Redakce

Kurz optického pletí aneb Využijte fyziku i na vašem záhonku!

30.09.2011

Kdo rád pleje, ať se přihlásí! Teď se zakloňte a podívejte se nad sebe. Pokud vidíte svou ruku, přestaňte okamžitě číst; pokud ne, směle pokračujte dál. Tak zaprvé – vítám ty, které, ač rádi plejí, přemohla zvědavost a pokračují ve čtení i za cenu, že možná přijdou o svého koníčka. Já patřím mezi lidi, kteří zahrádkaření neberou jako relax, ale jako smutnou povinnost. Ne, skutečně necítím „vnitřní klid pokaždé, kdy nořím ruce do hlíny“. Pomineme-li riziko tetanu (to by ten klid mohl být také věčný), je zde ještě nezanedbatelné riziko ruční práce. Uvítám tedy jakékoli možnosti tuto činnost zkrátit. ukrácení této nepopulární činnosti.

přečíst Kurz optického pletí aneb Využijte fyziku i na vašem záhonku!

Petr Vacek: Kůrovec do divokého lesa patří!

27.09.2011

Třídí Petr Vacek (1965) odpad nebo kupuje žiletky na jedno použití? Jakým byl studentem přírodopisu a proč ho život svedl z lékařského prostředí až na prkna Studia Ypsilon? To vše na sebe prozradil známý herec a moderátor, v současné době protagonista seriálu Ulice, a zapálený ochránce životního prostředí.

přečíst Petr Vacek: Kůrovec do divokého lesa patří!
 

Jak přežít podzim

22.09.2011

Pevně věřím, že nejsem jediná, kdo nesnáší sychravé počasí. Mám radši sněhovou vánici než to anonymně ocelové nebe, ze kterého se každou chvílí můžou začít sypat vločky, kapky nebo trakaře. V tomto počasí nemám chuť se smát, natož psát něco humorného. Pokud se cítíte stejně, můžete buď nasednout na letadlo do Karibiku a vrátit se až za půl roku, nebo se inspirovat mými vyzkoušenými postupy...

přečíst Jak přežít podzim

Z deníku prvňačky

16.09.2011

Není otřepanějšího slovního spojení než nový začátek. Většina takovýchto nových začátků končí tím, že se dostanete do situace, která je mnohem horší než ta předchozí. Ano, je hezké spálit za sebou mosty, ale občas by se ta cesta zpátky docela hodila. Třeba když musíte vstávat nehorázně brzo, učit se spousty básnických figur a být na obědě neustále poslední.

přečíst Z deníku prvňačky
 

Pohled do koňských očí

14.09.2011

Mým snem vždycky bylo dostat se nějakým způsobem ke koním. Před třemi lety se mi sen vyplnil. Začala jsem chodit do jezdeckého oddílu na ranči v Hlučíně, kde ředitelem byl náš soused. Všechno mi to zařídil a já začala jezdit.

přečíst Pohled do koňských očí

Žalm nad chováním lidí k přírodě

24.08.2011

Lidé patří mezi nepoučitelné tvory, kteří si nedají říci, byť by se jim vnucoval sebelepší nápad či myšlenka. Lidé se honosí svou monumentalitou a možnou ojedinělostí, kterou se povyšují nad ostatní živé tvory. Lidé obdařeni racionálním myšlením a srozumitelnou mluvou tvrdí, že jen oni mají právo rozhodovat o osudu naší planety.

přečíst Žalm nad chováním lidí k přírodě
 

Krvavá Mary obchází družinou

02.08.2011

Hororový příběh naší mimoňské spolupracovnice o vyšetřování paranormálních jevů na jedné tamní základní škole skupinkou zvídavých žáků.

přečíst Krvavá Mary obchází družinou

Pohádka o drakovi

18.07.2011

Byl jeden drak a ten se jmenoval Čumáček. Nebyl ani velký, ani malý, byl zkrátka akorát. Jednou šel do lesa a tam potkal mravence.

přečíst Pohádka o drakovi
 

Hip hip hurá!

12.07.2011

Krátká reportáž chanovské redakce z meziškolního turnaje ve vybíjené...

přečíst Hip hip hurá!

Prázdninové desatero

30.06.2011

Pravděpodobně jsem naprosto neoriginální, když na konci června napíši sloupek o prázdninách. Vlastně by bylo nejlepší, kdybych teď, uprostřed téměř nesnesitelných veder, napsala něco o Vánocích. Takhle se totiž zařadím mezi novinářské břídily, kteří píší články podle venkovního počasí, žijí v bezvýznamném malém městě a svou vysněnou slávu si dobývají údery do klávesnice…

přečíst Prázdninové desatero
 

Pracuji, pracuješ, pracujeme

22.06.2011

Pracovní výchova (popř. Pracovní činnosti) je asi můj nejméně oblíbený předmět. Rozhodně nepatřím k lidem, kteří milují manuální práci. Dvouhodinovým vyhrabáváním plevele, když to do mě slunce pere jako o život, se rozhodně k nirváně nepřiblížím a nekonečné omílání témat “kam na školu” a “ideální povolání” mě rovněž nijak nenadchlo, protože to už vím od páté třídy.

přečíst Pracuji, pracuješ, pracujeme

Dva jako jeden

21.06.2011

Čtrnáctiletá Canady se od svých sedmi let věnuje latinskoamerickým tancům. Se svým blízkým přítelem a tanečním partnerem Johnem tancuje už pět let. Canady a John trénují každý den po škole u něj doma. Jejich trenérkou je Canadina teta Christina, která byla za svého mládí velmi úspěšná. Canady s Johnem se účastní různých soutěží, několikrát se dokonce umístili na stupních vítězů a párkrát se jim podařilo i vyhrát.

přečíst Dva jako jeden
 

To je kopr!

16.06.2011

Rostlina na čtyři, kterou momentálně máme v každém jídle? Kopr. Po důkladném prozkoumání lžičky čokoládového jogurtu, která obsahuje cca 5-10 promile kopru, propadám beznadějnému zoufalství a plánuji atentát na naši vrchní dodavatelku, paní z “Krámku”.

přečíst To je kopr!

Když tančím, hodím všechno za hlavu

10.06.2011

Rozhodla jsem se udělat rozhovor se svojí spolužačkou, protože je úžasný člověk a navíc krásně tančí. Jmenuje se Denisa Peterová, chodí se mnou do osmé třídy na základní školu v Chanově. Je to krásná a pohledná tanečnice, milá a inteligentní dívka. Na tancování má talent, umí ale také kreslit a je moc dobrá kamarádka.

přečíst Když tančím, hodím všechno za hlavu
 

Léto, čas grilování

07.06.2011

Grilování má nepochybně své kouzlo. Je to ideální příležitost pro setkání s přáteli a rodinou, je to chutné (a dokonce i vegetariáni si přijdou na své – grilovat se dá cokoli), dá se provozovat téměř všude. Ale má i své stinné stránky – ne každému se podaří správně naložit maso, zapálit oheň nebo grilování přežít.

přečíst Léto, čas grilování

Zlý lesní duch a statečná Berta

31.05.2011

Uprostřed lesa stojí starý zapomenutý kostelík. V něm žije duch jménem Jan Nedražický. Každý den čeká na kraji lesa a přemýšlí, jak se pomstít obyvatelům své rodné vesnice. Když byl ještě člověkem, bydlel ve vesničce nedaleko lesa. Odtud ho ale vyhnali. Neuctíval stejného boha jako ostatní. Utekl tehdy do lesa a už tam zůstal.

přečíst Zlý lesní duch a statečná Berta
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek