Z deníku školačky

Pátek třináctého

21.01.2012

V podstatě bych se dala označit za racionálního člověka. Samozřejmě, jsou i výjimečné situace, jako platonická láska nebo sledování Monty Pythonů, kdy jde rozum bezpodmínečně stranou. Jedním ze znaků racionalismu je i nedůvěra k pověrám. Pomineme-li rozsáhlou problematiku věštkyní, andělských karet a v dějinách se stále opakujících “zaručených” konců světa, zbývají ještě ty všeobecně rozšířené pověry jako černá kočka nebo pátek třináctého.

přečíst Pátek třináctého

2011 – rok, ve kterém by chtěl zemřít každý

13.01.2012

Těžko říct, čím byl minulý rok tak speciální, že se v něm tolik slavných osobností “rozhodlo” opustit náš svět. (Že by se snažily to stihnout ještě před koncem světa?) Jejich výpis by vydal na menší knihu (pro zvědavce a čtenáře, vlastnící minimálně jednu věc s nápisem Memento mori, je jejich seznam na Wikipedii, našem nejlepším příteli při přípravě referátů jakéhokoli druhu), proto se omezím pouze na ty pro mne významné.

přečíst 2011 – rok, ve kterém by chtěl zemřít každý
 

Čtvrtá svíčka (už poslední)

24.12.2011

Dnes je Den D. Nikdo se nemůže dočkat Hodiny H, Minuty M a Sekundy S až zazvoní Zvonek Z a přiletí Ježíšek J. Jeho metody by mu mohla závidět i FBI: slyšeli o něm všichni, ale nikdo ho nikdy neviděl. Na místě činu zanechává spousty předmětů doličných, nikdy se nikomu nepodařilo vypátrat.

přečíst Čtvrtá svíčka (už poslední)

Nejlepší dárek na světě

11.12.2011

Patero rad pro nákup vánočních dárků. Že nevíte, čeho se máte vyvarovat? Ostřílená sloupkařka Anna Kolářová to ví!

přečíst Nejlepší dárek na světě
 

Schůzka se smrtí

25.11.2011

Třídní schůzky jsou jednou z mála účinných zbraní učitelů. Po celá staletí platné pravidlo "co je psáno, to je dáno" totiž na bitevním poli mezi katedrou a lavicemi neplatí – zatímco dětem dělá falešný podpis mnohem menší problémy než písemná práce z matematiky (na etiku se v této věčné bitvě nikdy moc nehledělo), napodobit mluvícího a víceméně živého rodiče dělá většině z nich stále ještě problém.

přečíst Schůzka se smrtí

Dudlajdá!

11.11.2011

Je druhý listopadový týden a to znamená co? Ano, Vánoce jsou tady!

přečíst Dudlajdá!
 

Šťastné a veselé (Dušičky)!

07.11.2011

Amerikanizace Českých zemí je každým rokem rozšířenější. Nemyslím tím jen životní styl, globální značky nebo filmovou tvorbu; snad nejničivější je jejich útok na naše tradice. Santa Claus, sv. Valentýn a ten nejaktuálnější – Halloween.

přečíst Šťastné a veselé (Dušičky)!

Kdo je tady blázen?

14.10.2011

Pokud jste se někdy ocitli na Facebooku (dobře, tahle věta je v dnešní době trochu bezvýznamná, ale jako úvod působí hezky), jistě jste byli udiveni, kolik bláznů se tam vyskytuje. Je prostě cool být crazy.

přečíst Kdo je tady blázen?
 

Kurz optického pletí aneb Využijte fyziku i na vašem záhonku!

30.09.2011

Kdo rád pleje, ať se přihlásí! Teď se zakloňte a podívejte se nad sebe. Pokud vidíte svou ruku, přestaňte okamžitě číst; pokud ne, směle pokračujte dál. Tak zaprvé – vítám ty, které, ač rádi plejí, přemohla zvědavost a pokračují ve čtení i za cenu, že možná přijdou o svého koníčka. Já patřím mezi lidi, kteří zahrádkaření neberou jako relax, ale jako smutnou povinnost. Ne, skutečně necítím „vnitřní klid pokaždé, kdy nořím ruce do hlíny“. Pomineme-li riziko tetanu (to by ten klid mohl být také věčný), je zde ještě nezanedbatelné riziko ruční práce. Uvítám tedy jakékoli možnosti tuto činnost zkrátit. ukrácení této nepopulární činnosti.

přečíst Kurz optického pletí aneb Využijte fyziku i na vašem záhonku!

Jak přežít podzim

22.09.2011

Pevně věřím, že nejsem jediná, kdo nesnáší sychravé počasí. Mám radši sněhovou vánici než to anonymně ocelové nebe, ze kterého se každou chvílí můžou začít sypat vločky, kapky nebo trakaře. V tomto počasí nemám chuť se smát, natož psát něco humorného. Pokud se cítíte stejně, můžete buď nasednout na letadlo do Karibiku a vrátit se až za půl roku, nebo se inspirovat mými vyzkoušenými postupy...

přečíst Jak přežít podzim
 

Z deníku prvňačky

16.09.2011

Není otřepanějšího slovního spojení než nový začátek. Většina takovýchto nových začátků končí tím, že se dostanete do situace, která je mnohem horší než ta předchozí. Ano, je hezké spálit za sebou mosty, ale občas by se ta cesta zpátky docela hodila. Třeba když musíte vstávat nehorázně brzo, učit se spousty básnických figur a být na obědě neustále poslední.

přečíst Z deníku prvňačky

Prázdninové desatero

30.06.2011

Pravděpodobně jsem naprosto neoriginální, když na konci června napíši sloupek o prázdninách. Vlastně by bylo nejlepší, kdybych teď, uprostřed téměř nesnesitelných veder, napsala něco o Vánocích. Takhle se totiž zařadím mezi novinářské břídily, kteří píší články podle venkovního počasí, žijí v bezvýznamném malém městě a svou vysněnou slávu si dobývají údery do klávesnice…

přečíst Prázdninové desatero
 

Pracuji, pracuješ, pracujeme

22.06.2011

Pracovní výchova (popř. Pracovní činnosti) je asi můj nejméně oblíbený předmět. Rozhodně nepatřím k lidem, kteří milují manuální práci. Dvouhodinovým vyhrabáváním plevele, když to do mě slunce pere jako o život, se rozhodně k nirváně nepřiblížím a nekonečné omílání témat “kam na školu” a “ideální povolání” mě rovněž nijak nenadchlo, protože to už vím od páté třídy.

přečíst Pracuji, pracuješ, pracujeme

To je kopr!

16.06.2011

Rostlina na čtyři, kterou momentálně máme v každém jídle? Kopr. Po důkladném prozkoumání lžičky čokoládového jogurtu, která obsahuje cca 5-10 promile kopru, propadám beznadějnému zoufalství a plánuji atentát na naši vrchní dodavatelku, paní z “Krámku”.

přečíst To je kopr!
 

Léto, čas grilování

07.06.2011

Grilování má nepochybně své kouzlo. Je to ideální příležitost pro setkání s přáteli a rodinou, je to chutné (a dokonce i vegetariáni si přijdou na své – grilovat se dá cokoli), dá se provozovat téměř všude. Ale má i své stinné stránky – ne každému se podaří správně naložit maso, zapálit oheň nebo grilování přežít.

přečíst Léto, čas grilování

Jak se vaří Superstar

31.05.2011

Některé televize mají pravděpodobně pocit, že člověk, který žije rok bez televizních talentových soutěží nebo reality show, zhyne. Proto nás pořady podobného typu zásobují pokud možno nepřetržitě. Vezměme si jako názorný příklad soutěž mladých pěveckých talentů, kterou právě vysílá jedna tuzemská televize. Protože nechci dělat nikomu reklamu, ať už pozitivní či negativní, nazveme tuto televizi televize N. Samozřejmě, že to nemusí mít nic společného s názvem televize (i když to nevylučuji).

přečíst Jak se vaří Superstar
 
1 | 2 | 3

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek