Stáněte si 8. číslo Voďori do svého počítače

15.09.2011

Milý čtenáři,

lámání teplotních rekordů pomalu ustává, slunko zapadá čím dál časněji a školní lavice se po dvouměsíční odmlce opět dočkala tvých špičatých loktů, které se o její vrchní desku budou až do konce června opírat. No, máš se na co těšit! Snad ti bude aspoň drobnou útěchou už osmé číslo Voďori. To se tentokrát věnuje tématu životního prostředí − myšleno prostředí, ve kterém žijeme, které nás obklopuje a značným způsobem určuje kvalitu našeho bytí.

Aktuální téma „Místo pro život“ otevře článek z mého zápisníku, který tě zavede do mladého balkánského státu Kosova, který byl na samém konci minulého milénia zmítán válkou. V severokosovském městě Mitrovica žijí do dnešní doby někteří Romové, kteří přišli následkem tohoto konfliktu o střechu nad hlavou. Svůj nynější život tráví v provizorním táboře, jehož území je zamořené nebezpečným olovem, ohrožujícím zdraví a život. Na článek navazuje konkrétním tragickým příběhem sedmileté dívky komiks Ladi Gažiové, který je tentokrát v romsko-českém znění.

Radka Steklá na základě každodenních situací sestavila desatero, ve kterém najdeš řadu užitečných informací a rad, jak se stát ekologicky šetrným světoobčanem.

Za pozornost také stojí dojemný příběh Markéty Konečné o její lásce ke koním a smutných událostech, které ji několikrát za sebou při péči o své „kopytnaté přátele“ potkaly. Napětí rozhodně nechybí ani hororce Anny Eliášové o přízraku, který jí ani jejím spolužákům nedá spát. Jisté odlehčení potom přinese dvojice fejetonů sloupkařky Anny Kolářové, v nichž bude tentokrát lamentovat nad přemnoženým koprem nebo smysluplností pracovní výchovy na českých základních školách.

Ehm, ehm … Takže odkašleme, vykloktáme a zvesela hromadně zakřičíme: „Raz, dva, tři a čtyři, další léto už se blíží!“ (Třeba nám to dodá optimismu přečkat náročný školní rok!)

Lukáš Houdek

Časopis v PDF si můžete stáhnout ZDE.


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek