Podzim

08.10.2010

Venku se barví listí do červena. Začíná podzim. Je čas, aby nám češtináři začali dávat za úkol slohy jako „Barvy podzimu“, „Malíř s paletou z podzimního listoví“, „Období plné barev“ nebo „Když se příroda chystá ke spánku“. Netuší ovšem, jaký si tím způsobí nervový otřes.

Když například učitel zádá téma „Podzim“ a požaduje práci na jednu stránku, občas se najde výtečník, jehož práce vypadá zhruba takto: „Podzim je velmi krásné období. Ze stromů padá listí. Jeho krásné barvy jsou tyto:“ a vyjmenuje na zbytek stránky všechny odstíny, barvu „zlatého retrívra překvapeného svěží letní bouřkou“ nevyjímaje.

To samé se děje i o výtvarné výchově. Občas se totiž najde expresionista, kterého vyučující překvapí žádostí o umělecké dílo na téma „Podzim“. Výsledkem obyčejně bývá velice depresivní obraz znázorňující nevinná dítka, jež jdou poprvé poskvrnit svou mysl školou.

Se slzou v oku vzpomínám, jak jsem (ještě coby malá dívenka) sbírala kaštany a pěkně barevné listy. Teď je pro mě podzim dobou opakovacích písemek. Ačkoli… v kapse kabátu jeden kaštan mám a v učebnici češtiny se mi lisují dva červeno-oranžové listy…

Anna Kolářová
ZŠ Komenského, Horažďovice


téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek