Stáhni si desátě číslo Romano voďori!

17.01.2012

Právě vychází nové číslo Romano voďori na téma migrace. Stáhněte si ho do svého počítače v PDF a prolistujte si ho v klidu ve svém počítači.

Stáhněte si nové číslo Voďori ZDE

Milý čtenáři,

vánoční stromeček sousedů, kteří bydlí o patro výš, už prolétl kolem našich oken přímo před popelnici, venku přituhuje a jaro v nedohlednu. Nikoli však Romano voďori. Jeho desáté číslo otevírá téma migrace. Stěhování snad vždy zpřehází již zaběhlé zákonitosti našeho života. Někdy z něj můžeme mít radost – to když se například stěhujeme do příjemného a vysněného bytu –, může nám ale být i noční můrou, protože jsme k němu byli donuceni svým okolím. Je na každém z nás, jak se v novém prostředí naučíme žít.

Téma zahájí podařený rozhovor kladrubské redakce s obyčejnou, přesto neobyčejnou romskou ženou, která v poválečném období přišla s manželem ze Slovenska do Čech za prací, za lepším životem, jak tehdy mnozí říkali.

V nové rubrice Cooltour multimediální umělkyně Darina Alster popisuje svou dvoutýdenní uměleckou pouť, v jejímž rámci společně se svou kolegyní Veronikou Slámovou uskutečnily několik neotřelých představení, a to trochu nezvykle – ve veřejném prostoru přímo před zraky nic netušících kolemjdoucích. Zajímá tě, jaké byly jejich reakce? Nalistuj stranu sedm.

V psychologické poradně ti Dana Hajná, krom tradičního odpovídání na dotazy tvých vrstevníků, dá pár užitečných rad, kterými je možné se řídit v případě, že stěhování potká i tvou rodinu, a tedy i ty budeš muset oprášit své kufry.

V druhé polovině čísla najdeš napínavou povídku o útěku mladé dívky do neznámé země, kde se musela naučit žít – v novém prostředí obklopena cizími lidmi a jejich zvyklostmi – bez rodičů a dosavadních přátel, jen po boku své milované chůvy.

Časopis i tentokrát uzavírá další díl hororového seriálu Anny Eliášové o hrůzostrašné Krvavé Mary.

Co napsat závěrem? Minule jsem ten vtip zrovna nevychytal (chybka se prostě vloudila), tak to zkusím znovu: Letí komár, potká berušku a ptá se jí: „Ahoj beruško, jak se máš?“ A ona na to: „No a!“

Lukáš Houdek

Stáhněte si nové číslo Voďori ZDE


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek