Redakce

Láska za časů zimy

20.02.2012

Láska je krásná věc v jakémkoliv ročním období, ale v zimě dostává magický náboj. Je to asi kvůli tomu, že v zimě je všechno krásně bílé. Starosti se hází za hlavu a užívá se krásy přírody.

přečíst Láska za časů zimy

Změna je život!

16.02.2012

Stěhování – mýtus opředený nespočtem běsů nebo humorných historek. Ne vždy musí změna bydliště znamenat jen ztrátu kamarádů, příchod do neznáma či nové sousedy zabijáky. Realita zkrátka nemusí být tak černá, jak se na první pohled může zdát. Pokaždé lze najít něco kladného, něco, co nás nenutí prožívat stěhování jen negativně.

přečíst Změna je život!
 

Do Anglie! Za lepším životem...

10.02.2012

Před čtyřmi lety jsme se rozhodli, že poletíme do Anglie navštívit rodinu. Bylo to brzy ráno začátkem června. Vyjeli jsme na pražské letiště Ruzyně. Byl zázrak, že jsme věděli, kudy kam – na letišti jsme byli poprvé.

přečíst Do Anglie! Za lepším životem...

Když reálný život nestačí aneb útěky do virtuálních světů

09.02.2012

Proč se různé skupiny lidí vždy přesouvaly v rámci určité lokality, případně mezi nimi? Možná se chtěly vyhnout skutečnosti, že jim na původním místě nevyhovují podmínky. Nebo faktu být vytlačen skupinou jinou, jež se snaží případné výhody místa využít ve svůj prospěch. Dnes už v době kočovných kmenů, které by si hájily svá území a střežily je jako oko v hlavě, nežijeme. Snad každý v západních zemích má své místo pro život.

přečíst Když reálný život nestačí aneb útěky do virtuálních světů
 

Útěk na východ

25.01.2012

Píše se začátek dvacátého století, jmenuji se Ema Lon Blanot a je mi deset let. Moje maminka Louisa je nádherná dáma a vynikající hudebnice, otec Chaun je známým majitelem banky.

přečíst Útěk na východ

Pátek třináctého

21.01.2012

V podstatě bych se dala označit za racionálního člověka. Samozřejmě, jsou i výjimečné situace, jako platonická láska nebo sledování Monty Pythonů, kdy jde rozum bezpodmínečně stranou. Jedním ze znaků racionalismu je i nedůvěra k pověrám. Pomineme-li rozsáhlou problematiku věštkyní, andělských karet a v dějinách se stále opakujících “zaručených” konců světa, zbývají ještě ty všeobecně rozšířené pověry jako černá kočka nebo pátek třináctého.

přečíst Pátek třináctého
 

Na hřbitově

19.01.2012

Povídka mladistvé autorky Anny Kolářové o dívce, která si ráda hraje na hřbitově a řeší základní problémy své vlastní existence.

přečíst Na hřbitově

Hana Gáborová: Za mužem do Čech

17.01.2012

Hana Gáborová (1948) pochází z romské osady u slovenských Mengusovců. Dnes žije se svou rodinou v západočeském Stříbře, kam se podobně jako většina Romů po druhé světové válce odstěhovala za prací. Ta totiž v poválečném Slovensku, na rozdíl od českého pohraničí, nebyla. Hana Gáborová má dva syny, dvě dcery a osm vnoučat. O svých životních osudech a změnách způsobených svým příchodem ze Slovenska do Čech vypráví v následujícím rozhovoru.

přečíst Hana Gáborová: Za mužem do Čech
 

2011 – rok, ve kterém by chtěl zemřít každý

13.01.2012

Těžko říct, čím byl minulý rok tak speciální, že se v něm tolik slavných osobností “rozhodlo” opustit náš svět. (Že by se snažily to stihnout ještě před koncem světa?) Jejich výpis by vydal na menší knihu (pro zvědavce a čtenáře, vlastnící minimálně jednu věc s nápisem Memento mori, je jejich seznam na Wikipedii, našem nejlepším příteli při přípravě referátů jakéhokoli druhu), proto se omezím pouze na ty pro mne významné.

přečíst 2011 – rok, ve kterém by chtěl zemřít každý

Zdeněk Horváth: Jsem spíše samotář

04.01.2012

Rozhovor dětí ze Základní školy Svitavy - Lačnov s romským sociálním pracovníkem o jeho profesi i osobním životě.

přečíst Zdeněk Horváth: Jsem spíše samotář
 

Fotoromán: Každý si zaslouží druhou šanci

04.01.2012

Všechno to začalo tím, že mi rodiče oznámili, že se budu muset stěhovat. Já se ale nikam stěhovat nechci – pryč od svých kamarádů, pryč z města, kde jsem se narodila a vyrůstala, pryč od mého milovaného koně. Nikdo ale moje námitky neposlouchal. Rodiče prostě rozhodli.

přečíst Fotoromán: Každý si zaslouží druhou šanci

Čtvrtá svíčka (už poslední)

24.12.2011

Dnes je Den D. Nikdo se nemůže dočkat Hodiny H, Minuty M a Sekundy S až zazvoní Zvonek Z a přiletí Ježíšek J. Jeho metody by mu mohla závidět i FBI: slyšeli o něm všichni, ale nikdo ho nikdy neviděl. Na místě činu zanechává spousty předmětů doličných, nikdy se nikomu nepodařilo vypátrat.

přečíst Čtvrtá svíčka (už poslední)
 

U Baltu s Drum and Bass

21.12.2011

Protože k prázdninám patří zábava, rozhodli jsme se se starším bratrem strávit první dva týdny léta u Baltského moře na severu Německa. Deštivé a pochmurné dny nás neminuly. Co dělat v čas, když nám počasí zrovna dvakrát nepřeje? Posadila jsem se do pohodlného křesla v rohu předsíně vedoucí před bungalov. Do dveří otevřených dokořán zavál vítr tak silně, až mi odfoukl vlasy z očí. V tom přišel můj kamarád s telefonem v ruce, ze kterého hrála velmi povědomá hudba – D'n'B.

přečíst U Baltu s Drum and Bass

Jak jsme vyhráli Menšiny mezi námi 2011

18.12.2011

V pondělí 12. prosince jsme se vydali do Prahy na každoroční soutěž Menšiny mezi námi. Cestou do Prahy jsme se s klukama krásně pobavili.

přečíst Jak jsme vyhráli Menšiny mezi námi 2011
 

Neodolatelně sladká

13.12.2011

Kamarádčina mamka pracovala v čokoládovně, kde zaměstnanci dostávali čokoládu zdarma. Ona sama už ji nemohla ani cítit, ale nosila ji domů. A tak si naše kamarádka postupně vybudovala závislost na čokoládě už odmalička.

přečíst Neodolatelně sladká

Nejlepší dárek na světě

11.12.2011

Patero rad pro nákup vánočních dárků. Že nevíte, čeho se máte vyvarovat? Ostřílená sloupkařka Anna Kolářová to ví!

přečíst Nejlepší dárek na světě
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

téma čísla
Konec - Nový začátek
Rozhovor: Jan Musil V mžiku oka na ulici
Konec - Nový začátek