Stáhněte si poslední číslo Voďori v PDF

04.06.2012

Milý čtenáři,

zvonek zvoní, škola končí a stejně tak bohužel i Voďori (alespoň na čas). Omyl, spolu s editorkami jsme se nerozhodli odjet na dlouhou dovolenou, ale tříletý projekt, v jehož rámci časopis vycházel, je u konce. Zamáčkni slzu, tak jako ji my zamačkáváme už několik týdnů, a zkus si vychutnat poslední tištěné číslo, které se ti právě dostává do rukou.

Ano, některým už patrně došlo, že s koncem tištěné verze časopisu souvisí také velmi originálně zvolené téma KONEC – NOVÝ ZAČÁTEK. Nerozhodli jsme se ho zařadit jen proto, abychom oplakávali ztrátu tohoto dvouměsíčníku, ale i proto, že většina konců různých období života člověka skýtá také nové začátky. Těch se často bojíme, přestože nezřídka znamenají nový start, nové možnosti a zlepšení naší situace. Tragické a bolestné konce nás naopak mohou značně posílit a my se pak dalším nadcházejícím problémům nebojíme stavět čelem.

S tím také výrazně souvisí rozhovor s populárním moderátorem Honzou Musilem, který se před více než deseti lety těšil obrovské popularitě, následně byl však svědkem jejího úpadku. Prodělal pro řadu lidí smrtelnou nemoc a na vrcholu své kariéry se otevřeně přiznal k vlastní homosexualitě. Jak člověka takové razantní zásahy do života poznamenají, se dozvíte na stranách sedm a osm.

Protože nás docela zajímalo, jak práci v časopise po celou dobu vnímali jeho redaktoři, požádali jsme ty nejaktivnější z nich o jejich zhodnocení své činnosti a přínosu (nebo ne-přínosu) této práce pro jejich životy. Tito mladí lidé, kteří pro vás po několik let pravidelně plnili stránky Voďori, se vám také prostřednictvím svých článků trochu poodhalí.

Dana Hajná ve své pravidelné poradně nastolí tentokrát vážné téma, jakým pro naše životy rozhodně odchod blízké osoby je. Zkusí ti poradit, jak se v takovém případě zachovat a jak třeba bolesti způsobené nenadálou ztrátou předcházet.

Novinářka Saša Uhlová tě zase ve svém textu seznámí s důvody, které některé lidi přivedou na ulici. Ukáže, že bezdomovci vždy nemusí být jen ti, kteří si za svou situaci mohou sami, ale naopak se do ní dostali zásahem zvenčí. Nikdy nevíš, co všechno se může v životě přihodit právě tobě.

Laďa Gažiová tentokrát ve svém komiksu ukazuje situaci rodiny, jejíž idylku postihl tragický konec – náhlý příliv povodňové vlny ji připravil o střechu nad hlavou. Rodina se ale díky solidaritě okolí a vzájemné podpoře svých členů postavila zpět na vlastní nohy.

Závěrem bych namísto dalšího nepovedeného vtipu rád poděkoval všem, kteří s chutí do časopisu přispívali, i těm, kteří jejich slova a myšlenky se zájmem četli. Budu se zase někdy těšit na shledanou! Romano voďori nazdar! Zdar!

Lukáš Houdek

Voďori si můžete stáhnout ZDE


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek