Jak přežít podzim

22.09.2011

Pevně věřím, že nejsem jediná, kdo nesnáší sychravé počasí. Mám radši sněhovou vánici než to anonymně ocelové nebe, ze kterého se každou chvílí můžou začít sypat vločky, kapky nebo trakaře. V tomto počasí nemám chuť se smát, natož psát něco humorného. Pokud se cítíte stejně, můžete buď nasednout na letadlo do Karibiku a vrátit se až za půl roku, nebo se inspirovat mými vyzkoušenými postupy:

1) Oblečte se.

Ne, nemyslím si, že tento článek čtou otužilci a příznivci nudismu – mám na mysli nejrozšířenější outfit džíny-tričko-mikina. Možná, že vám to naprosto vyhovuje, ale ve mě i obyčejný tlustý svetr vyvolá příjemný pocit. Aby se mi ráno lépe čekalo na autobus, klidně si vezmu šálu, i kdybych ji nazpět měla vláčet v třicetistup­ňovém vedru.

2) Kašlete na zdravou výživu.

Na podzim se nejvíc přibírá, protože tělo sbírá energii na zimu, takže máte větší chuť na cukr. Možná je to nedostatkem sebekázně, ale já se vždycky podvolím. Prostě si nedokážu představit podzimní den bez čokolády/nuge­ty/brusinkové šťávy zalité horkou vodou. Udělejte jednou výjimku a dejte si do nosu.

3) Vypněte počítač, otevřete knížku.

Mně osobně nikdy počítač náladu nezvedne, jen zabije vzácný čas. To samé platí o televizi. Radši čtěte. Nemusí to být zrovna Ovidiovy Proměny, stačí cokoli, co vás baví. To pro vás bude možná i přínosnější. Není nic lepšího než se zavrtat do deky a snít o svých oblíbených literárních hrdinech/hrdin­kách/hrdinčatech.

4) Udělejte něco neobvyklého.

Je jedno, jestli si oblečete něco, co se naprosto vymyká vašemu obvyklému stylu; vyzkoušíte neobvyklý sport; upečete si oblíbené vánoční cukroví, i když je půlka září; zůstanete ve vyhřáté vaně tak dlouho, dokud nebudete vypadat jako obrovská křížala; vyrobíte cokoli; necháte se ostříhat nebo půjdete poprvé v životě na koncert vážné hudby.

5) Uklízejte.

Možná to nezní jako rada pro zlepšení nálady, ale třeba objevíte věci, o nichž jste ani nevěděli. Také můžete vyrazit na půdu nebo se vypravit za prababičkou a zeptat se jí, co ráda dělala, když byla malá. Minulost je úžasná.

6) Představujte si.

Děláme to každý, i když si to někdy nepřiznáváme. Zavřete se do svého pokoje a představujte si. Cokoli.

A jako bonus jedna rada, kterou jsem zrovna příliš důkladně neprozkoušela…

7) Sportujte.

Anna Kolářová
Gymnázium Strakonice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek