Změna je život!

16.02.2012

Stěhování – mýtus opředený nespočtem běsů nebo humorných historek. Ne vždy musí změna bydliště znamenat jen ztrátu kamarádů, příchod do neznáma či nové sousedy zabijáky. Realita zkrátka nemusí být tak černá, jak se na první pohled může zdát. Pokaždé lze najít něco kladného, něco, co nás nenutí prožívat stěhování jen negativně.

Já osobně jsem malé velké stěhování prožil celkem nedávno. Ač ne o desítky nebo stovky kilometrů, na můj život to mělo nemalý dopad. První záležitostí, kterou bylo třeba vyřešit, byli kamarádi. Už nebude stačit jen sjet výtahem o pár pater dolů, abych je mohl vidět. Ani u nás stokrát denně nezazvoní zvonek. Dnes totiž bydlíme kousek od hřbitova, vlastně mám pořád docela blízko do města, cesta trvá jen několik minut navíc. I tak ale byly některé přátelské vazby oslabeny. Zda je nahlodal čas, nebo „dálka“, netuším. Popravdě to ani nechci vědět.

Stěhování nemá ale jen stinné stránky. Měli bychom vnímat spíše klady: nový dům, nové zázemí a hlavně – noví přátelé! Ti vám pomohou zapadnout snad ze všeho nejvíce. Neříkám, abyste dosavadní kamarády ignorovali a soustředili se jen na ty nové. Pravé přátelství dálka nerozdělí, naopak ho prověří. Jako i v mém případě. Nespočet přátel ke mně pravidelně dochází, přestože musí šlapat nekončící krpál. Vědí ale, co je na konci cesty čeká, a proto ji absolvují. A to je i jeden z důvodů, proč jsou mnou tolik obdivováni a milováni.

Abych se ještě vrátil k začátku tohoto textu. Bydlím sice u hřbitova, mými sousedy ovšem podivíni nejsou, aspoň doufám! Vlastně se sousedy udržujeme dobré vztahy, daleko lepší než v paneláku. Tam zná každý každého – zejména podle zvuků nesoucích se celým domem, jenže při potkání není schopen pomalu pozdravit. S novými sousedy si vypomáháme, máváme na sebe… Někdy až děsivá idylka při představě jejich možných životaberoucích aktivitách. ;-)

Pokud vás tedy čeká nové bydlení, nevěšte hlavu a nehledejte na novém místě jen chyby. Naopak! Změna je přeci život!

Josef Vilda
Gymnázium Tanvald


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek