Čtvrtá svíčka (už poslední)

24.12.2011

Dnes je Den D. Nikdo se nemůže dočkat Hodiny H, Minuty M a Sekundy S až zazvoní Zvonek Z a přiletí Ježíšek J. Jeho metody by mu mohla závidět i FBI: slyšeli o něm všichni, ale nikdo ho nikdy neviděl. Na místě činu zanechává spousty předmětů doličných, nikdy se nikomu nepodařilo vypátrat.

To Santa Claus je jiná nátura než Ježíšek. Pro svoji popularitu se neváhá snížit i k účinkování v mnoha béčkových a céčkových komediích, o sitcomech nemluvě. Rovněž zneužívá svou schopnost být na více místech ke komerčním účelům – podlézá u dětí zbohatlíků v obchodních domech a televizních reklamách. Všichni samozřejmě ví, že bydlí na Severním pólu. Tam je obsluhován skřítky-pochlebníky, kteří se rekrutovali z řad neúspěšných žokejů. Někteří hledači záhad a chyb ve filmech zjistili, že Claus ve skutečnosti žije ve střední Evropě, na místě zvaném Pražský hrad. Autorce článku se tyto informace nepodařilo ověřit.

Santa Claus rovněž zaměstnává ansábl devíti sobů vedený rudonosým Rudolfem, věčným ožralou. Tato společnost je každý rok obměňována. Nám se podařilo získat slova jednoho vyčerpaného soba, jehož výpověď vrhá na celou výměnu nové světlo: “Nedalo se to vydržet. Těžko říct, zda je těžší Santa nebo dárky pro 267 miliónů Američanů. Byl to fakt zápřah. A teď mne omluvte, musím si vzít prášky na klouby.”

Santova obezita je opravdu veřejným tajemstvím. Byla mu několikrát nabídnuta odborná pomoc, ovšem bezúspěšně. Ani ostatních vlastností, přisouzených mu společností Coca-Cola, se Santa Claus nemíní vzdát. Ovšem kromě vousů, které nosí na gumičce. Tato netradiční změna vizáže se dá vysvětlit dvěma způsoby – vadily mu děti, které ho tahaly za plnovous (podle amerického Svazu realistů) nebo protestně odmítl podobnost s Dědou Mrázem, který byl v té době považován za představitele Sovětského svazu (dle Sdružení amerických vlastenců). Záhadou zůstává, jak se Santa při své nadváze provleče komínem. Pravděpodobně používá stahovací gumový pás.

Santa Claus samozřejmě není jediný, kdo nosí dárky. V Rusku bývá častou přičinou vánočných sporů záměna tetičky ze Sibiře za Babu Jagu. Posledních několik let je problémem nadměrný výskyt švédských vánočních skřítků Tomtenů v Evropě, z čehož Kulturní rada EU obvinila firmu Ikea. Ta ale argumentovala tím, že většinu svých výrobků ve Švédsku nevyrábí. V současnosti probíhá prošetřování ve firmách H&M, Oriflame a Sony Ericsson. Společnosti Saab a Volvo byly vyloučeny, protože jejich vedení je umístěno v USA a Číně. Co když to byl ale jen Tomtenův chytrý tah? Stane se Tomten stálou součástí našich Vánoc? Může za globální krizi? Sídlí Santa Claus opravdu na Pražském hradě? Zhubne? Nechá si znovu narůst bílý plnovous? To ukáže jen čas…

Anna Kolářová
ZŠ Komenského, Horažďovice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek