Třetí číslo Voďori je na světě

06.09.2010

Milý čtenáři,

prázdniny jsou fuč, učitelé se už probírají svými nově nabytými encyklopediemi a ty usedáš do dobře známé školní lavice. Abychom ten čas návratu z prosluněných pláží, dobrodružných výletů a tábornických radovánek do školy trochu zpříjemnili, přicházíme s poprázdninovým třetím číslem Voďori, ve kterém najdeš řadu povedených článků tvých kolegů redaktorů nebo dospělých dopisovatelů.

Stejně jako každé dosavadní číslo má i to současné vlastní téma. Tím aktuálním jsou “Muži a ženy“. I když se v naší zemi postavení mužů a žen stále více vyrovnává, najdeme jistě spoustu situací, ve kterých se rozdíly stále objevují. Stejně tak existuje řada zemí, v nichž je pozice mužů a žen ve společnosti v porovnání s evropskými státy odlišná. Velmi zajímavý je proto článek věnovaný Afgháncům a Afghánkám, ve kterém se setkáš s příběhy z každodenního afghánského života z pohledu české dobrovolnice Markéty Vinkelhoferové. V dalším článku se například dozvíš, jak mohla vlna násilností po keňských prezidentských volbách v roce 2007 ovlivnit tamní ženy a s jakými problémy se musí v dnešní době vypořádávat. Příběh jedné z takových žen, která přišla o celou svou rodinu, vypráví naše čtrnáctiletá keňská redaktorka Irene Esonga.

V aktuální Poradně otevřeme, vedle zodpovídání stále častějších dotazů, neveselé téma rozvodu rodičů. Naše psycholožka Dana Hajná ti poradí, jak se máš v takové nastalé situaci zachovat a co vlastně rozvod rodičů pro tebe znamená. Rubriku Interview jsme tentokrát nevěnovali žádné z populárních osobností. Věříme ale, že pro tebe zpovídaná cestovatelka a předsedkyně Humanistického centra Narovinu Dana Feminová bude stejně zajímavá, jelikož v něm velice poutavým způsobem popisuje rozdělení rolí mužů a žen ve východoafrické Keni. Této zemi se věnuje i aktuální komiks z dílny Ladi Gažiové, který tě zanese do keňské vesnice, kde žijí ženy ze kmene Samburu, které se rozhodly pro život bez mužů.

Mockrát děkujeme za všechny dopisy, které od vás, našich čtenářů, i vašich učitelů dostáváme. Jsou pro nás motivací a také zpětnou vazbou, pod jejímž vlivem zařazujeme nová témata a články. Vaší přízně si moc vážíme. Současně nás těší zájem čím dál více čtenářů do Voďori dopisovat. Redaktorem se může stát každý psacím střevem vybavený zajatec školních lavic, a proto nás jistě neváhej kontaktovat i Ty na adrese romano.vodori@gmail.com.

Tak vzhůru do víru písmenek! Stáhni si časopis a přečti si ho v pohodlí svého domova!

Lukáš Houdek


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek