Téma

Západ a islám – dva světy v konfliktu?

12.01.2011

Málokdo z nás si uvědomuje, že Česká republika je ve válečném stavu. Na našem území se sice boje nevedou, chodíme dál do práce, do školy a za zábavou, ale čeští vojáci v Afghánistánu zabíjejí a jsou zabíjeni. Málokdo z nás neviděl v televizi alespoň jeden záběr následku krvavého teroristického útoku, fanatického davu pálícího americké vlajky nebo fousatého muže vyhrožujícího do kamery.

přečíst Západ a islám – dva světy v konfliktu?

Kladrubské snění

03.01.2011

Série článků kladrubských spolupracovníků o úloze snů v životě člověka.

přečíst Kladrubské snění
 

Trochu jiná cesta do školy aneb o čem sní malí tibetští uprchlíci

13.12.2010

Je jim nanejvýš patnáct a leckomu mohou připomínat běžné školáky. Jenže samotné fotografie kluků a holek ve školních uniformách nedokáží vyprávět o tom, jakou cenu museli jejich majitelé zaplatit za to, aby je mohli obléknout.

přečíst Trochu jiná cesta do školy aneb o čem sní malí tibetští uprchlíci

Máte jen dvě cesty – fňukat, nebo dokázat, že na to máte!

06.12.2010

Někdo si myslí, že rozhodnout v osmnácti o svém budoucím povolání je příliš brzy, a někdo už si je jím jistý od osmi. Tak to prostě v životě chodí... Já chtěla být novinářkou od svých patnácti let, čeština i literatura a média mi byly blízké od dětství. Od okamžiku, kdy jsem se naučila číst, jsem hltala knížky po kvantech.

přečíst Máte jen dvě cesty – fňukat, nebo dokázat, že na to máte!
 

Lukrecius Chang: Šel jsem tvrdě za svým snem

01.12.2010

Jmenuji se Lukrecius Chang. Celý svůj život jsem prožil v hornickém městě Karviná. Mám jednu sestru Pavlu, která je o rok starší. Rodiče mě odmalička vedli k bojovým sportům, k tanci a ke splnění těch nejvytouženějších snů. A tak se i vlastně nakonec stalo. Od čtyř let jsem se aktivně věnoval kickboxu a dalším bojovým sportům.

přečíst Lukrecius Chang: Šel jsem tvrdě za svým snem

Anna Polívková: Necítím se definitivně být herečkou

28.11.2010

Anna Polívková patří mezi výrazné české herečky mladé generace. Narodila se 24. března 1979 jako dcera herců Bolka Polívky a Evelyny Steimarové. Již od svých dětských let se pohybovala v divadelním prostředí. Studovala na pražské státní konzervatoři a katedře nonverbálního divadla HAMU pod vedením herce a pedagoga Ctibora Turby. V roce 1999 odcestovala do Paříže, aby studovala na Mezinárodní škole pohybového divadla Jacqua Lecoqa. Do povědomí širší veřejnosti se dostala až ústřední rolí Jolany ve Vejdělkových Účastnících zájezdu.

přečíst Anna Polívková: Necítím se definitivně být herečkou
 

Prstýnek z lásky

24.11.2010

Ulice Matiční. Pro Nikolu Polákovou je toto místo domovem, pro mnohé je ale tato ulice v Ústí nad Labem symbolem konfliktu mezi menšinou a většinou. Zeď, která měla na návrhy Ústečanů tyto dva světy oddělit, naštěstí nebyla postavena. A tak i díky tomu můžeme snáze pohlédnout do života romské dívky, která v Matiční vyrůstá a sní v ní své sny.

přečíst Prstýnek z lásky

O snech a snění z pohledu psychologa

19.11.2010

Mnoho lidí věří určitý význam snů, a proto se ty své snaží určitým způsobem zachytit a pak jim přidělit výklad. V historii tak vznikly speciální výkladové knihy – snáře. Z pohledu psychologa ale tyto snáře nabízejí jejich zkresleně zjednodušující a často mylné výklady.

přečíst O snech a snění z pohledu psychologa
 

Největší sny se neplní

08.11.2010

Již od útlého věku má každý z nás nějaké tajné sny a třeba i sny, o kterých ví všichni kolem. Postupem času se tyto představy mění podle toho, jak vnímáme svět, ale také proto, že si uvědomujeme, co lze a co nelze. I když o svých snech jen přemítáme, většinu z nich bychom si rádi splnili.

přečíst Největší sny se neplní

Nemohla jsem věřit svým očím

11.10.2010

Výpověď keňské ženy o povolebním vraždění zaznamenaná naší mladou spolupracovnící v Nairobi Irene Esongou.

přečíst Nemohla jsem věřit svým očím
 

Anketa: Kluci vs. holky

29.09.2010

V tomto článku se pozastavíme nad tím, co se líbí klukům na holkách a naopak, co se líbí holkám na klucích. V několika třídách na naší škole jsem udělal malou anketu, kdy jsem se tázal právě na tuhle otázku.

přečíst Anketa: Kluci vs. holky

Táta kafe nevaří

23.09.2010

Role mužů a žen u Romů je odlišnější, než jsme zvyklí vidět u neromských párů. Prochází ale v dnešní době změnami, kterými před desítkami let procházela také například česká společnost.

přečíst Táta kafe nevaří
 

Dana Feminová: Když Mary obchází kolem

20.09.2010

Rozhovor se zakladatelkou Humanistického centra Narovinu Danou Feminovou a postavení mužů a žen v keňské společnosti.

přečíst Dana Feminová: Když Mary obchází kolem

Poradna: S mámou nebo s tátou?

17.09.2010

Žádné dítě si nevybírá rodinu, do které se narodí. Je tak pro něj naprosto přirozená partnerská dvojice rodičů. Pro dítě je tedy naprosto samozřejmé, že mu „patří“ oba – matka i otec. Na základě dlouhodobé neshody mezi rodiči, se může stát, že se rodiče nakonec rozhodnou rozvést.

přečíst Poradna: S mámou nebo s tátou?
 

O Afgháncích a Afghánkách

07.09.2010

Ženy zahalené v šátcích či zakryté v modrých burkách, muži v turbanech a tradičních dlouhých košilích, nádherné hory a hliněné domky. Tak si pamatuji Afghánistán z mnohých cest autem, tak je i mnohdy zobrazován v českých médiích, což působí na můj vkus dost zjednodušeně.

přečíst O Afgháncích a Afghánkách

Belén Molinuevo odpovídala na otazníky kolem homosexuality

03.08.2010

V pátek 6. srpna odpovídala na vaše otázky týkající se homosexuality a transsexuality formou prvního Voďori on-line rozhovoru přední španělská antropoložka v oblasti sexuality a genderu Belén Molinuevo.

přečíst Belén Molinuevo odpovídala na otazníky kolem homosexuality
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek