Stánhi si nové číslo Voďori na téma IDENTITA

08.03.2012

Časopis v PDF si můžete stáhnout ZDE.

Milý čtenáři,

sníh z hor pomalu ustupuje, ve městech se na ulicích objevuje nechutně vyhlížející břečka, potoky a říčky se plní, sem tam se ozve i nějaký ten nedočkavý ptáček. A tak se ozývá také jedenácté číslo Voďori, které právě přistálo ve tvé lavici – tentokrát je na téma Identita. Každý člověk vnímá sám sebe určitým způsobem, má svou vlastní identitu či obyčejně identit více. To, jak sami sebe vidíme, se ale ne vždy shoduje s tím, jak nás vnímá (nebo chce vnímat) naše okolí. Jinakost nám může zejména ve školních letech způsobovat celou řadu problémů. Člověk, který se jakkoliv odlišuje, bývá často v očích ostatních divný, a může se tak snadno stát objektem posmívání nebo dokonce šikany. Je ale dobré si uvědomit, že právě naše odlišnost může být v budoucnu klíčem k úspěchu. Odlišné podivíny se snaží v Poradně povzbudit i psycholožka Dana Hajná, která nečekaně přidává také pár příkladů ze svého vlastního života.

Ne každý má to štěstí, že se jeho vlastní identita shoduje s tím, co mu nadělila Matka příroda. Své tělo si nevybíráme. Performer Dan Stewart, přestože se odmalička cítí jako muž, se narodil do ženského těla. Po dlouhých letech smiřování se s touto skutečností se rozhodl k radikálnímu a nevratnému kroku – právě totiž podstupuje dlouhodobý proces přeměny pohlaví. O své pocity se s tebou podělí ve svém vlastním článku.

Úspěšná mladá filmařka Rozálie Kohoutová, pocházející z veřejně známé rodiny, v rubrice Interview otevřeně hovoří o tom, jakým způsobem její sebeuvědomění utváří její rodiče – známý undergroundový hudebník Daniel Kohout a spisovatelka Irena Obermannová. Ta nejčastěji píše o svém vlastním životě – a tedy i o životě svých dcer. Jaké je být jednou z hlavních postav románových bestsellerů? A jak se cítí dcera matky, jež se občas objevuje na stránkách bulvárních časopisů?

Tanvaldská redaktorka Hanka Klaciková se ti ve své povídce Osudový koktejl svěří s tragickým údělem, který potkal její kamarádku na nevinně vyhlížející diskotéce. Dotýká se tím zdánlivě otřepaných poučení našich babiček a rodičů, abychom si na zábavách dávali pozor na nasypání drog do našich nápojů. Svou povídkou ze života tyto poučky staví do úplně jiného světla.

Rád bych také upozornil na komiks v podání Ladi Gažiové, jenž vypráví příběh ukrajinské dívky, která byla svého času svými spolužáky považována za podivínku a stála v centru jejich posměchu. Právě její odlišný a neotřelý vzhled jí ale v budoucnu značně pomohl v kariéře světově proslulé topmodelky.

Co říct úplným závěrem? Svými kolegy jsem byl dostatečně poučen, abych se hlavně nepokoušel o další vtip. Proto skončím nadčasovým mottem, které kdysi má třída přijala za své maturitní heslo: Kdyby něco, tak nic!

Lukáš Houdek

Časopis v PDF si můžete stáhnout ZDE.


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek