Facebook – fenomén desetiletí

12.05.2010

Denně ho využívají milióny lidí, denně na něm sdílí desetimilióny svých fotografií a miliardy myšlenek. Komunikační síť Facebook se v posledních pár letech rozvíjí bleskovým způsobem. Jeho kořeny sahají až k roku 2003, kdy americký student Harvardské univerzity Mark Zuckerberg vytvořil pro své spolužáky komunitní síť, která se postupně rozšířila mezi další univerzity a poté do celého světa. Dnes jej využívá okolo 400 miliónů lidí, kteří vlastní počítač s připojením na internet. Vysoké popularitě napomáhá masová propagace. Příkladem uvedu počítačové hry. Většina vývojářů vytváří pro své produkty fanouškovské skupiny právě zde. Výhodu vidí v nízkých nákladech (jak finančních, tak časových) na zprovoznění a celkovou údržbu fansite. Novinky se zde díky obrovské rychlosti a jednoduchosti objevují oproti složitě naprogramovaným webovým stránkám neustále. Právě díky své celkové rychlosti a jednoduchosti je Facebook tolik populární.

Dobře pozorovat to můžeme i na mobilních telefonech. Většina nových telefonů pro teenagery má svými výrobci aplikovány prográmky, které usnadňují přístup do této komunikační sítě přímo ze zařízení. I když si v nich nenastavíte tolik, co v plnohodnotném rozhraní, mobilní telefon přesto postačí pro udržování se v online režimu kdykoliv a kdekoliv.

Programátoři této globální stránky předpokládali dokonce i časem narůstající stereotypitu celého prostředí. A tak pokročili i ke kultovní možnosti hraní her, u kterých se drželi hesla, podle něhož se vyvíjel i celý Facebook, rychle a jednoduše. Opravdu. Po vzoru iPhonu se jedná o zábavné a hlavně laciné hry, které vás pobaví ve všech chvílích a mohou se především hrát zadarmo. Ano správně – „pouze“ mohou. Samotné hraní s vašimi přáteli vás stojí jenom drahocenný čas. Při touze si připlatit za nějaké jinak nedostupné vylepšení, už musíte vytáhnout svou peněženku. Nečekejte ale závratné částky (ceny se běžně pohybují kolem pár dolarů). Pokud se rozhodnete pro více bonusů, částka se za krátkou chvíli rapidně navýší.

Na Facebooku můžeme hrát hry, komunikovat s přáteli, sdílet s nimi fotografie i audio či video soubory. Vše máme zabaleno v úhledném, jednoduchém a komukoliv srozumitelném kabátku. V tomto ohledu se nám jeví jako dokonalý průkopnický systém, ale stejně jako oheň může svému pánu dobře sloužit, může jej také těžce popálit.

Čím dál častěji slyšíme slovo kyberšikana. Kyberšikana představuje hlavně psychickou újmu způsobenou elektronikou či internetem a většinou doprovází šikanu obyčejnou. Spočívá už například v tom, že vás spolužák bez souhlasu vyfotí a obrázek, doplněný o zesměšňující komentář, uveřejní například na internetu. A máme tu kyberšikanu. Díky Facebooku se tyto informace šíří bleskurychlou řetězovou reakcí mezi masovou škálu lidí. Šiřitelé těchto zpráv mohou být v dnešní době postihováni Policií ČR.

Facebook by taktéž neměly užívat malé děti, které jsou vyhledávány pedofily. Ti z ratolestí vydolují informace o jejich bydlišti, kdy chodí do školy, kdy a kde si hrají venku a kdy chodí spát. Jejich rodiče o tom nemusí nic vědět. Po takových dětech se může navždy slehnout povrch zemský.

Na Facebooku si nedoporučuji ani vylívat svá trápení, otevírat si pusu na špacír či někoho pomlouvat. Přeci jenom mluvíme o globální síti. Bez řádného zabezpečení, jež je obsaženo v záložce nastavení, si povedete ještě hůře, než momentálně.

Jinými slovy řečeno: Tvůrci FB si dali opravdu záležet a výsledek se dá lehce zpozorovat. Díky němu se posunují hranice komunikace mezi lidmi. Jednoduše spolu sdílíte svoje zážitky, a to nejen slovně, ale i pomocí obrázků, videí či hudby. V nezkušených rukou se také může proměnit ve zbraň hromadného ničení. Přesto se Facebooku nemusíte bát. Jen se před ním držte na pozoru a mějte na paměti, že zde nejste sami…

Michal Klacik
Masarykova ZŠ, Tanvald


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek