Může Usámova maminka otáčet hlavou?

20.05.2011

Jestli na novinařině něco nesnáším, pak jsou to ta střídající se období. Samozřejmě, neúprosné termíny vám také udělají (nejen) v tvůrčím životě pěknou paseku, ale mnohem horší je střídání tzv. okurkových sezón s obdobím, kdy se neděje naprosto nic. To bývám ráda i za to, že napadne o pár centimetrů sněhu víc. A to mluvím o zimě v mírném přechodném pásu; kdyby to bylo v létě, to by byla aférka! Ale abych se vrátila od svého oblíbeného (je to tak trochu z nouze ctnost) tématu „okurkových“ článků k tématu toho dnešního – vlastně si sama ani nejsem jistá, jak dopadne spojení zabití Usámy bin Ládina, oslavných vět u příležitosti Dne matek a mé momentální neschopnosti otočit hlavou o víc jak pět centimetrů.

„Tak nám zabili Ferdinanda.“ Touto větou vstupuje kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války na českou literární půdu. A s lehkou obměnou by se dala použit i ke shrnutí článků, kterými nás světový i český tisk zavalila 2. května. Usáma bin Ládin, vůdce teroristické organizace Al-Káida, je mrtvý. A abych se vyjádřila jiným citátem: můžete s tím nesouhlasit (jako Petr Hájek), můžete se dokonce i rozčilovat (jako členové Al-Káidy), ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.

Matky jsou velice specifickými živočichy. Každá sebezbytečná událost u nich vyvolá zvýšení tlaku a naopak některé věci berou s takovou samozřejmostí, až se člověk diví. Mají sklony kritizovat to, co se kritizovat dá (i to, co se nedá). Člověk si u nich nemůže být jistý NIKDY s NIČÍM. Ale, koneckonců, daly nám život a mají nás rádi, takže pokud jste Den matek propásli, zítra si přivstaňte a doneste jí snídani až do postele (pokud bydlí 5O kilometrů od vás, přivstaňte si ještě dřív).

Nikdy bych neřekla, že mi bude tak chybět otáčení hlavou. Rodiče stále tvrdí, že v mém věku nejsou zatuhlé svaly tlačící na nerv normální. Nejhorší na tom je, že to má matka svádí na všechno, na co si vzpomene. Jen čekám, kdy se dozvím, že za to může neuklizený stůl, dvojka z chemie nebo desetiminutové volání s kamarádkou.

Jen jednu věc nezkoušejte – na veřejné oslavě Dne matek neříkejte větu “Tak nám zabili Usámu.”, pokud nedokážete otočit hlavou. Teroristé jsou (jak víme z bondovek a jiných akčních filmů) všude a nikdy nevíte, kdo vám stojí za zády …

Anna Kolářová
ZŠ Komenského, Horažďovice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek