Dudlajdá!

11.11.2011

Je druhý listopadový týden a to znamená co? Ano, Vánoce jsou tady!

Je to jako epidemie – na konci října začne půdu nenápadně prozkoumávat Mikuláš, takticky vrhající adventními kalendáři, perníčky s čertem a buráky za účelem prostudování zájmu trhu. Postupně začínají Krtečci a Ladovi koledníci z adventních kalendářů zbaběle ustupovat záplavě stromečků, punčoch, andílků, rozzářených dětských obličejů a – co je nejhorší – Santa Clausů.

Na světě je tolik krásných nosičů dárků – Ježíšek, různí skřítkové, kozel, Děda Mráz, čarodějnice… A všichni výrobci vánočních cukrovinek, dekorativních předmětů a nevkusných ponožek pro tchyně musí používat zrovna Santu Clause?! Nemáte pocit déjà vu? Ano, vyprávěla jsem o tom už loni. Nemáte pocit déjà vu? Ano, vyprávěla jsem o tom už loni. Nemáte pocit déjà vu? Ano, tuhle větu jsem napsala už třikrát!

Co je skutečně tragické, je nedostatek kalendářů v kancelářích vedení obchodních řetězců. Zákazník pak žije uprostřed listopadu v přesvědčení, že Vánoce jsou za dveřmi. Nejsou. Valí se na nás jen z automatických dveří superhypermarketů.

Možná se divíte, proč tímto článkem fenomén listopadových Vánoc ještě posiluji. Já se ale jen snažím porazit bezcitné producenty čokoládových figurek se Santou jejich vlastní zbraní.

Anna Kolářová
Gymnázium Strakonice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek