Stáhněte si nové číslo Voďori!

09.11.2011

Stáhněte si 9. číslo Romano voďori do svého počítače ZDE.

Milý čtenáři,

listí opadalo, z košatých kaštanových alejí se staly řady holých nevzhledných kůlů, červenožlutozelené listoví na zemi pomalu hnije a vše nás tedy upomíná, že je čas připravit se na další krutou zimu. Se stejnou pravidelností, s jakou se střídají roční období, vychází i deváté číslo Voďori, které tě tentokrát přivítá ne moc úsměvným tématem – závislostmi. Jak své příspěvky začíná celá řada redaktorů na následujících stránkách, závislí jsme celý život. Některé ze závislostí jsou přirozené, jiné si budujeme sami, přestože pro nás mohou být zničující.

Téma zahájí otevřený a upřímný rozhovor kladrubské redakce s malířkou Marií Havlenovou-Saudkovou, dcerou známého českého fotografa. Ta v době svého dospívaní spadla do závislosti na tvrdých drogách, která ji přivedla až do vězení, kde strávila tři roky.

Pohled z jiné strany přinese druhý rozhovor, tentokrát s Helenou Třeštíkovou, tvůrkyní úspěšného dokumentárního filmu Katka. Mapuje v něm několik let života dívky, pro niž se droga stala denním chlebem – možná ses s filmem Katka setkal i ty při některém z promítání pro školy. Rozhovor s dokumentaristkou tak uvede zbrusu novou rubriku Cooltour, která bude přinášet zajímavosti ze světa kultury, jež budou tematicky souviset s aktuálními čísly.

Téma závislostí oslovilo celou řadu našich mladých redaktorů. Vedle toho, že tě seznámí se svým vlastním příběhem a bojem s nejrůznějšími závislostmi, ukážou ti i jejich širokou plejádu.

Zatímco Anna Eliášová přichází s druhým dílem napínavého seriálu o Krvavé Mary, Anna Kolářová uvádí první část dvojdílné mystické povídky o holčičce, která si ráda hrála na hřbitově.

Česko-slovenský komiks Ladi Gažiové se opět věnuje skutečnému příběhu ženy-matky, která se stala závislou na internetových hrách, a málem tak přišla o své děti a blízké.

Abychom nekončili tak smutně, rozhodl jsem se ti k tomu čtení přidat jeden vtip z mého dětství, který jsme si nadšeně se spolužáky vyprávěli: Šel vtip, zakop a vtip a to byl celý vtip! (Smějete se? Já už ne.)

Lukáš Houdek


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek