Téma
Tanec? Ano. Melbourne Shuffle!
04.05.2011Je krásné letní předprázdninové odpoledne. Čekám na autobusové zastávce a letmo pomrkávám po ostatních lidech a studentech, kteří znuděně sedí na počmáraných lavičkách a rozhlíží se stejně zvědavě jako já. Sklopím hlavu a potichu přemýšlím, jak mohu zabít dvacetiminutový čas.
přečístTanec mi dává životní cíl
18.04.2011Když jsem byla malá holka, často jsem tancovala. Při sledování filmů o tanci v televizi se mi líbilo, jak lidé tančí a jaké krásné oblečení mají. Napadalo mě, že bych mohla také tancovat, že by mě to určitě bavilo.
přečístPřekročit vlastní stín: Fotbalem ze slumu
15.04.2011„Každý, kdo se v Evropě prosadí, je pro nás Afričany hrdinou,“ tvrdí Samuel Eto´o, hvězda Internu Milán a trojnásobný vítěz Ligy mistrů. Nebezpečný útočník, dnes už čtyřnásobný nejlepší fotbalista Afriky, vyrůstal v chudinských chatrčích na okraji kamerunského města Douala.
přečístAnketa: Pěšky nebo výtahem?
09.04.2011Někdo sportuje rád a snaží se být neustále v pohybu, jiný fyzickou aktivitu nevyhledává a někdo se dokonce sportu vyhýbá, jak jen může. Rozhodli jsme se formou ankety zjistit, jak jsou na tom lidé v našem okolí – jestli je nějaký rozdíl mezi oblíbenými sporty mužů a žen, jak se liší sportovní aktivity „náctiletých“ a dospělých…
přečístPoradna: Proč má česká mládež problémy s nadváhou
05.04.2011Průzkumy ukazují, že české děti jsou deváté nejtlustší na světě. To znamená, že jsou obéznější než v drtivé většině jiných zemí. Před námi jsou například USA, Portugalsko, Španělsko či Řecko. Naopak Slováci zaujímají třetí příčku od konce. Obecně má největší problém s nadváhou mládež mezi jedenácti a patnácti lety.
přečístMário Bihári: „Slepí se ve sportech omezovat nemusí“
27.03.2011Mário Bihári (1977), romský hudebník a sportovec původem ze Slovenska, v osmi letech oslepl, což do značné míry předznamenalo jeho další život. Jako malé dítě se tak ocitl na internátní škole pro nevidomé v Levoči, daleko od své rodiny.
přečístLenoši – hybná síla pokroku
22.03.2011Pohyb je označení pro situaci, kdy hmotné objekty mění svůj tvar, vzájemnou polohu, velikost, skupenství, chemické složení, tepelné, magnetické a elektrické vlastnosti apod.
přečístOsvětimské kufry
07.03.2011Naše třídní učitelka, historička, zorganizovala výlet do koncentračního tábora Osvětim. Bylo to zrovna ve dnech polského leteckého neštěstí. Všichni jsme byli hrozně zvědaví, co se dozvíme o hrůzách, které tam lidem za druhé světové války dělali. Když jsem se to postupně dozvídala, dělalo se mi mnohdy špatně a bylo mi těch lidí líto.
přečístHospodská rvačka
07.03.2011Jednou měl můj táta konflikt s jedním chlapem v hospodě, který se navážel do jeho kamaráda. Nejdřív to začalo nadávkami, které se potom proměnily ve fyzické násilí. Začali do sebe bouchat čím dál víc a silněji.
přečístAnketa: Jak jste na tom s konflikty?
01.03.2011Každý se hádá, přitom málokdo má konflikty a neshody rád. Jak jste na tom vy? Hádají se spíš lidé mladší nebo starší? A jsou ženy opravdu hašteřivější, jak se říká? Rozhodli jsme se proto udělat anketu a zjistit, jak jsou na tom lidé s konflikty doopravdy.
přečístJak se správně hádat aneb řešení konfliktů
07.02.2011Většina lidí si přeje, aby žádné konflikty a hádky nebyly a všichni si vzájemně rozuměli. To však není možné, hádky patří k životu a patří i k dobrým vztahům. Záleží ovšem na tom, co z konfliktu uděláme a jak s ním budeme zacházet. Konflikt totiž může obohatit naše zkušenosti, můžeme se díky němu posílit a něco nového poznat. Naopak je určitě škoda, pokud špatně vyřešená hádka zkazí jinak hezký vztah.
přečístVíc než jen kamarádky
02.02.2011Byly jsme víc než nejlepší kamarádky. Měly jsme k sobě vztah spíše jako sestry. Nemohly jsme být jedna bez druhé. Když jsme něco dělaly, tak jedině spolu…
přečístDosáhnout svého
31.01.2011Fotopříběh kladrubské redakce, který názorně popisuje, k čemu může dojít ve školní třídě, kde různí jedinci vyznávají různé hodnoty.
přečístMrknutím oka
24.01.2011V životě se vyskytuje mnoho překážek a jednou z nich jsou konflikty. Ty mohou vzniknout mrknutím oka. Stačí, když mají dva lidé rozdílné názory, a spor je na světě. To, že může konflikt vzniknout, ani nevíme jak, je jedna věc.
přečístČlověk versus člověk
21.01.2011V tomto článku se budu zabývat konflikty sice mezi lidmi, ale v trochu větším měřítku. Zaměřím se na konflikty válečné. Ty pronásledují člověka od dob, co spatřil světlo světa, a nedají mu nikdy spát. Již v pravěku se vedly různé sebemenší bojůvky o kořist. Tehdy však měly podle mě ještě smysl, protože na nich záviselo přežití celého společenství.
přečístPetra Procházková: Když ve válce není voda, pije se Coca-cola
18.01.2011Petra Procházková (1964) získala celosvětový věhlas jako válečná novinářka. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1992 odjela jako zahraniční zpravodajka Lidových novin do Moskvy. Tam začala psát své první texty o konfliktu v Abcházii. Proslavila se zejména svými reportážemi z válkou postiženého Čečenska, kde také několik let žila.
přečíst