Téma

Tanec? Ano. Melbourne Shuffle!

04.05.2011

Je krásné letní předprázdninové odpoledne. Čekám na autobusové zastávce a letmo pomrkávám po ostatních lidech a studentech, kteří znuděně sedí na počmáraných lavičkách a rozhlíží se stejně zvědavě jako já. Sklopím hlavu a potichu přemýšlím, jak mohu zabít dvacetiminutový čas.

přečíst Tanec? Ano. Melbourne Shuffle!

Tanec mi dává životní cíl

18.04.2011

Když jsem byla malá holka, často jsem tancovala. Při sledování filmů o tanci v televizi se mi líbilo, jak lidé tančí a jaké krásné oblečení mají. Napadalo mě, že bych mohla také tancovat, že by mě to určitě bavilo.

přečíst Tanec mi dává životní cíl
 

Překročit vlastní stín: Fotbalem ze slumu

15.04.2011

„Každý, kdo se v Evropě prosadí, je pro nás Afričany hrdinou,“ tvrdí Samuel Eto´o, hvězda Internu Milán a trojnásobný vítěz Ligy mistrů. Nebezpečný útočník, dnes už čtyřnásobný nejlepší fotbalista Afriky, vyrůstal v chudinských chatrčích na okraji kamerunského města Douala.

přečíst Překročit vlastní stín: Fotbalem ze slumu

Anketa: Pěšky nebo výtahem?

09.04.2011

Někdo sportuje rád a snaží se být neustále v pohybu, jiný fyzickou aktivitu nevyhledává a někdo se dokonce sportu vyhýbá, jak jen může. Rozhodli jsme se formou ankety zjistit, jak jsou na tom lidé v našem okolí – jestli je nějaký rozdíl mezi oblíbenými sporty mužů a žen, jak se liší sportovní aktivity „náctiletých“ a dospělých…

přečíst Anketa: Pěšky nebo výtahem?
 

Poradna: Proč má česká mládež problémy s nadváhou

05.04.2011

Průzkumy ukazují, že české děti jsou deváté nejtlustší na světě. To znamená, že jsou obéznější než v drtivé většině jiných zemí. Před námi jsou například USA, Portugalsko, Španělsko či Řecko. Naopak Slováci zaujímají třetí příčku od konce. Obecně má největší problém s nadváhou mládež mezi jedenácti a patnácti lety.

přečíst Poradna: Proč má česká mládež problémy s nadváhou

Mário Bihári: „Slepí se ve sportech omezovat nemusí“

27.03.2011

Mário Bihári (1977), romský hudebník a sportovec původem ze Slovenska, v osmi letech oslepl, což do značné míry předznamenalo jeho další život. Jako malé dítě se tak ocitl na internátní škole pro nevidomé v Levoči, daleko od své rodiny.

přečíst Mário Bihári: „Slepí se ve sportech omezovat nemusí“
 

Lenoši – hybná síla pokroku

22.03.2011

Pohyb je označení pro situaci, kdy hmotné objekty mění svůj tvar, vzájemnou polohu, velikost, skupenství, chemické složení, tepelné, magnetické a elektrické vlastnosti apod.

přečíst Lenoši – hybná síla pokroku

Osvětimské kufry

07.03.2011

Naše třídní učitelka, historička, zorganizovala výlet do koncentračního tábora Osvětim. Bylo to zrovna ve dnech polského leteckého neštěstí. Všichni jsme byli hrozně zvědaví, co se dozvíme o hrůzách, které tam lidem za druhé světové války dělali. Když jsem se to postupně dozvídala, dělalo se mi mnohdy špatně a bylo mi těch lidí líto.

přečíst Osvětimské kufry
 

Hospodská rvačka

07.03.2011

Jednou měl můj táta konflikt s jedním chlapem v hospodě, který se navážel do jeho kamaráda. Nejdřív to začalo nadávkami, které se potom proměnily ve fyzické násilí. Začali do sebe bouchat čím dál víc a silněji.

přečíst Hospodská rvačka

Anketa: Jak jste na tom s konflikty?

01.03.2011

Každý se hádá, přitom málokdo má konflikty a neshody rád. Jak jste na tom vy? Hádají se spíš lidé mladší nebo starší? A jsou ženy opravdu hašteřivější, jak se říká? Rozhodli jsme se proto udělat anketu a zjistit, jak jsou na tom lidé s konflikty doopravdy.

přečíst Anketa: Jak jste na tom s konflikty?
 

Jak se správně hádat aneb řešení konfliktů

07.02.2011

Většina lidí si přeje, aby žádné konflikty a hádky nebyly a všichni si vzájemně rozuměli. To však není možné, hádky patří k životu a patří i k dobrým vztahům. Záleží ovšem na tom, co z konfliktu uděláme a jak s ním budeme zacházet. Konflikt totiž může obohatit naše zkušenosti, můžeme se díky němu posílit a něco nového poznat. Naopak je určitě škoda, pokud špatně vyřešená hádka zkazí jinak hezký vztah.

přečíst Jak se správně hádat aneb řešení konfliktů

Víc než jen kamarádky

02.02.2011

Byly jsme víc než nejlepší kamarádky. Měly jsme k sobě vztah spíše jako sestry. Nemohly jsme být jedna bez druhé. Když jsme něco dělaly, tak jedině spolu…

přečíst Víc než jen kamarádky
 

Dosáhnout svého

31.01.2011

Fotopříběh kladrubské redakce, který názorně popisuje, k čemu může dojít ve školní třídě, kde různí jedinci vyznávají různé hodnoty.

přečíst Dosáhnout svého

Mrknutím oka

24.01.2011

V životě se vyskytuje mnoho překážek a jednou z nich jsou konflikty. Ty mohou vzniknout mrknutím oka. Stačí, když mají dva lidé rozdílné názory, a spor je na světě. To, že může konflikt vzniknout, ani nevíme jak, je jedna věc.

přečíst Mrknutím oka
 

Člověk versus člověk

21.01.2011

V tomto článku se budu zabývat konflikty sice mezi lidmi, ale v trochu větším měřítku. Zaměřím se na konflikty válečné. Ty pronásledují člověka od dob, co spatřil světlo světa, a nedají mu nikdy spát. Již v pravěku se vedly různé sebemenší bojůvky o kořist. Tehdy však měly podle mě ještě smysl, protože na nich záviselo přežití celého společenství.

přečíst Člověk versus člověk

Petra Procházková: Když ve válce není voda, pije se Coca-cola

18.01.2011

Petra Procházková (1964) získala celosvětový věhlas jako válečná novinářka. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1992 odjela jako zahraniční zpravodajka Lidových novin do Moskvy. Tam začala psát své první texty o konfliktu v Abcházii. Proslavila se zejména svými reportážemi z válkou postiženého Čečenska, kde také několik let žila.

přečíst Petra Procházková: Když ve válce není voda, pije se Coca-cola
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek