Kladrubské snění

03.01.2011

Třípatrový dům

Občas přemýšlím o své budoucnosti. Mám několik plánů, ale o některých tuším, že se mi asi nikdy nesplní. I když… Kdo ví? Sen stát se letuškou, lékařkou, herečkou, zpěvačkou anebo kriminalistkou se splnit může. Budu si muset vybrat ale pouze jedno povolání a budu muset za svým cílem jít.

Pokud jde o rodinu, přála bych si mít dvě děti, nejlépe kluka a holku. Líbil by se mi také třípatrový dům, kde bych bydlela já se svým přítelem nebo manželem a nad námi i pod námi žili kamarádky se svými partnery. U domu by byla zahrada, o kterou by se staral zahradník, a bazén zapuštěný do země. A v garáži by stálo krásné auto… Jenže aby se mi tyhle sny splnily, musela bych být milionářka, což nebudu. A proto mi stačí mít hodného muže a mít kde bydlet a abych byla zdravá, a to nejen já, ale všichni lidé, na kterých mi záleží.

Nikola Brzobohatá
ZŠ Kladruby

Snění s rozvahou

Každý z nás si určitě někdy něco přál, o něčem snil. Někdo má skromné sny, jako je mít dobré kamarády, a někdo má zase sny velice ambiciózní, třeba být známý vědec. Pokaždé ale záleží na nás, co všechno jsme ochotni pro své sny udělat a někdy i obětovat. Na druhou stranu bychom také měli rozeznat hranice mezi snem a posedlostí.

Myslím, že by nemělo smysl snít o tom, že budu úspěšná modelka, když jsem stydlivá, anebo že budu výborná lékařka, když se bojím krve a injekce. Ale nikde není psáno, že nemohu navrhovat krásné šaty právě pro modelky, nebo pracovat ve výzkumném ústavu a podílet se tak na výrobě nových léků.

Samozřejmě se nám nemusí hned všechno podařit, proto se ale nesmíme nechat odradit prvním neúspěchem. Spíš bychom se měli zamyslet nad tím, co jsme udělali špatně, abychom se z chyb poučili a udělali to příště lépe. Také bychom se možná měli zamyslet nad tím, zda naše sny nejsou nad naše síly.

Každý má svůj sen a každý má možnost si ho alespoň částečně splnit a je pouze na nás, jak se k problémům spojeným s jeho realizací postavíme.

Proto mysleme na své sny a udělejme pro ně vše, abychom později nemuseli říkat: „kdybych já tenkrát …“ a „proč já jsem tehdy …“. Ale ani nezapomeňme být lidští a sebekritičtí, aby nám nikdo nemohl říci: „Ano, splnil sis svůj sen, ale nemáš nikoho, s kým bys ho sdílel a s kým by ses ze svého úspěchu radoval.“ Prostě není dobře, jak se říká, „jít přes mrtvoly“.

Kristýna Zezulová
ZŠ Kladruby

Všechno nejde hned

Každý má svůj životní sen, kterého se drží, a věří, že se mu jednou splní. Snít a plánovat je jednoduché, ale uskutečnit své sny může být trochu složitější. Můžeme dokázat leccos, můžeme být třeba policistou, hasičem, dělat modeling, nebo herectví, ale musíme si za tím jít. Musíme se snažit, abychom si své sny uskutečnili. Na druhou stranu musí ale naše sny být reálné. Nemůžeme chtít po rodičích velkého psa, když máme malý byt a navíc je brácha alergik. Nemůžeme chtít ve čtrnácti sporťák nebo kamion … A na některé sny si také zkrátka musíme chvíli počkat, nejde chtít všechno hned.

František Kaňok
ZŠ Kladruby


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek