Téma

Když reálný život nestačí aneb útěky do virtuálních světů

09.02.2012

Proč se různé skupiny lidí vždy přesouvaly v rámci určité lokality, případně mezi nimi? Možná se chtěly vyhnout skutečnosti, že jim na původním místě nevyhovují podmínky. Nebo faktu být vytlačen skupinou jinou, jež se snaží případné výhody místa využít ve svůj prospěch. Dnes už v době kočovných kmenů, které by si hájily svá území a střežily je jako oko v hlavě, nežijeme. Snad každý v západních zemích má své místo pro život.

přečíst Když reálný život nestačí aneb útěky do virtuálních světů

Poradna: Musím se stěhovat...

01.02.2012

Přestěhování představuje významnou změnu, která se projevuje v mnoha oblastech života. Dospělý člověk se na ni může připravit a podle toho se také chovat. Naproti tomu děti jsou závislé na rozhodnutí rodičů. Stěhování pro ně přináší ztrátu důvěrně známého prostředí a rozloučení s kamarády.

přečíst Poradna: Musím se stěhovat...
 

Útěk na východ

25.01.2012

Píše se začátek dvacátého století, jmenuji se Ema Lon Blanot a je mi deset let. Moje maminka Louisa je nádherná dáma a vynikající hudebnice, otec Chaun je známým majitelem banky.

přečíst Útěk na východ

Cesta Performance

18.01.2012

Dvojice umělkyň – Darina Alster a Veronika Slámová – se letos v srpnu rozhodla vydat na čtrnáctidenní pouť, která byla zároveň veřejným představením pro ty, jež na své neobvyklé cestě potkávala. Není to poprvé, co do veřejných míst přinesla tento druh umělecké činnosti. Ptáte se proč? Chce, aby umění porozuměli i lidé, kteří se o něj jinak příliš nezajímají, tedy ti, již například nechodí každou neděli do galerií. A jak umělkyně dodávají, v současném umění jim i schází názor a věrohodnost.

přečíst Cesta Performance
 

Hana Gáborová: Za mužem do Čech

17.01.2012

Hana Gáborová (1948) pochází z romské osady u slovenských Mengusovců. Dnes žije se svou rodinou v západočeském Stříbře, kam se podobně jako většina Romů po druhé světové válce odstěhovala za prací. Ta totiž v poválečném Slovensku, na rozdíl od českého pohraničí, nebyla. Hana Gáborová má dva syny, dvě dcery a osm vnoučat. O svých životních osudech a změnách způsobených svým příchodem ze Slovenska do Čech vypráví v následujícím rozhovoru.

přečíst Hana Gáborová: Za mužem do Čech

Stáhněte si komiks o závislosti na PC

21.12.2011

Stáhněte si v PDF komiks Ladi Gažiové o matce závislé na počítačových hrách.

přečíst Stáhněte si komiks o závislosti na PC
 

Helena Třeštíková: Droga je daleko mocnější, než jsem tušila

17.12.2011

Přední česká dokumentaristka Helena Třeštíková (1949) se věnuje zejména časosběrným filmům, v nichž po léta sleduje život a osud konkrétního člověka. Hrdinkou jejího posledního, cenami ověnčeného celovečerního filmu byla drogově závislá Katka. Mladou ženu a její boj s narkomanií natáčela dlouhých čtrnáct let. Jak práce na dokumentu probíhala a jak se jeho autorka se smutným osudem hlavní protagonistky vypořádávala? O tom všem Helena Třeštíková otevřeně hovořila.

přečíst Helena Třeštíková: Droga je daleko mocnější, než jsem tušila

Neodolatelně sladká

13.12.2011

Kamarádčina mamka pracovala v čokoládovně, kde zaměstnanci dostávali čokoládu zdarma. Ona sama už ji nemohla ani cítit, ale nosila ji domů. A tak si naše kamarádka postupně vybudovala závislost na čokoládě už odmalička.

přečíst Neodolatelně sladká
 

Myslím si, že můj kamarád bere drogy a je závislý

06.12.2011

Drogy vždy byly a budou lákadlem, často i módní záležitostí. Otázkou je, v jaké míře a zda prvotní vzrušení a potěšení nevystřídají později zdravotní potíže a problémy v rodině a s jinými lidmi. Stačí zhlédnout dokument Katka nebo si přečíst knihu My děti ze stanice Zoo a člověka možná sama přejde chuť experimentovat. Pokud ale převáží zvědavost nebo zoufalství, může se člověk potýkat s vážným problémem závislosti.

přečíst Myslím si, že můj kamarád bere drogy a je závislý

Tuhle závislost jsem překonala!

30.11.2011

Znáte to. Dospělý člověk přijde z práce a jde si popovídat s partnerem, jaký byl jeho den. Nebo si prostě sedne k novinám, uvaří si šálek kávy a přečte si, co je nového. U nás teenagerů tomu tak bohužel není. Jak jistě všichni víte, v poslední době se na internetu postupně objevil dříve méně známý, dnes zato o to víc proslulý Facebook.

přečíst Tuhle závislost jsem překonala!
 

Fet, telenovely a cigára

29.11.2011

Když se člověk sám nad sebou zamyslí, dojde mu, na čem všem je závislý. Přestože já sama jsem závislá například na různých jídlech, je přeci jen větším problémem moje závislost na televizi. Nejhorší jsou nekonečné telenovely. To se od televize neodtrhnu. Tyhle seriály mi dost změnily život. Celé dny sedím doma a nikam nechodím. Berou mi všechen volný čas, už nemám ani kamarádky. Nezajímají mě třeba ani kluci, móda nebo sport.

přečíst Fet, telenovely a cigára

Závislost začíná už u mateřského prsu

24.11.2011

Každý jsme na něčem závislý. To je fakt. Je zbytečné se tomu bránit. Ať už se jedná o drogy (což bych žádnému ze čtenářů nepřála), čokoládu, kávu, učení (ano, mezi námi se pohybuje i několik takových maniaků), společnost nebo životní styl… Pořád nic? Dobrá, pokud jste naprosto nezávislí, přestaňte dýchat.

přečíst Závislost začíná už u mateřského prsu
 

Chanov – místo pro život

16.11.2011

O Chanově si spousta lidí myslí jen to nejhorší. Ošklivá místa tu sice najdeme, ale jsou tu i místa moc hezká, kde se cítíme dobře. Dnes se navíc sídliště opravuje, za pár měsíců bude zbrusu nové. Abychom vám ty dvě tváře Chanova přiblížili, ukážeme vám různé možnosti, na které u nás narazíte. Je jen na vás, kterou z nich tady budete hledat.

přečíst Chanov – místo pro život

Tučný deník

15.11.2011

I když na světě setrvávám teprve relativně krátkou dobu, a tím pádem jsem neměl možnost nasbírat mnoho zkušeností, přeci má mysl postřehla něco, co mi definitivně převrátilo náhled na společnost.

přečíst Tučný deník
 

Milovat svého nepřítele

14.11.2011

O Fb neboli Facebooku bych mohl psát donekonečna. Od nepříliš zasloužené chvály bych se mohl dostat až po jeho negativní vlivy na jedince, potažmo společnost. Já se na něj ovšem podívám jako bývalý závislý „facebookář“.

přečíst Milovat svého nepřítele

Marie Havlenová-Saudková: Umět říct drogám NE

10.11.2011

Úspěšná malířka Marie Havlenová Saudková (1978) svedla ve svém mládí dlouhý boj s tvrdými drogami. Závislost na návykových látkách přivedla dceru známého českého fotografa Jana Saudka na tři roky do vězení. Nakonec ale nad drogami vyhrála. Dnes je šťastně vdanou matkou tří dětí, věnuje se malování a pomoci lidem, kteří se ocitli ve stejné situaci jako kdysi ona sama.

přečíst Marie Havlenová-Saudková: Umět říct drogám NE
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek