KHAMORO MÍŘÍ PO ČTRNÁCTÉ DO ČESKÉ METROPOLE, VYSTOUPÍ I NIGHTWORK

07.05.2012

Nejen koncerty tradiční a současné romské hudby, ale i módní přehlídku známého návrháře Osmanyho Laffity, divadelní inscenaci Národního divadla, dvoudenní odborný seminář o nesnášenlivosti vůči Romům nebo výstavu o tradičních romských řemeslech nabídne již čtrnáctý ročník Světového romského festivalu KHAMORO. Za jeho organizací stojí už od roku 1999 občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním ročníkem festivalu KHAMORO, který na různých místech Prahy proběhne ve dnech 28. 5. – 6. 6. 2012, převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda.

Pocta romskému spisovateli Vladu Oláhovi, který zemřel koncem ledna tohoto roku, otevře program letošního ročníku festivalu. Na prozaika a básníka se bude vzpomínat v pondělí 28. května v Galerii Montmarte v knihovně Václava Havla. Po vzpomínkovém večeru pak festival odstartuje hudební program, který bývá tím největším lákadlem celého KHAMORA. Už v pondělí se návštěvníci můžou těšit na romskou skupinu Mec Yec z Belgie, která vystoupí na koncertě současné romské hudby v Retro Music Hall.

Úterý a středa nabídnou koncerty Gypsy jazzu, v Jazz Docku návštěvníci uvidí a hlavně uslyší špičky tohoto světoznámého žánru. „Představí se Fapy Lafertinz Belgie a Nizozemí a skupina Sonnekai, jejíž členové jsou potomci zakladatele Gypsy jazzu Django Reinhardta,“ říká producent festivalu Džemil Silajdžić.

Ve čtvrtek a v pátek se v rámci hudebního programu vystoupí v klubu ROXY kapely tradiční romské hudby z celkem osmi zemí světa včetně České republiky, kterou bude reprezentovat českokrumlovská romská formace Cindži Renta. Vedle ní vystoupí Urs Karpatz Gipsy Band (Francie), Kočani Orkestar(Makedonie – Belgie), Nikolay Verbitsky (Rusko), Romathan (Slovensko), Stevan Familić (Srbsko), Carmen Fernandez (Španělsko).„Všechna hudební uskupení najednou budou moci návštěvníci vidět na defilé účinkujících, které v pravé čtvrteční poledne projde historickým centrem Prahy, nebo na závěrečném sobotním galakoncertu v SaSaZu.Tam jako hosté vystoupí také skupina Nightwork a zpěvák Martin Svátek,“ doplňuje Silajdžić.

Festival KHAMORO ale není zdaleka jen o hudbě – svým návštěvníků nabídne také bohatý doprovodný program. V rámci něj proběhne pod širým nebem na karlínském Lyčkově náměstí módní přehlídka, kterou si exkluzivně pro KHAMORO vzal pod taktovku známý módní návrhář Osmany Laffita. Návštěvníky festivalu ale čekají také výstavy. První je zavede do světa tradičních romských řemesel, na druhé pak zhlédnou olejomalby Míly Doleželové. KHAMORO nezapomíná ani na odbornou část programu, kterou letos bude představovat dvoudenní mezinárodní seminář nazvaný „Nové podoby nesnášenlivosti vůči Romům v moderní Evropě“.

Můj soused, můj nepřítel v insenaci Národního divadla je jevištní koláží, sestavenou především z veřejných dokumentů a projevů, které reflektují soužití Čechů s Romy. Představení režisérky Viktorie Čermákové, které ND uvedlo v premiéře v září tohoto roku, bude také na programu KHAMORA. A vedle toho i představení Open for Everything, které nabídne neotřelý pohled na současnou společnost a dotýká se života v romské komunitě. Po celou dobu festivalu proběhnou i mezinárodní workshopy nazvané Jdeme dlouhou cestou, během nichž se setkají mladí Romové z Česka, Itálie, Litvy a Bulharska.


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek