Nakrátko!

23.05.2012

Krátkovlasé dívky jsou v českých luzích a hájích druh ohrožený. Nejenže je při hospodářské krizi z ekonomického hlediska výhodnější mít neupravené dlouhé vlasy, býváme ale také obyčejně zaměňovány s chlapci, čímž by mohlo při sčítání lidu vzniknout značné nedorozumění.

Rozhodnutí ostříhat se nakrátko bylo jedno z možná nejradikálnějších rozhodnutí, která jsem kdy v životě učinila. Už předem jsem věděla, že to asi nebude žádný med („Chci jít nakrátko.” Spolužačka: „Jakože na ježka?”). Kadeřnických nůžek jsem se děsila od té doby, kdy mne ve čtyřech letech prarodiče nechali na dovolené ostříhat „na kluka“. Samotný okamžik, kdy jsem seděla na kadeřnickém křesle uprostřed podlahy pokryté mými vlasy, si v ničem nezadal se slavnou scénou z filmu Prázdniny v Římě, kde se Audrey Hepburn nechává radikálně ostříhat.

Největší změnu ovšem zaznamenal můj šatník – k obrovské radosti mých sester jsem se zbavila většiny dlouhatánských hipísáckých sukní, velké části volných triček, několika mikin a kostkované košile, kterou jsem ponechala kanadským dřevorubcům, jimž po právu náleží. Zato jsem obnovila zašlou slávu mnoha sáček a přestala litovat, že nemám propíchnuté uši.

Krátké vlasy jsou úžasné. Večer si je umyjete, ráno vstanete, podíváte se na sebe do zrcadla a s konstatováním, že vypadáte jako Racochejl a nemáte čas s tím něco udělat, pádíte na autobus. Pokud vám vlasy přerůstají, dojdete si do kadeřnictví a týden nosíte čepici, aby nebylo poznat, že máte účes navlas (toto příslovce používám záměrně) stejný jako vaše češtinářka. Zatímco ostatní dívky v tanečních řeší, kam si zajdou nechat udělat společenský účes, vy máte jasno – rozcuch, ulíznout nebo si dát na hlavu ručník a počkat, co z toho vyleze. Hlavně je nenamáčet na veřejnosti; pokud jste ještě pod vodou, nevypadáte jako malá mořská víla, ale jako punker; pokud vylezete a nezajedete si včas rukou do vlasů, vypadáte jako Krteček.

Na závěr by se hodila nějaká humorná historka spojená s krátkými vlasy. Bohužel žádnou nemám. (Tento odstavec věnován komediální skupině Monty Python.)

Anna Kolářová
Gymnázium Strakonice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek