Pirátství – černá díra internetu

21.09.2010

Pohlcuje své okolí. Nemůžeme jej zahlédnout, ale vidíme pouze věci, které se pohybují k jeho středu, až nakonec úplně zmizí v jeho samém nitru, a proto se dá říci, že se jedná o „černou díru internetu“.

S růstem globální počítačové sítě se rozmohlo masové sdílení souborů. Tato vynikající vlastnost byla ale zneužita k šíření jedné zásadní nepravosti – porušování autorských práv. Hudební kapely, filmoví producenti, herní vývojáři či spisovatelé tímto způsobem přicházejí o možný zisk, kterého by se jim dostalo od zákazníků. Ti ale nejsou – žádný zákazník, žádný zisk, nulová motivace k další tvorbě nového díla. Ptali jste se, proč vámi očekávaná hra nezavítala na nejsnadněji prolomitelnou platformu PC? Už víte, kde nalézt odpověď. Žádné studio přeci nenaservíruje svůj těžce vytěžený a obroušený klenot pirátům přímo pod nos. Peníze se vydělávat musí, a proto zamezení výroby není vhodný způsob k jejich získání. Proto společnosti od počátku bojují s crackery všelijakými zbraněmi. Ty zaberou zdatným pirátským programátorům přibližně týden práce (někdy pět minut, ale i měsíce). I když se podaří odstranit ochranu, pořád vám nepoctivý program do cesty klade různá omezení (nižší kvalita, chyby, nezaručení funkčnosti, žádná technická podpora). Překousnete tyto život obtěžující potíže? Já tedy ne!

Čím dál častěji se mluví o České pirátské straně (ČPS), jejímž hlavním cílem se stala legalizace protiprávního šíření obsahu (jinak řečeno místo nakupování filmů, skladeb, her a programů byste si je mohli stáhnout zadarmo – a to legálně). Líbilo by se vám, kdyby se někdo chlubil vaším poctivě vyvinutým programem, napsanou maturitní prací, vytvořeným vynálezem a vy byste pouze přihlíželi bez možnosti zasáhnout či přivolat pomoc? Já bych pukl vzteky. Představte si takový stát, kde by krádež střídala krádež další. Jak by k nám přistupovali vývojáři, když by v nás svůj výdělek neviděli?

Pirátství na internetu působí jako tasemnice v lidském těle – musí se jí dodávat neustále nové a větší množství jídla, aby byla z čeho živa. Zbývá pouze, abych vás vybídl k boji proti Warezu (pirátství).

Nepodporujte jej. Poctivě koupená hra a film vám udělají daleko větší radost a donutí vás si jich vážit a cenit. Spaní se vám jistě zase o něco zpříjemní.

Michal Klacik
Masarykova ZŠ Tanvald

Slovník neznámých pojmů

Warez (pirátství): Označuje autorská díla, se kterými je jednáno v rozporu s autorským právem (např. nelegální stahování hudby, filmů, her apod.).
Cracker: Člověk s výbornými znalostmi počítačů a programování. Na rozdíl od hackera používá znalosti o slabinách bezpečnostních systému ke kriminálním účelům a vlastnímu prospěchu.


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek