kontaktu s chlapci je právě projevem toho, že Ti na nich záleží. Stejně tak to, že Tě vzrušuje pohled na líbající se kluka s holkou. Přátelské objetí s kamarádkou nemá se sexem nic společného. Pocity homosexuála vypadají úplně jinak.

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť o mojom probléme. Moja mama ma neustále neprávom podozrieva, že fetujem, kedykoľvek mi to vykričí, prídem neskôr domov už ma podozrieva. Ani len netuší ako veľmi mi krivdí...Možno kedysi, veľmi dávno mala pravdu a všetky obvinenia boli právom, ale to je už dávno za mnou.Teraz sa snažím robiť všetko najlepšie ako viem.V škole mám jednotky,dvojky.Neklamem jej a snažím sa byť úprimná tak, ako najviac dokážem, ale aj tak to nepomáha.Dokonca som jej kúpila v lekárni test na drogy, ale ona namiesto toho, aby ma otestovala, skladuje test v skrini a mne ďalej slovne ubližuje.Neviem ako jej to mám vysvetliť, nechce si dať povedať. Prosím o odpoveď. -- S pozdravom Patrícia Jaššová

Dotaz od: Patricia, 17

Patricie, musí to být pro Tebe těžké být vystavena nedůvěře maminky. Pravděpodobně tato nedůvěra souvisí s tím, jak jsi žila v minulosti a maminka má o Tebe strach. Bohužel důvěra se dá ztratit velmi rychle, nabývá se zpátky mnohem delší čas. Byl to určitě dobrý nápad pořídit test na drogy v lékárně. Škoda, že ho maminka nechce využít. Celkově ale myslím, že problém není v drogách, ale ve vaší vzájemné komunikaci, dodržování pravidel společného soužití a její nedůvěře. Myslím, že by bylo dobře, kdybyste mohly společně zajít do nějaké poradny (nevím, odkud jsi) a tam o vašem vzájemném vztahu mluvit. Napiš mi když tak odkud jsi a já Ti poradím, kam zajít.


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek