Mašina, hadice a troják aneb dobrovolní hasiči

26.04.2010

Sdružení dobrovolných hasičů je vlastně o tom, vyzkoušet si ve volném čase práci hasičů, kteří se tímto povoláním živí. Není to nijak složité. Chce to jen poslouchat velitele družstva. U nás ve vesnici jsou tři družstva: ženy, muži a děti. Každým rokem se jezdí na hasičské závody. Není to jen o tom, že stříkáme do terče, ale běháme třeba i přes překážky atd. Družstva trénují několikrát do týdne – samozřejmě venku, a když je teplo. Naše družstvo ale chodí třeba i v zimě, jen do tělocvičny. Nechodíme trénovat, ale běhat a hrát různé hry.

Útok

Takový útok je velmi snadné připravit. Doba přípravy je 5minut. Ten kdo je vpředu, skládá hadice. Vezme si dvě hadice C (každý proud) dlouhé 10 metrů a ty hadice smotá. Potom si vezme k sobě dva konce B (také každý proud). Musí si ale dávat pozor, aby se spoje nedotýkaly. Proudnici, kterou hasič u sebe má, si dá před 1 C. Troják musí mít pořádně připravené páčky, aby mohl na proudy pustit vodu. Naše družstvo si třeba ty páčky omotává, ale to je každého věc. Pak musí mít také hadice. Ti, co jsou v zadu, musí mít mašinu, dvě savice a koš. Jedna savice se opře o mašinu a druhá se na ní položí (nemusí to tak být, je to jen tak, jak to vyhovuje družstvu). Koš se položí například na základnu. Když je tohle všechno hotové, spustí se mašina a závodníci jdou na start.

Po povelu startujícího závodníci vyběhnou a každý si dělá to své (při útoku je důležitá komunikace). Strojník (ten co dělá mašinu) do ní zamontuje jednu savici. Drží mu to vlastně člověk, kterému se říká spojař. Ten potom pomáhá i té savici naproti. Někdy na ní klečí a někdy jí jen drží koleny.

Ti, co mají savice, musí čekat, dokud se nenamontuje koš. Koš nesmí během útoku zůstat ve vodě. Mezi tím, co se děje v zadu, předek spojuje hadice. Levý proud oběhne základnu a hadici zapojí do mašiny a spojí i zbytek. Proudnici může spojit i za běhu nebo před terčem. Troják zapojí všechny tři spoje a běží tam, kam mu hadice dostačí. Když doběhne, pustí vodu tak, aby šla na dva proudy. Ty se pak musí trefit do terče. Když spadne lahev nebo jiná věc, kterou používají, útok končí. Nakonec se družstvům sečte čas.

Ludmila

Na několik otázek ohledně organizace a práce s dětskými hasiči jsem se zeptala Ludmily Konstantinovičové, velitelky mladých hasičů SDH Úterý.

Co tě dovedlo k tomu, abys šla k hasičům?
Vždy mi práce hasičů přišla velice zajímavá a smysluplná. A navíc jsem k hasičům měla velmi blízko, protože můj otec u nich působí od mládí.

V kolika letech jsi začínala?
Od 16 let jsem jezdila na soutěže, ale jen se dívat. Na soutěžích jsem fandila našemu chlapeckému týmu. A od 18 let jsem začala běhat sama.

Jak sis to představovala?
Nejdříve jsem tento sport vnímala jako hezké zpestření volného času. Později jsem zjistila, že za každým dobrým výsledkem se skrývá mnoho hodin usilovného tréninku.

Když jsi začínala, na jaké pozici jsi chtěla být?
Chtěla jsem být na proudu.

A dostala ses tam? Pokud ne, tak kde jsi nakonec byla?
Ano dostala, ale během roku jsem střídala, kde byla potřeba. Tím jsem si postupně oblíbila všechny pozice.

Co tě přimělo založit dětské družstvo?
Mám ráda děti a v našem městečku nebyl žádný mimoškolní kroužek. Od kolika let se může běhat? Existují již tzv. přípravky od 6 let. Takže prakticky od malička.(smích)

Slovníček neznámých pojmů

Proudnice
požární proudnice určená pro požární sport(poslední část našroubovaná na požární hadici-proudař jí míří na terč).

Troják
rozdělovač dvou proud. Páky na něm jsou vyrobené z ocele.

Mašina
přenosná motorová stříkačka,která po nastartování nasává vodu a zároveň po přepnutí páčky tlačí vodu do proudnic požárních hadic

Koš
sací koš, opatřen oblým závitem, k sání vody

Savice
pružná PVC hadice, vyrobená ze superelastického materiálu se spirálou, odolná proti otřesům

Hadice
požární zásahová hadice – délka 10m. (B širší průměr než C.)

Nikola Brzobohatá
ZŠ Kladruby


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek