Mrknutím oka

24.01.2011

V životě se vyskytuje mnoho překážek a jednou z nich jsou konflikty. Ty mohou vzniknout mrknutím oka. Stačí, když mají dva lidé rozdílné názory, a spor je na světě. To, že může konflikt vzniknout, ani nevíme jak, je jedna věc. Další věc ale je, jak ho potom vyřešit. Myslím si, že se naprostá většina lidí nehádá a nepere ráda, i když jsou i tací, kteří konflikty vyhledávají a chtějí se s někým prát nebo někomu ubližovat. Tu druhou skupinu teď nechám stranou, to by bylo jiné téma.

Pro lidi, kteří neshody nevyhledávají, je těžší je vyřešit. Musí se totiž snažit oba dva. Když chce konflikt řešit jen jeden a druhý se k němu otočí zády, tváří se, že se ho to netýká, nebo že mu to nevadí, spor se nevyřeší. Což je asi to nejhorší, co se může stát. Snadno se pak stane, že se dva nej kámoši spolu kvůli nevyřešeným drobným dohadům vůbec nebaví.

S konflikty se setkáváme snad denně – ve škole, doma nebo venku mezi kamarády. V životě se jim zkrátka nevyhneme. Bylo by proto lepší naučit se je řešit ve vší slušnosti a se zdravým rozumem, bez zbytečného urážení či naschválů. Dokážete to i vy?

František Kaňok
ZŠ Kladruby


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek