Kurz optického pletí aneb Využijte fyziku i na vašem záhonku!

30.09.2011

Kdo rád pleje, ať se přihlásí! Teď se zakloňte a podívejte se nad sebe. Pokud vidíte svou ruku, přestaňte okamžitě číst; pokud ne, směle pokračujte dál. Tak zaprvé – vítám ty, které, ač rádi plejí, přemohla zvědavost a pokračují ve čtení i za cenu, že možná přijdou o svého koníčka. Já patřím mezi lidi, kteří zahrádkaření neberou jako relax, ale jako smutnou povinnost. Ne, skutečně necítím „vnitřní klid pokaždé, kdy nořím ruce do hlíny“. Pomineme-li riziko tetanu (to by ten klid mohl být také věčný), je zde ještě nezanedbatelné riziko ruční práce. Uvítám tedy jakékoli možnosti tuto činnost zkrátit. S geniálním řešením přišla má sestra, která vlastní všechna autorská práva na optické pletí). Tak jako tak nemůžete NIKDY odstranit ze záhonku všechen plevel. Odstraňujte tedy účelně. Je jen na vás, kdy s pletím přestanete.

Takže:

∙ Vyčistěte cestičky. Váš záhonek neuvěřitelně prokoukne, když budou cestičky působit skoro jako běhouny. To samé platí i o neosázených plochách.
∙ Odstraňte plevel převyšující ostatní zeleň. Nejen že nebude květinám či zelenině stínit, ale záhonek bude vypadat upraveně.
∙ Vytrhejte kvetoucí plevel. Když seberete Lady Gaga kostým, nikdo si jí ani nevšimne. Váš záhonek v zahradě představuje totéž jako Lady Gaga v popové hudbě. To je také důvod, proč se obyčejně nehnojí syrovým masem.
∙ Zatočte s výrazným plevelem. Zůstaneme-li u příkladu pop music, vězte, že odstraněním kozího pysku a pampelišek zahynul Michael Jackson. A pozor – nechávat kořínky je jako stavět mu zlatou bustu na Letné!
∙ Vyplijte dobře viditelná a osvětlená místa. To snad ani není nutné vysvětlovat.
∙ Vyplijte zbylý plevel. Abych pravdu řekla, já tento bod nikdy nedotáhla do konce…

Anna Kolářová
Gymnázium Strakonice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek