Z deníku školačky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

25.05.2011

Miluji Anglii! Od londýnské katedrály po jeden z těch řadových cihlových baráčků v Oxfordu, od Jejího Veličenstva Alžběty II. po jednu z těch krásných huňatých oveček pasoucích se na stráních východní Anglie, od Earl Grey Tea po jejich obří tousty. To je jen několik nahodilých důvodů, proč jsem se po třech letech znovu vypravila do Anglie.

přečíst Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Může Usámova maminka otáčet hlavou?

20.05.2011

Jestli na novinařině něco nesnáším, pak jsou to ta střídající se období. Samozřejmě, neúprosné termíny vám také udělají (nejen) v tvůrčím životě pěknou paseku, ale mnohem horší je střídání tzv. okurkových sezón s obdobím, kdy se neděje naprosto nic. To bývám ráda i za to, že napadne o pár centimetrů sněhu víc.

přečíst Může Usámova maminka otáčet hlavou?
 

Měla jsem to být já!

12.05.2011

Královna Alžběta II. zakázala zesměšňování královské svatby. Zdravím tedy Jejich Excelence Královské Cenzory a vzkazuji jim, že všechno beru velice vážně. Jsem koneckonců redaktorka Romano Voďori, velice seriózního časopisu.

přečíst Měla jsem to být já!

Jeptišky, Poláci a kněží začínají invazi!

11.05.2011

Asi tak by vypadal titulek, pokud by se redaktor bulvárního plátku vrátil z Říma. Pro všechny výše uvedené bylo blahořečení Jana Pavla II. velkou událostí. Pokud to ovšem nebyli monarchisté nebo příznivci hokeje. Prostě a stručně – okurková sezóna rozhodně nehrozí.

přečíst Jeptišky, Poláci a kněží začínají invazi!
 

Ať žijí Velikonoce! (verze 2.0)

21.04.2011

Velikonoce jsou opět za dveřmi. Teprve teď lituji, že jsem v tom fejetonu, který jsem psala před rokem, vyčerpala všechny tradice i vtipy, což má nepříznivý účinek na kvalitu tohoto sloupku… Nejsou to jen peníze, s kterými se má šetřit.

přečíst Ať žijí Velikonoce! (verze 2.0)

Jaro je tady!

15.04.2011

Začalo to velice nenápadně. O jarních prázdninách (opravdu netuším, proč se jmenují “jarní”, když zrovna v tu dobu je všude půl metru sněhu; patrně kvůli zmatení mimozemšťanů v případě napadení Země) nečekaně svítilo slunce tak, že jsem si jako suvenýr přivezla opálení.

přečíst Jaro je tady!
 

Návštěva plaveckého bazénu

05.04.2011

Moji rodiče konečně dosáhli svého – chodím každý týden plavat. A není to žádný med.

přečíst Návštěva plaveckého bazénu

Po nás potopa

29.03.2011

Bylo to ráno jako každé jiné – Godzilla se vzbudila časně díky paprskům jarního slunce. Proč jen musí bydlet tak blízko u “Země vycházejícího slunce”? Se stejnou samozřejmostí s jakou lidé zamáčknou budík, vyfoukla z nozder mrak, aby nemusela vstávat.

přečíst Po nás potopa
 

Lenoši – hybná síla pokroku

22.03.2011

Pohyb je označení pro situaci, kdy hmotné objekty mění svůj tvar, vzájemnou polohu, velikost, skupenství, chemické složení, tepelné, magnetické a elektrické vlastnosti apod.

přečíst Lenoši – hybná síla pokroku

Obleva

21.01.2011

Opravdu bych nerada, aby se z mé rubriky stala vlajková loď meteorologických nadšenců, ale skutečnosti, že venku sníh taje, se prostě nevyhneme. Uznávám, že téma „počasí“ se v mých článcích objevuje poměrně často.

přečíst Obleva
 

Novoroční předsevzetí

12.01.2011

Novoroční předsevzetí bývají často vděčným námětem pro fejetony a jiné žertovné články. Já jsem se rozhodla pojmout toto téma seriózně. Novoroční předsevzetí jsou totiž velice důležitým tématem, i když zatím nepříliš dobře probádaným. Je tématem velice zajímavým i z hlediska filozofického.

přečíst Novoroční předsevzetí

Třetí svíčka

18.12.2010

A je to tady. Jen týden do Vánoc! Je čas posílání přáníček, pečení cukroví a nákupování dárků na poslední chvíli. Že ještě nic nemáte nebo jste to odložili na poslední chvíli? Tak to tedy vítejte v klubu.

přečíst Třetí svíčka
 

Druhá svíčka

10.12.2010

Domácnosti navštívil Mikuláš. Ano, tato trochu infantilní tradice má u nás své zastání. Kdo by přece věřil v nadpřirozenou bytost, která má shodou okolností boty vašeho strýce, vede s sebou umouněný zjev podobný vašemu bratranci po týdnu bobříka nemytí nebo blonďatou a vychrtlou postavu, jejíž předkus nezapře podobnost s tím tetiným.

přečíst Druhá svíčka

První svíčka

05.12.2010

Před týdnem se v USA konal svátek slev a konzumu – Black Friday. V podstatě je to den, kdy tisíce Američanů vyrazí do obchodů, kde jsou obrovské slevy. My v Čechách jen valíme oči na davy lidí, kteří proudí do obchodů. A Lenin se nejspíš obrací v mauzoleu.

přečíst První svíčka
 

Jak napsat povídku do školy

26.11.2010

Pevně doufám, že jste si, milí čtenáři, oblíbili návody jako Jak se stát supermanem nebo Jak napsat sloupek o ničem. Následující článek bude podobného rázu. Hodit se vám může u maturity stejně jako v běžném školním životě.

přečíst Jak napsat povídku do školy

Zimní spánek

19.11.2010

Příroda je nevyzpytatelná. Do medvěda nebo ježka mám dost daleko, ale venkovní počasí se mě snaží neustále zahnat do postele. Ten studený přechod mezi podzimem a zimou opravdu není mým oblíbeným obdobím.

přečíst Zimní spánek
 
1 | 2 | 3

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek