První svíčka

05.12.2010

Dlouho jsem se rozhodovala, jestli mám napsat sloupek o Black Friday (Černém pátku), sněhu nebo předvánočním ruchu. Nakonec jsem se rozhodla, že každý adventní týden napíši jeden sloupek (od toho ten nezvyklý nadpis), kde budu psát o tom, co se mi ten týden honí hlavou.

Takže abychom to vzali po pořádku – před týdnem se v USA konal svátek slev a konzumu – Black Friday. V podstatě je to den, kdy tisíce Američanů vyrazí do obchodů, kde jsou obrovské slevy. My v Čechách jen valíme oči na davy lidí, kteří proudí do obchodů. A Lenin se nejspíš obrací v mauzoleu.

O víkendu napadlo mnoho sněhu, který (kupodivu) vydržel. Sníh dodává našemu městečku až romantický nádech, ale jen do té doby, než se podél cest začnou tvořit hnědé hromádky a lidem podkluzují nohy na rozmočené břečce. Radost ovšem mají všichni ortodoxní lyžaři, bobaři, sáňkaři a budoucí architekti a sochaři, provozující stavbu sněhuláků.

Příští týden nás ve škole čeká Mikuláš. Na té naší je tradice, že za Mikuláše, čerty a anděly chodí deváťáci. Bývá to dobrá výmluva k nepřítomnosti při písemce, takže se v naší třídě najde asi třináct čertů. Mladším dětem proto doporučujeme zajistit si únikové východy. O dopadu této akce na psychiku dětí, učitelů, kolemjdoucích, uklízeček a ostatních, co se k tomu nachomýtli, si povíme příště.

Anna Klářová
ZŠ Horažďovice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek