Novoroční předsevzetí

12.01.2011

Novoroční předsevzetí bývají často vděčným námětem pro fejetony a jiné žertovné články. Já jsem se rozhodla pojmout toto téma seriózně. Novoroční předsevzetí jsou totiž velice důležitým tématem, i když zatím nepříliš dobře probádaným. Je tématem velice zajímavým i z hlediska filozofického.

První problém – proč právě na Nový rok? Proč vlastně všem tak záleží na tom, že se jedno číslíčko v kalendáři změní? Nemluvě o tom, že tento svátek není napříč světem ve stejný den. Na Dálném východě se slaví asi o dva měsíce později. A proč bychom vlastně měli slavit přirozený, periodický pohyb nebeských těles? Vlastně bychom si mohli dávat předsevzetí pokaždé, když vynášíme obsah odpadkového koše do popelnice, jelikož je to rovněž periodicky se opakující děj.

Některá novoroční předsevzetí také neprospívají zdraví. Po vánočním stresu by si měl přece každý hlavně odpočinout a ne si dávat předsevzetí ve stylu „za tři měsíce zhubnu deset kilo”, „vylepším si známky na pololetním vysvědčení” nebo „v práci povýším”. Tato předsevzetí jsou téměř vždy nesplnitelná a jsou jen zdrojem vnitřního napětí a stresu.

Na druhou stranu je ale pěkné mít jasný cíl, za kterým jít. Měl by být ale dosažitelný. Pokud vaše kůže není k rozeznání od křížaly, pak vám ani předsevzetí „omládnu” nebude moc platné.

Anna Kolářová
ZŠ Komenského, Horažďovice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek