Téma

Kam s nimi? (O životě odpadků u našich i vzdálených sousedů)

09.11.2011

Šnek obývá ulitu a je doma v přírodě, liška žije v noře a je doma v přírodě, člověk bydlí v lidském příbytku a stejně tak je doma v přírodě. Šnek ani liška z toho příliš moudří nejsou – a bodejť by byli! Ovšem ani člověk moudrý, tedy homo sapiens, není často natolik rozumný, aby považoval přírodu za svůj přirozený domov. Příliš často má za to, že poklizením na svém vlastním dvorku končí jeho péče o prostředí, ve kterém žije.

přečíst Kam s nimi?  (O životě odpadků u našich i vzdálených sousedů)

Desatero odpovědného teenagera neboli jak žít a neškodit

08.11.2011

Je sobota ráno. Před tebou je obvyklý program – nákup, zkouknutí nových zpráv na Facebooku, zábava s kamarády a večer opět domů. Budeš je i dnes dělat zaběhnutým způsobem, nebo zkusíš něco nového?

přečíst Desatero odpovědného teenagera neboli jak žít a neškodit
 

Ekologicky šetrný hamburger

01.11.2011

Lezou vám přeplněné popelnice na nervy a nechápete, kde se bere tolik odpadků? Jsou součástí našeho života již od počátku naší existence? A nečeká nás, tedy 6 miliard lidí, odpadková kalamita?

přečíst Ekologicky šetrný hamburger

Fackovací panák pro naučné stezky

31.10.2011

U nás v Kladrubech nechala radnice podél značených cest udělat různé informační tabule – co tu žije, co tu roste, historii určitého místa doplněnou o různé hry. Bylo hrozně příjemné chodit okolo. Po čase ale neznámí vandalové některé hry a popisky zvířat a rostlin zničili. Zůstaly jen cedule s historickými informacemi. To je sice fajn (protože člověk, který tu nežije, aspoň zjistí, jaké to tu bylo dřív), ale informace o přírodě by se hodily taky.

přečíst Fackovací panák pro naučné stezky
 

KOSOVO: S olovem v krvi

10.10.2011

Jedni znají olovo jako součást vánoční tradice, jiným připomíná smrt – jako například Romům v kosovsko-mitrovické části Osterode, uprchlickém táboře na severu nejmladšího evropského státu Kosova. Je totiž bývalou vojenskou základnou, která byla vybudována v bezprostřední blízkosti olověných dolů. Vystavení se působení tohoto kovu přivodí člověku závažné zdravotní problémy, nezřídka i smrt. Jak se sem Romové dostali a proč tábor neopustí?

přečíst KOSOVO: S olovem v krvi

Babčám zase jedou pusy

05.10.2011

Kladruby, malebné městečko o pár stech obyvatelích, na ulicích prázdno a v domech ticho... Sotva však vysvitne sluníčko, hned se začne zaplňovat. Děti se nahrnou na hřiště. To se ale nedá srovnat s aktivitou, s jakou kladrubským babčám jedou pusy.

přečíst Babčám zase jedou pusy
 

Co jsem si upekla na houbách

03.10.2011

Stejně jako každou sobotu, když je pěkně, i dnes jsme měly jít s mámou na houby. Mě houbaření nikdy nebavilo, protože v lese bývá hrozná nuda, člověk nepotká ani živáčka, a hlavně jsem stejně nikdy žádnou nenašla. Ale nebylo mi to nic platné, jít jsem musela, protože moje máma se sama v lese bojí. (Nevím tedy, jak bych jí byla platná při náhlém přepadení medvědem nebo uprchlým masovým vrahem…)

přečíst Co jsem si upekla na houbách

Mám zaracha u počítače :(

29.09.2011

Vzbudím se a jdu do školy. Ve škole si kromě nezbytného učení povídám se spolužáky – hlavní téma rozhovoru jsou počítačové hry. Odpolední volný čas pak trávím u počítače, 3 a více hodin, a to většinou sám. Jdu spát velmi pozdě (někdy nespím dokonce vůbec, protože jsem natolik zaujat hrou). Vzbudím se a jdu do školy, aniž bych se na školu připravoval či se věnoval jiným činnostem s počítačem nesouvisejícími.

přečíst Mám zaracha u počítače :(
 

Petr Vacek: Kůrovec do divokého lesa patří!

27.09.2011

Třídí Petr Vacek (1965) odpad nebo kupuje žiletky na jedno použití? Jakým byl studentem přírodopisu a proč ho život svedl z lékařského prostředí až na prkna Studia Ypsilon? To vše na sebe prozradil známý herec a moderátor, v současné době protagonista seriálu Ulice, a zapálený ochránce životního prostředí.

přečíst Petr Vacek: Kůrovec do divokého lesa patří!

Žalm nad chováním lidí k přírodě

24.08.2011

Lidé patří mezi nepoučitelné tvory, kteří si nedají říci, byť by se jim vnucoval sebelepší nápad či myšlenka. Lidé se honosí svou monumentalitou a možnou ojedinělostí, kterou se povyšují nad ostatní živé tvory. Lidé obdařeni racionálním myšlením a srozumitelnou mluvou tvrdí, že jen oni mají právo rozhodovat o osudu naší planety.

přečíst Žalm nad chováním lidí k přírodě
 

Dva jako jeden

21.06.2011

Čtrnáctiletá Canady se od svých sedmi let věnuje latinskoamerickým tancům. Se svým blízkým přítelem a tanečním partnerem Johnem tancuje už pět let. Canady a John trénují každý den po škole u něj doma. Jejich trenérkou je Canadina teta Christina, která byla za svého mládí velmi úspěšná. Canady s Johnem se účastní různých soutěží, několikrát se dokonce umístili na stupních vítězů a párkrát se jim podařilo i vyhrát.

přečíst Dva jako jeden

Jak se vaří Superstar

31.05.2011

Některé televize mají pravděpodobně pocit, že člověk, který žije rok bez televizních talentových soutěží nebo reality show, zhyne. Proto nás pořady podobného typu zásobují pokud možno nepřetržitě. Vezměme si jako názorný příklad soutěž mladých pěveckých talentů, kterou právě vysílá jedna tuzemská televize. Protože nechci dělat nikomu reklamu, ať už pozitivní či negativní, nazveme tuto televizi televize N. Samozřejmě, že to nemusí mít nic společného s názvem televize (i když to nevylučuji).

přečíst Jak se vaří Superstar
 

Dívčí válka

25.05.2011

Jak jste si možná už přečetli v předchozích číslech Romano voďori, získaly jsme před dvěma lety v Praze s naším tanečním souborem Sam Roma sam cenu absolutního vítěze v každoroční soutěži Romský talent. Povedlo se nám to s tancem s názvem Benátky. Byla nejprestižnějším oceněním, které jsme zatím získaly.

přečíst Dívčí válka

Uprostřed betonu – hlasitě a bez varování

18.05.2011

Současný tanec se začal vyvíjet začátkem 20. století jako alternativa nebo jakýsi protipól baletu. Balet asi známe všichni. Krásné štíhlé tanečnice plující na vysokých špičkách po jevišti, kde je krásní princové v upnutých kalhotách nadnášejí. Romantické scénáře, vznosná hudba a majestátní dekorace. Ale pár lidem se zdálo, že by se v divadle mohlo tancovat i jinak. Sundali si cvičky, rozvolnili kostýmy i pohybový materiál, prostě na to zkusili jít trochu jinak.

přečíst Uprostřed betonu – hlasitě a bez varování
 

Múza − má věrná kamarádka?

17.05.2011

Co si člověk představí pod pojmem „múzování“? Každého hned asi napadne múza, která je spojená s věcmi, které má rád − například psaní knih, textů, melodií, divadelních her apod.

přečíst Múza − má věrná kamarádka?

Básně aneb seskládat pár slov k sobě

05.05.2011

Básničky skládám, když je ve mně jakýsi pocit nespokojenosti, truchlivosti a někdy i smutku. Díky básničkám ze sebe dostanu všechny emoce. Na papír píši, jaké mám pocity a jak se zrovna cítím. Když se o báseň pokouším jen tak z nudy, povede se málokdy. Vlastně je spíš píše moje srdce a má duše.

přečíst Básně aneb seskládat pár slov k sobě
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek